Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да даряваш редовно, може да бъде лесно

"Дарителство по ведомост" сплотява служители в подкрепа на различни каузи

6 коментара
Да даряваш редовно, може да бъде лесно

Българите вече свикнаха с благотворителните кампании и акции и имат нагласи да правят дарения. Това обаче се случва предимно по Коледа или други празници, или по повод на актуално бедствие или придобил публичност зов за помощ. Тези жестове на помощ, съчувствие и подкрепа са безценни за всички онези, които се нуждаят от тях. Но някак ни убягва обстоятелството, че някой някъде винаги има нужда от нашата подкрепа и че неблагополучията не се случват само от време на време.

Вероятно, ако бъдат запитани, повечето хора ще изразят желание да се ангажират дългосрочно с определена благотворителна кауза, но еднократните директни дарения или чрез есемеси им изглеждат по-познати, лесни и бързи.

Има и друг начин за даряване, който не е кампаниен, който е лесен и удобен за хората, които правят дарението и много ефективен за подпомагане на онези, които имат нужда от него. Нарича се "дарителство по ведомост". Звучи бюрократично, но не е. Предимството му е, че дава възможност на хората да подкрепят дългосрочно избрани от тях каузи.

Фондация "Помощ за благотворителността в България" (ФПББ)  поддържа схема за дарителство по ведомост, която позволява служителите в дадена фирма да превеждат част от заплатите си в подкрепа на определена кауза. Всеки сам избира колко и за какво да дари, както и колко дълго да поддържа дадена кауза.

“Тази схема дава възможност на служителя освен да дарява, да го прави лесно. Защото той сключва еднократен договор, в който посочва сумата и каузата и оттам нататък работодателят всеки месец удържа и превежда избраната сума. Дарителят получава отчет и информация за какво се изразходват средствата му, но не е ангажиран всеки месец с превеждане на дарение. Освен това този формат на дарение му позволява да ползва данъчните облекчения, предвидени в българското законодателство“, обяснява Яна Рупева от ФПББ пред Mediapool.

“От гледна точка на работодателя тази система не го затруднява повече от това да превежда месечната сума на дарения, но това не се различава много от превеждането на част от заплатата към банка за погасяване на кредит. Така тази форма на дарение се случва лесно и от гледна точка на работодателя“, допълва тя.

На едни места всички работещи се обединяват около една кауза и подкрепят само нея. Другаде всеки човек може да подкрепя отделна кауза или повече от една кауза. Той избира за коя колко средства да даде – дали парите да се разпределят поравно или да даде приоритет на някоя кауза.

“Размерът на месечното дарение е индивидуално решение и това е минималната пренебрежима от всеки дарител сума. Всеки има различен праг на това пренебрежение, така че и сумата варира от 1 лев до над 200 лева“, казва Рупева.

Тя обяснява, че в момента ФПББ предлага над 40 каузи. В програмата за дарителство по ведомост през годините са участвали около 60 компании, в момента са около 40, а даряващите служители са около 1000. За десет години са набрани и разпределени над 660 000 лева.

“Предпочитани каузи у нас, както и в цял свят, са свързани с помощ за деца – лечение на деца, деца в институции, деца в неравностойно положение“, посочва Рупева.

В други държави обаче благотворителните организации набират средства по-скоро за различни детски програми и подпомагане на деца от страни в третия свят, докато у нас средствата се събират за лечение и грижи за деца, които държавата не осигурява.

Като пример за успешна дългосрочна кауза, която се финансира чрез дарения по ведомост, Рупева дава стипендиантската програма “Готови за успех“ за ученици и студенти сираци и полусираци с отличен успех. “Около 20% от средствата, които се набират за стипендии, идват от дарителство по ведомост. През годините с индивидуални дарителски средства са подкрепени много социални, екологични проекти“, казва тя.

Друг пример е подпомагането на организации на родители на деца с увреждания. С парите от дарения по ведомост се подпомага арт-ателие за деца с увреждания, което е възможно, тъй като всеки месец постъпва планиран приход.

Според Рупева няма непривлекателни каузи. “Дотолкова, доколкото се водим от дарителския избор, общо взето каузите, които предлагаме, мобилизират подкрепа. Разбира се, когато условията около нас са свързани с повече социални проблеми и има доста неравнопоставени групи, естествено социалните каузи събират повече подкрепа за сметка на културните. Но това не значи, че няма хора, които нямат желание да даряват за култура“, коментира тя.

“В компании, в които е въведена схемата за дарителство по ведомост, има възможност да се набират и спешно, кампанийно средства, има и възможност дългосрочно да се набират средства. Ако в компаниите няма въведена такава система, при спешна кауза е по подходящо да се направи еднократно дарение. Но на местата, където е въведена тази система, тя е достатъчно гъвкава, че позволява работещите и работодателят да се включат допълнително в нова, кампанийна кауза“, разказва още Рупева.

Освен, че хората доброволно избират кауза и сума, която да дарят, те могат и да се откажат по всяко време. Рупева обаче казва, че това почти не се случва. “Имаме много случаи на дарителки, които са преминавали от една компания в друга и много често са увличали новия си работодател да се включи в системата“, посочва тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Стига сте искали пари от този мизерстващ народ, бе. Нека да даряват Догановци, Бисеровци и другите членове на бандата им, които грабят, а се правят на света вода не напита.

  2. Анонимен
    #5

    Стотинка не дарявам и няма да чистя улиците на тая разкапана дьржава.

  3. Анонимен
    #4

    Какво да даряваме, като държавата прибира всичко бе! В нормалните държава, дето ги давате за пример, хората и фирмите даряват, но там Държавата преразпределя много по-малко обществени средства и общественото устройство е капиталистическо! В България е социалистическо и Държавата е най-големият дарител!

  4. Анонимен
    #3

    Нямам нищо против да даря на някой в нужда или кауза. Отвратителното в тая работа е че ддържавата прибира 20% ДДС. Отделно неясна отчетност и разни тюмбели после се облажват. И като капак на всичко после се появява новият ТАТО /ББ/ и се прави на благодетел, чупи стойки и физиомутри с мойте пари. Е-е-е бактън!

  5. Анонимен
    #2

    В САЩ правят обратното - ако някой работник от дадена компания дари пари за някоя кауза, компанията дарява за тази кауза същата сума пари. Разбира се, има утвърден списък на каузите (или организациите), на които тази компания иска да прави дарения.

  6. Анонимен
    #1

    по какво се разичава " редвоното дарителство" от плащането на данъци- въвежда се данък " Дарителство" и се събира

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.