Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Да, България" се учредява през януари, за да се яви на предсрочния вот

Голямата цел на формацията е демонтиране на корупционния модел и слагане край на бедността

45 коментара
"Да, България" се учредява през януари, за да се яви на предсрочния вот

Новата партия на бившия правосъден министър Христо Иванов "Да, България" ще проведе в началото на януари учредително събрание, след което ще бъде задвижена процедурата по регистрацията ѝ. Амбицията е партията да се яви на предсрочните парламентарни избори през пролетта. Това стана ясно на пресконференция, на която Иванов представи първите учредители на движението.

Те са 77 души, начело с Христо Иванов, Кристиан Таков, Мануела Малеева и популярни имена от различни сфери - адвокати, юристи, ИТ предприемачи, журналисти, лекари, артисти.

Инициаторите на новата партия започват и срещи в страната. Първата от тях ще бъде в Пловдив, а следващата, която ще се проведе до края на тази година, ще бъде в София, но ще се отнася за българите в чужбина.

Целта

"Основната ни цел е да освободим страната от модела на корупция, който е превзел институциите. Беззаконието и корупцията са основните причини за бедността и стагнацията, която някои описват като стабилност", каза Иванов.

"Днешното събитие е първата формална стъпка към учредяването на партията. Днес представяме и учредителната декларация. Ценностите и принципите са освобождаване от корупционния тренд. Това е нова политическа организация за нова генерация от хора, които могат да намерят в нея своето политическо представителство. Уверени сме, че беззаконието и корупцията са причините за бедността", добави той.

"Ние искаме да отправим един много странно звучащ призив - политизирайте се. Политиката е оставена на онези, от които се гнусим", заяви Кристиан Таков.

"България е в плен на политическата корупция. Институциите не защитават интересите на гражданите. Беззаконието е на всички нива. Властта е недосегаема. Олигархията ограбва националните ресурси, обществените средства, държавните поръчки, европейските фондове, спестяванията на хората", гласи пък началото на учредителната партийна декларация.

"Така корупцията произвежда бедност. Ние отказваме да живеем в страна без справедливост и без върховенство на закона, пречупена от бедност и от неравенства, застрашена от разрушаване на природните ѝ ресурси. Ние искаме да работим за една нова България, където личната свобода и достойнството водят до развитие и успех", се казва още в текста.

Според Иванов и неговите съмишленици голямата цел на формацията е да се демонтира корупционният модел в страната и да се сложи край на бедността.

За постигането ѝ от "Движение Да, България" набелязват няколко основни крачки. Първата е реформиране на правоохранителната система и установяване върховенство на закона. От ДДБ искат да укрепят независимостта и професионализма на институциите, което да гарантира законност и правила, а не политически произвол.

Формацията се ангажира, че ще работи за независими регулатори, които да разрушат монополи и картели, както и за спиране на "бюджетните кражби, свързани с нагласени обществени поръчки, укрити данъци в особено големи размери и контрабандна търговия от фирми и частни лица, избегнали закона чрез корупцията в държавните институции".

От ДДБ искат да се справят с бедността, да ускорят икономическия растеж и така да вдигнат доходите, в това число и пенсиите.

"Вярваме, че най-добрият начин за това е увеличаване на конкурентоспособността на българския бизнес, стимулиране на иновациите и предприемачеството и връзката им с образованието и науката", отбелязват учредителите на новата партия.

Те искат още образование със стандарти, отговарящи на изискванията на съвременния свят, и младежки политики, възпитаващи активни граждани. Смятат, че администрацията трябва да е малка и прозрачна, а кариерното израстване в нея да стъпва на качества и интегритет.

"Движение Да, България" се ангажира да взема решения на база на реална експертиза, анализи и данни, включително с участие на гражданското общество, като по този начин осигури качество и предвидимост на провежданите политики.

Амбицията е да бъде въведена законодателна рамка, която гарантира ясна собственост на медиите и спазване на високи професионални стандарти в медийната среда. Партията настоява и за край на политическото финансиране за медии.

Хората на Христо Иванов искат да провеждат политика на национална сигурност, гарантираща енергийната независимост на страната, опазването на природните ѝ ресурси, здравето и живота на гражданите. И имат амбицията да довършат интеграцията на България в структурите на Европейския съюз - пълноправно членство в Еврозоната, Шенген и Банковия съюз.

От ДДБ твърдят, че ще провеждат външна политика, която да гарантира, че България е пълноценен и надежден член в Европейския съюз и НАТО, и като такъв ще развива равнопоставени отношения на сътрудничество.

"Призоваваме гражданите на България! Нека заедно да вземем страна в битката с корупцията! Наш дълг е да защитим родината си от беззаконието. Вярваме, че изправяйки се срещу престъпността и корупцията в управлението, ще върнем и задържим младите хора в България", се казва в учредителната декларация на формацията.

"Да, България" вече с 3000 поддръжници

Иванов обяви, че до момента "Да, България" има регистрирани близо 3000 поддръжници, над 10 000 последователи в социалните мрежи, а начина, по който функционира формацията, е максимално прозрачен. Обявена е сметка за дарения по правилата на Закона за политическите партии, въпреки че "Да, България" още не е партия.

Това означава, че даренията могат да се правят само от физически лица и таванът е 10 000 лв. Дарителите ще се обявяват на страницата на "Да, България", информация за разходите - също, обеща председателят на Инициативния комитет.

Учредителите

От "Да, България" представиха и първоначалния списък с учредители на формацията.

В него на първите три места са записани Христо Иванов, Мануела Малеева и Кристиан Таков.

