Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да излезем - на всяка цена! В един бастион на Брекзита започват да губят търпение

4 коментара
В пристанищния град Тилбъри, на 35 км източно от Лондон, подкрепата за излизане от Европейския съюз остава нерушима като скала и хората настояват за незабавен Брекзит.
 
"Надявам се, че ще може да напуснем напълно, нали за това гласувахме", изтъква Дейвид Кънингам, 65-годишен пенсионер, без да крие нетърпението си.
 
"Време е. Колкото повече се бавим, толкова ще е по-трудно да скъсаме", добавя той пред АФП.
 
За новия кръг от преговори, който започват тази седмица Лондон и Брюксел, този бивш производител на коли заявява, че иска "независима Великобритания, както по времето, когато можеше да търгуваш с цял свят".

"Нямам нищо против континента. Но общият пазар не вървеше. Щом нещата не вървят, излизаме", отсича той. 

 
Разположен край устието на Темза, Тилбъри е прочут с пристаните си и крепостта от 17-и век, бранела столицата от морски набези.
 
Градът с 12 000 жители е сред най-важните контейнерни пристанища в страната.
 
На референдума от 23 юни 2016 г. местният окръг Търок бе четвърти от общо 382 сред най-масово гласувалите за Брекзит със 72.3 на сто подкрепа за излизане от ЕС.
 
Общността на нациите е предпочитана пред ЕС
 
"Трябваше да си останем с Общността на нациите", коментира Дерек Хауард, 77-годишен дърводелец в пенсия, посръбвайки чай.
 
Той описва града си като "поизтощен", "с много безработица" и твърди, че местните искат парите, харчени сега в Брюксел, да отиват за британските социални служби и здравеопазване.
 
Нарича "смехотворни" дискусиите ще се наложи ли кралството да плати за Брекзита милиарди лири, но добавя убедено: "Щом такава е цената . . .".
 
"Тъй или иначе, трябва да излезем", повтаря той.
 
Докато Лондон обсъжда споразумения за преход, който да трае с години след предвиденото напускане на европейския блок през март 2019 г., анкета на "ЮГав" през месеца показа, че решимостта на избирателите, поддържащи Брекзита, не е намаляла.
 
Според 61 на сто от тях "значителните щети за британската икономика са цена, която си струва да бъде платена" за излизането от ЕС.
 
Близо 39 на сто от 2043-мата запитани миналия месец мислят същото за собственото си положение и за възможността член от семейството да изгуби работата си.
 
Застанал край местен паметник от времето на войната, 42-годишният Дарън разсъждава, че масовата имиграция е била ключов фактор за вота в полза на Брекзита.
 
Брекзитът като "възможно най-доброто"
 
"Те вършат нашата работа. Тук работните места са много. Ако си тръгнат повечко от тези хора, ще е по-добре за нас", твърди безработният, който отказва да се представи с фамилно име.
 
"Според мен страната вече не се справя. Според мен те трябва да си заминат. Тук вече не е страна на британците. Наистина не е", казва той.
 
В очите му Брекзитът е "възможно най-добрият" изход.
 
Именно на пристаните в Тилбъри са били стоварени първите мигранти от Карибските острови, докарани през 1948 г. с кораба "Емпайър уиндръш".
 
"Ще има отрицателен ефект върху доста неща", смята 69-годишната Джеки Валънтайн, работила в държавното здравеопазване. Тя обаче е гласувала за Брекзит в знак на протест срещу "политиците в Брюксел, които ни диктуват какво да правим".
 
"Медицинските сестри от Европа, които биха могли да потърсят работа тук, вече не кандидатстват. Не идват вече свестни хора, които бихме могли да приемем у нас", казва със съжаление тя.

Но "ще оцелеем", убедена е Джеки.

 
Шейсет и петгодишният Тони Чърч кротко лови риба в устието на реката: "Гласувах да напуснем. Не желая хора, които не са избирани, да ми казват какво да правя".
 
"Струва ми се, че те са по-добре подготвени да преговарят от нас. А ние сякаш се влачим едвам-едвам", отбелязва той.
 
И допълва: "Дано не стане така, че просто да се предадем и да се откажем от твърде много неща".
 
 
По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #4
  2. dann
    #3

    Глупавите хора винаги смятат,че решението на комплексни проблеми с 1 ход е повече от добра идея. Колкото повече решението не им влияе пряко ( ние срещу тях ) толкова по-склонни са да смятат, че е необходимо. Не мисля,че излизането от ЕС ще реши мултифасетните проблеми на Великобритания - неравенства в социалните слоеве, незначителен износ (в сравнение с Германия и др.), слабо развито производство, регионални различия ( Лондон срещу прованса ) и т.н. Може би дори мултифасетните проблеми произведоха

  3. edin.drug
    #2
  4. анита хегерланд
    #1

    Във Фейсбук има коментари на англичани, от които става ясно, че те не искат да скъсат с ЕС, а само с Източна Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.