Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да (не) назначиш главен прокурор

8 коментара
снимка БГНЕС

През изминалата седмица президентът на Република България отказа да подпише указ за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и върна предложението на Висшия съдебен съвет, чийто Пленум избра последния на 24-ти октомври. Имайки предвид неограничените правомощия на главния прокурор, неговият избор и назначение са едно от най-важните събития за тази година, не само по отношение на съдебната власт, но и за обществото като цяло.

По-долу накратко ще разгледаме какво означава този отказ, до какво води и какви избори все още стоят пред президента.

Какво направи

Президентът върна предложението за назначаване мотивирано, въпреки че задължение за излагане на мотиви не съществува. По същество и категорично той посочи основните проблеми, свързани със състоялия се избор на нов главен прокурор:

- наличието само на един номиниран кандидат като делeгитимиращ елемент на избора и неосъзнатост на демократичните механизми („не само я (процедурата) лиши от състезателност, но отнема от престижа и легитимността на бъдещия главен прокурор“, "белег на демократичната държава е наличието на алтернативи при заемането на висши държавни длъжности имплицитна подкрепа от страна на изпълнителната власт, която в лицето на министъра на правосъдието отказа да номинира втори кандидат";

- подмяната на автентичния глас на гражданското общество: „в разрез със закона превес над мнението [на] обществените организации взе масираната, служебна, институционална подкрепа“;

Така той припозна, солидаризира се с и легитимира обществените безпокойства и съмнения за безспорността на направения от ВСС избор и им отговори в рамките на правомощията си.

Освен към гражданите, президентът насочва посланието и може би призива си към "членовете на ВСС, които избират главния прокурор", т.е. тези, от които тепърва ще зависи дали само формално ще прегласуват кандидата или ще започнат процедурата по избор от самото ѝ начало.

Какво не направи

Връщането на предложението без предприемане на други действия всъщност не променя резултата от процедурата, единствено я забавя (Цацаров, Магдалинчев, Машева ясно дадоха да се разбере, че ще има прегласуване на същия кандидат). Той обаче можеше да е различен, ако президентът се бе възползвал от конституционното си правомощие да сезира Конституционния съд (КС) с цел тълкуване на разпоредбата на чл.129, ал. 2 от Конституцията. Това е необходимо, тъй като е налице неяснота относно стъпките, които Пленумът на ВСС следва да предприеме след отказ от подписване на указ за назначаване на някой от „тримата големи“. Практиката по приложението на тази процедура е противоречива.

Когато Петър Стоянов върна предложението за назначаване на Бойко Рашков, ВСС рестартира процедурата за избор, която завърши с назначаването на друг за главен прокурор – Никола Филчев. Когато ВСС избра Георги Чолаков, Румен Радев отказа да подпише указ за назначаване, но след връщането на предложението, ВСС само прегласува кандидата без да инициира нова процедура. В този контекст искане за задължително тълкуване на разпоредбата от КС е особено необходимо.

Какво може да направи

Стриктното тълкуване на чл.129, ал. 2 от Конституцията води до извода, че президентът следва автоматично да назначи Иван Гешев, ако той бъде прегласуван от ВСС и повторно предложен на президента. Така президентът изглежда, че ще е изпуснал историческия момент за реални действия, свързани с конкретната процедура, тъй като се лишава от основния си коз – сезирането на КС и евентуално започване на нова по-плуралистична процедура. Имайки предвид обаче, че президентът върна предложението за назначаване въз основа именно на това, че процедурата е опорочена, формално прегласуване на същия кандидат от ВСС (без рестартиране на цялата процедура по избор) му дава втори шанс за сезиране на КС. Това не следва да се третира като отказ от подписване на указ за назначаване, а ще е изчакване на произнасянето на съда.

Освен това, пред президента остава отворена вратата да сезира КС и след назначаването или да изпълни правомощието си по чл. 154, ал. 1 от Конституцията да инициира изменение и допълнение на Конституцията във връзка с устройството и функциите на прокуратурата. А както е видно от социологическо проучване, проведено по поръчка на Българския институт за правни инициативи, желание за конституционни промени е назряло и сред магистратската общност. Това може да постави началото на прогресивни процеси в прокуратурата, водещи до демократизиране на нейната структура и функции в съответствие с препоръките на Венецианската комисия, Европейската комисия и върховенството на правото.

