Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да не се фокусираме в кариерата на 22-ма души във ВСС, а в съдържателните промени

1 коментар
Министърът на правосъдието Христо Иванов

Министърът на правосъдието Христо Иванов призова разговорът по предложените конституционни промени да не се вторачва в прекратяването на мандата на сегашния Висш съдебен съвет и кариерата на неговите 22-ма членове, а върху съдържателните промени в конституцията, които трябва да определят за десетилетия напред начина на работа на съдебната власт. Пред БНР в неделя Иванов заяви, че мандати трябва да се прекратяват само при конкретни слабости в работата на магистратите.

Министърът обърна внимание, че евентуално разпускане на ВСС, предсрочно прекратяване на мандата му с промени в Конституцията би могло да се случи, едва когато тези промени станат факт. Освен това то ще зависи от вида на промените, ако те изобщо бъдат приети. Тоест, в това отношение съществуват множество условия.

Второто нещо, което трябва да се има предвид според него, е, че министърът на правосъдието в това отношение няма никаква роля, защото ще става дума за решение на Народното събрание и за инициатива на депутати, които трябва да предложат конкретните текстове за конституционни изменения, които най-накрая, ако бъдат приети, биха могли да доведат до прекратяване на мандата на ВСС.

„На трето място, аз многократно съм застъпвал становището, колкото и то да е непопулярно, че ако има някакви прекратявания на мандати на Висшия съдебен съвет, това трябва да се случва не просто, защото е влязъл в сила някакъв закон или конституционно изменение, а поради конкретно констатирани слабости в работата на съответните членове на ВСС. Много е важно наистина това да се случи като елемент от носене на отговорност за конкретни действия или бездействия, а не да изглежда като смяна на едни с други. Затова призовах да не се занимаваме с тази тема, защото вместо да говорим за съдържателните промени в конституцията, които трябва да направим, които трябва да определят за десетилетия напред начина на работа на съдебната власт, ние се вторачваме в съдбата на 22-ма души и тяхната кариера. Това е абсолютно погрешната теза”, обясни позицията си министърът.

Иначе, посочи той, „едните започват да изглеждат така все едно са много лакоми да назначат нови хора, другите пък изглеждат така все едно имат вече свои хора във ВСС и искат да ги опазат”.

„Това е абсолютно погрешната линия на разговор и аз в този смисъл призовавам, доколкото изобщо не може да става дума за някакви непосредствени действия в тази посока, да се фокусираме наистина върху дългосрочните национални интереси. Ако ние имаме шанс, както аз вярвам, чрез тези предложени промени в конституцията да осигурим едно много по-отговорно и адекватно управление на органите на съдебната власт, наистина там трябва да е фокуса на нашите усилия”, каза министърът.

По повод изразеното от лидера на БСП Михаил Миков съмнение, че неговата партия би подкрепила разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска камара, понеже така двете съсловия щели да се капсулират, министър Иванов каза че още в първия половин час след пресконференцията, на която бяха обявени намеренията за конституционни промени, се е свързал с шефа на кабинета на Миков с искане за среща.

„Мечтая споровете да са по същество и по важните теми, а не да се занимаваме с някакви персонални въпроси и дреболии. Ние имаме очевиден проблем със съдебната система. В тоя смисъл няма какво да търсим някакви скрити планове в искането за промени в конституцията. Просто дайте да си решим проблема със съдебната власт и да мръднем от тази мъртва точка, в която толкова години стоим и която е толкова добре документирана от докладите на Европейската комисия”, заключи министър Христо Иванов.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanyo Tenev
    #1

    ЧЕТВЪРТАТА ВЛАСТ: ЗАЩИТЕТЕ СЪДЕБНАТА РЕФОРМА.
    СЪДЕБНАТА РЕФОРМА Е В ОПАСНОСТ !
    1.Реформата оставя без съдебен контрол функционалната дейност на разгащени престъпни прокурори, когато прекратяват сигналите за корупция по висшите етажи на властта и престъпления извършени от магистрати /не е необходима промяна на КРБ/
    2.Реформата оставя Главният прокурор без съдебен контрол по отношение дейността му по чл.139, ал.2 от ЗСВ, когато прекратява преписки образувани за корупция по висшите етажи на властта

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам