Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да не се връща ДДС на фирми, неплащащи заплати

Рязането на разходите за труд не може да продължава безкрай, смятат профсъюзите

11 коментара
Да не се връща ДДС на фирми, неплащащи заплати

Да не се възстановява данък върху добавената стойност (ДДС) на работодателите, които имат задължения към работниците си, предлага Конфедерацията на труда "Подкрепа".

След като здравният министър предложи да не се обслужват административно граждани, които не са си платили здравните осигуровки, което не е чак толкова лоша идея, да бъде разпростряна тази възможност и в други посоки, аргументира предложението вицепрезидентът на синдиката Димитър Манолов пред БНР. Според него тази мярка ще помогне и за намаляване на измамите с ДДС.

 

Справедливото и достойно заплащане на труда ще е акцент на започваща във вторник в София национална конференция, организирана от КНСБ. По данни на профсъюза един от най-честите проблеми за работниците е неизплащането на заплатите им.

 

Другите сигнали, които постъпват в КНСБ са свързани с уволненията, дисциплинарните наказания, спазването на работното време и неизплащането на извънреден труд , каза изпълнителният секретар на синдиката Чавдар Христов. Затова профсъюзът ще настоява още за законодателни промени, които да позволят на работниците да получават обезщетения от Фонда за гарантиране на вземанията на работниците, не само когато работодателят е обявен в неплатежоспособност, а и когато има финансови затруднения.

 

Синдикатът ще настоява за приемане на предложението работникът да има право да поиска откриване на производство по несъстоятелност на предприятията. Тогава работниците ще получат по – бързо обезщетение за неизплатени заплати, припомни идеята на синдикатите Христов.

 

Според него трябва да се създаде един регистър към Главна инспекция по труда, в който да се регистрират всички работодатели, които имат неизплатени задължения, забавени повече от един месец.

 

В отговор социалният министър Тотю Младенов заяви, че и в момента има такъв регистър, който се следи от Националната агенция по приходите и от Главната инспекция по труда. Според неговите данни над 500 предприятия се проблемни – не само със забавени заплати и с плащания на осигурителни вноски, но и с данни за работници, които се водят, че работят на четири часа, но работят много по-дълго.

 

Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че не е нормално заплати да се изплащат със стачки и личната намеса на премиера.

 

Пред конференцията на синдиката Младенов обясни, че увеличаващата се от 1 май минимална работна заплата с 20 лв. ще продължи да расте и през следващите години при ръст на производителността.

 

Синдикалистите изнесоха данни, според които докато в ЕС средно 50 на сто от брутния вътрешен продукт отива за заплати, у нас делът е едва 37 процента и кризата оказва допълнителен натиск върху работодателите да режат трудовите възнаграждения.

 

Минимизирането на разходите за труд не може да бъде един постоянен процес и самоцел за работодателя, защото при стойности под една критична точка трудът става неатрактивен, коментира Пламен Димитров. Нетният размер на минималната работна заплата за страната, с изключение на периода 2006 – 2008 г., остава трайно около и под официалната линия на бедност, което е предпоставка за поддържането на постоянен контингент работещи-бедни, смята още той.

 

Според представени анализи на профсъюзите най-високи разходи за заплати на персонал бизнесът има в секторите хотелиерство, ресторантьорство и добивна промишленост – 21%. Тревожно остават и данните за направените през 2010 г. разходи за обучение на персонала. За всички наети в ресторантьорството са похарчени по 60 стотинки, малко повече в търговията и ремонтните дейности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  2. Анонимен
    #10

    Бърдоквата - Непрекъснато някакви идиоти предлагат беззакония, за да напреднат в популизма, белки някой ги вземе сериозно. Една кифла още не взела властта смята, че не са необходими личви карти за неплащали здравни вноски, като че ли може български гражданин да бъде лишен от документи, което е все едно и също да остане без гражданство и граждански права и по коя конституция да стане това, друг тъпанар мечтае да вкара в затвора всеки, който забави малко осигуровки и заплати, а в същото време точно

  3. Анонимен
    #9

    do #5 Прекрасна идея за почасовата ставка! Все едно обаче колко е почасовата ставка, когато няма да ти платят заплатата !!! Неплащането на заплата трябва да се криминализира като кражба на кола - "противозаконно отнемане за временно ползване", а и една кола на старо струва около една заплата, която работодателя ти задържа за "временно ползване". Това ще дисциплинира работодателите ...

  4. Анонимен
    #8

    по закон 1 траwа да пла6та на работниците ако му е останало тогаwа на достаж4иците но никои не го спазwа. тоwа 6те го накара да го спазwа реда.

  5. Анонимен
    #7

    а да карате скъпите лимузини а работниците ви да стоят без заплати добре ли е. в трудовия договор някъде декларира ли работодателя че междуфирмената му задлъжнялост е толко и толко и има вероятност работника да чака на опашката за заплата, не там пише месечно по еди колко си е заплатата.

  6. Хем
    #6

    4, Кризата през 1929 гръмва именно с междуфирмената зъдължнялост.Не казвам,че сега сме в такава хипотеза(а дали?),но е хубаво че предупреждаваш. Поздрави.

  7. Анонимен
    #5

    Може би идеята не е толкова лоша, но се страхувам от нейното побългаряване - ще стане удобна маша за разчистване на конкуренти на "правилните" фирми. Само подозрение, което докато се разследва, ще вкара фирмите в цайтнот. Добре би било синдикатите да се занимаят и с нещо по-съществено - въвеждане на минимална почасова ставка, минимална 8-часова надница...

  8. Анонимен
    #4

    По призива на синдикатите: Да не се плащат данъци на държавата, докато не изплати борчовете си към фирмите! Синдикатите сякаш не знаят, че неизплащането на заплатите в голямата си част се дължи на междуфирмената задлъжнялост, за която е виновна финансовата политика на Дянков и Борисов.

  9. Анонимен
    #3

    И така не се изплащат заплатите поне да закрием нечестните фирими. Никой няма нужда от фирими които си правят паричките, а не плащат на работниците.

  10. Анонимен
    #2

    Тогава хептен няма да се изплатят заплатите. Глупава идея, наистина – ако една фирма има затруднения, дайте да я закопаем съвсем?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.