Предстоящите действия на президента ще са лакмусът, който ще разкрие автентичните му цели – искрена загриженост за гражданите, справедливостта и утвърждаването на правовата държава или удобен повод за изграждане на положителен образ и трупане на политически дивиденти.

*Препечатваме анализа от сайта на Института за пазарна икономика без редакторска намеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #8

    Защо нито един Главен прокурор не осъди крадците,които си подариха 2200 предприятия,всяко едно от тях за един долар, превърнаха в скрап икономиката и бойната техника на Българската армия,обезлюдиха хиляди села,изпепелиха белите дробове на страната и ни откраднаха 10 милиарда лева наши спестявания чрез финансови пирамиди,4 милиарда лева чрез аферата КТБ и 1,5 милиарда лева от Здравната каса?Колко милиарда лева трябва да бъдат откраднати и колко човешки съдби трябва да бъдат осакатени,за да има достатъчно

  2. edin.drug
    #7

    Изгледайте тези две части (ще има още) на журналистическото разследване за фалита на КТБ и ще разберете колко неоснователно е да се очаква Льотчикът (кадър на БСП) или хората на БСП/ГЕРБ/ДПС във ВСС да провалят кандидатурата на Гешев: "Делото КТБ: Липсващите имена" https://youtu.be/JPQASljOJXE https://youtu.be/7cxbY9FfMaU

  3. ivand
    #6

    Президента Радев, отби номера, а всъщност можеше се намеси преди гласуването за Гешев и да поиска поне още 1 кандидатура да бъде издигната. Бсп и дпс имаха повече гласове във Всс от Герб, но и те всички вкупом единодушно гласуваха за Гешев, а пред обществото отправят критики към Бойко лицемернейчики. Президента има квота в почти всички институции, а се прави на разсеян и ни будалка като имитира публична дейност и пиар кампания, а всъщност е тупане на топката и подкрепа на статуквото.Егати задкулисието, Егати лицемерието.

  4. Отбелязвам
    #5

    Малко смях за добро настроение.
    Капитан Добрев от Артилерийския полк в Асевовград, Държавен първенец по бокс за 1939, кат. до 68 кг. С полка стигнал до Унгария. И като се връща окичен с ордени, през лятото на 1945 двама с червени ленти го спират по обед на Главната и му казват: "Елате с нас за справка в милицията". Отишъл и в милицията му казали: "В името на народа, дай си пистолета!" А той им отговорил: " Да е.а вашта мама, вий ли сте народа?" И за 3 сек. ги нокаутирал петимата. Това после го разказват

  5. Отбелязвам
    #4

    Аман от Главни прокурори - пазители на Мафията! По руски. Инстуктирани лично от Юрий Чайка - тук и там. "Аз не приемам разделението на властите." Това е наученото. Ние ще ви крадем и ще храним Русия, пък който гъкне - в затвора. Реставрация на комунизма в чист вид.

  6. Отбелязвам
    #3

    Профил на управлявашите: крадлива мутра, милиционер-възродител, бияч, рекетьор, милиционер, тъп син на милиционер и той милиционер, крадец на коли, "охранител" и бияч по пазарите, за красота пресъхнала изрусена учителка по руски от селата и т.н. до безкрай. Цялата обществена тиня под руски контрол на власт от 1944 до днес.

  7. eagle_eye
    #2

    Нямам никакво изградено мнение за личността и качествата на Гешев. Може да е подходящ, може и да не е. Въпросът е в това, че състезанията с един кон никой не ги харесва. А дали Р.Р. си изми ръцете или наистина е решил да настоява за повтаряне на процедурата, тепърва ще видим.

  8. [email protected]
    #1

    Поредния грантаджийски анализ. Личи си че Прокопи ви държи на каишка всички!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.