Останалите са: Атанас Славов - юрист и преподавател в СУ, Михаил Екимджиев - адвокат, Манол Пейков - издател, Георги Атанасов - адвокат, Камен Алипиев - спортен журналист, Ивайло Захариев - актьор, Йовко Ламбрев - IT предприемач, Кирил Петков - икономист, Харвард, Кирил Николов - юрист, предприемач, Захари Карабашлиев - белетрист и драматург, Виктор Стоянов - композитор, Боряна Мусева - адвокат, Светозара Давидкова - писател, Александър Иванов - адвокат, Павел Златаров - концерт майстор СФ, Мария Спирова - редактор в издателство, Силвия Атипова - писател, Алина Добрева - политолог, Боян Юруков - блогър и програмист, Велина Мавродинова - графичен дизайнер, Миролюб Петрински - архитект, Стоян Михайлов - социолог, Милена Златарова - музикант, Юлия Величкова - архитект, Даниел Стоянов - юрист, Петър Вълчев - графичен дизайнер, Дмитрий Иванов - графичен дизайнер, Росен Манчев - графичен дизайнер, Александър Кръстев - ПР специалист, Мира Кръстева - предприемач, Теодор Михайлов - рекламист, Атанас Русев - активист и еколог, Иван Червенков - IT инженер, Бояна Петкова – лекар, Веселин Калановски - актьор, Румен Петров – адвокат, Меглена Русенова – юрист, Миряна Захариева - онлайн ПР специалист, Дончо Бояджиев - адвокат, Кирил Русев - ядрен физик , Илия Кръстев - предприемач, Руслан Жечков - еколог, Вера Асенова - икономист, Атанас Карашенски - софтуерен архитект, Мариан Маринов - актьор, Слав Недев - художник, Божидар Божанов - софтуерен архитект, Надежда Цекулова - журналист, Любена Нинова - певица, Любомир Авджийски - юрист, Константин Павлов - докторант по социология, Мария Шаркова - адвокат, Веселин Веселинов-Еко - музикант, Надежда Йорданова - адвокат
Искра Чолакова - мениджър, Аспарух Илиев - лекар, Ангел Гюров - финансист, Йордан Златев Йорданов - предприемач, Николай Христов - адвокат, Боряна Панчева - психолог, Апостол Апостолов - IT експерт, Михаил Паргов - програмист, Виктор Димчев - продуцент и фотограф,Пламен Медаров - предприемач, Николай Илиев - предприемач, Андрей Гюров - инженер, Сергей Антонов - фотограф, Антон Ангелов – журналист, Мирослав Минчев - предприемач, Георги Илиев - предприемач, Ивайло Мирчев - IT предприемач, Николай Стайков - журналист и активист.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #45

    Всичко добре! Само с тази "България"... В повечко ми идват родолюбивите емблеми и девизи. Откакто сме зле и вървим на по-зле - патриотарските възгласи увеличават децибелите си. Аман от Родината, Отечеството, Патриотизма и пр.!

  2. Лизи Гугуткова
    #44

    Христо Иванов: Не е важно да сме „леви“ или „десни“, на корупцията да сме бесни! -Защо нито една от системните партии не смее много да говори за корупцията? -С какъв фокус ГЕРБ подмениха борбата срещу корупцията с „борба с контрабандата“? -Нима БСП, буквално панически, също бяга от темите свързани с правосъдието и беззаконието? И още на http://www.transmedia.bg/

  3. Лизи Гугуткова
    #43

    България за да стане богата и уважавана от всички държава , трябва да търсим и избираме такива личности. Но за да ги намерим и изберем , няма да е достатъчно да имаме висше образование . Трябва ни средно и минимум начално възпитание ...

  4. Miau
    #42

    Аз вярвам в смисъла на нови партии, защото България трябва да се отърси от руско-комунистическата номенклатура.И това ще стане, но същевременно ясно ще кажа какво не ми харесва: този Таков не е ли от фамилията на железните пещерни комунисти Такови? Този Михайлов не е ли син на Стоян Михайлов? Хайде спестете ни ги вече тези комунистически фамилии!

  5. Коментарът е изтрит в 12:27 на 22 декември 2016 от автора.
    #41
  6. Стоян Хлебаров
    #40

    И аз и всеки е за борба с корупцията! Предполагам,че на това са заложили основателите на новата партия! Само че в нея доминират пожелателните клишета! Например-КАКВА БОРБА С КОРУПЦИЯТА МОЖЕ ДА ИМА,АКО КОРУМПИРАНИТЕ НЕ МОГАТ ДА СЕ МРЪДНАТ ОТ ПОЗИЦИИТЕ,КОИТО ЗАЕМАТ!? Най много , на \"борците \"да им намерят формални поводи за репресия! ...И до там! Няма конкретика и правилни приоритети в тази борба! С тази съдебна система ,с тази конституция ,с този ВСС ,с това кадруване в съдебната система , с това

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #39
  8. trezwomislesht
    #38
  9. nabl
    #37
  10. nabl
    #36

    "Международният валутен фонд (МВФ) повиши оценката си за икономическия растеж на България за тази година до 3% спрямо предишната прогноза на фонда от април за 2,3%. За следващата година обаче се очаква растежът да се забави леко до 2,8%, показват данните от новия регионален доклад на фонда за Централна, Източна и Югоизточна Европа, публикуван днес.
    Оценката на институцията е доста по-висока в сравнение с тази от прогнозата за целия Европейски съюз – 1,9% за 2016 г. и 1,7% за следващата година, както

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.