Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да превърнеш златото в олово

Оланд пропилява голямата обществена подкрепа, която получи след атентатите

1 коментар
Франсоа Оланд

Френският президент Франсоа Оланд попадна в трудно положение заради плановете си да отнема френските паспорти на хора с двойно гражданство, осъдени за тероризъм, а задаващите се рокади в правителството най-вероятно няма да му помогнат да си върне загубената популярност.

Дълго време Оланд бе най-непопулярният френски президент в историята, но рейтингът му скочи почти двойно, когато той въведе строги мерки за сигурност, след като ислямистки бойци убиха 130 души из Париж на 13 ноември. 

Дванадесет седмици по-късно от тази висока обществена подкрепа няма и помен след безкрайните дебати и непрекъснато променящите се позиции на правителството по въпроса за двойното гражданство. Темата предизвика дълбоко разделение във Френската социалистическа партия, от която е Оланд, и поставя под заплаха вече и без това малките му шансове да спечели нов мандат догодина.

"Допуснахме златото да се превърне в олово", каза министърка от френското правителство, пожелала анонимност, тъй като не може да критикува публично правителството, от което е част.

"Създадохме усещане у френския народ, че това е единственото, което предприемаме", заяви тя. "Политическите успехи на Оланд след атентатите се обръщат срещу него."

Правителството призна, че планът за отнемане на паспортите до голяма степен е символичен ход, който вероятно няма да спре никой потенциален атентатор.

Преди време, когато бе лансирана тази мярка, тя изглеждаше добро решение за Оланд. Обявявайки предложението си на извънредното съвместно заседание на двете камари на френския парламент, само три дни след вълната от стрелби и бомбени атентати, президентът правеше впечатление на решителен политик, същевременно готов за консенсус. Тогава десницата подкрепи подобна мярка, а депутатите се изправиха на крака, за да аплодират Оланд.

Сега, след като първоначалният шок от нападенията започна да отслабва, това предложение е сериозен проблем и предизвика критики и от своите. 

Въпросът за гражданството е чувствителен за левицата, която по традиция е много благосклонна към предоставянето на мигрантите на правото да станат френски граждани. 

В страна, където около 5 процента от хората на възраст между 18 и 50 години са с по два паспорта и мнозина от тях са от северноафрикански произход, критиците се безпокоят, че мярката ще дискриминира определена група граждани.

Правосъдният министър Кристиан Тобира подаде оставка миналата седмица заради това предложение и разкритикува публично правителството. Имаше и призиви Оланд да се яви на първични избори преди президентския вот през 2017 г., а не автоматично да бъде издиган като кандидат на социалистите.

Тази тема "подпали неговия лагер", смята Фредерик Даби, анализатор от френския Институт за изследване на общественото мнение (ИФОП).

Решителният момент ще е днес, когато парламентът започне да разисква законопроекта за промени в конституцията, засягащи въпроса за гражданството и за това правителството да може по-лесно да обявява извънредно положение (то прие тази мярка след атентатите от 13 ноември и иска да я удължи, което предизвиква полемика).

Текстът на законопроекта обаче бе многократно пренаписван, което предизвика недоволство както отдясно, така и отляво, а това значи, че не е ясно дали Оланд ще успее да прокара законодателната инициатива в парламента. Двата лагера искат противоположни неща, а той има нужда от съгласието им, тъй като за промени в конституцията е необходимо квалифицирано мнозинство от три пети.

Под натиска на депутатите от социалистическата партия в последния вариант на текста на предлагания закон вече не се упоменава изрично двойното гражданство. Но въпреки това на практика хората с двойно гражданство си остават неговата мишена - международното право забранява превръщането на хора в апатриди (лица без никакво гражданство) и затова правителството не може да отнеме паспорта на някого, който има само френско гражданство.

За мнозина от десницата мярката не е достатъчно строга, а за критиците отляво - тя отива прекалено далеч.

Ако не бъде постигнато споразумение по въпроса, "това ще е поражение за Франсоа Оланд, той няма да е постигнал единство по изключително важен въпрос", каза друг министър от правителството.
Популярността на френския президент спадна с 10 процентни пункта в сравнение с преди месец и с 24 пункта, отколкото преди два месеца, показаха огласените тази седмица резултати от проучване на ИФОП-ФИДЮСИАЛ. Сегашният му рейтинг е 26 процента - с два пункта под равнището, на което беше преди нападенията.

Причината донякъде е в това, че избирателите отново насочиха вниманието си към икономическите трудности, включително голямата безработица. Но колебливостта на правителството по въпроса за двойното гражданство "създаде усещане, че му е трудно да взема решения, което влошава проблема с имиджа му", каза Франсоа Мике-Марти, ръководител на социологическия институт "Виавойс". 

"Това става в неподходящо време, само година преди президентските избори, когато Оланд можеше да възроди шансовете си след атентатите и да започне своя поход към повторното спечелване на властта."

Оланд иска да се кандидатира на изборите през 2017 г., на които вероятно би се изправил или срещу бившия президент консерватор Никола Саркози, или срещу бившия премиер консерватор Ален Жупе, а също и срещу Марин льо Пен от крайната десница.

Но по-твърдата му позиция по отношение на сигурността задълбочи разделението в левицата и засили критиките, че въведените от него икономически реформи през 2014 г. прекалено облагодетелстват едрия бизнес.
Оланд се готви скоро да направи промени в правителството, тъй като френският външен министър Лоран Фабиюс се очаква да излезе от него, за да оглави Конституционния съвет на Франция.
Около очакваните рокади се появиха спекулации, включително, че министърът на екологията, устойчивото развитие и енергетиката Сеголен Роаял може да замени Фабиюс. Според запознати обаче още нищо не е решено.

Не е ясно дали Оланд само ще смени Фабиюс, както и един от държавните министри, който също иска да напуска, или ще направи по-голямо преустройство в правителството, за да вкара в него политици от други партии и то да заработи в предизборен режим, заяви високопоставен представител на социалистическата партия.

Във всеки случай не се очаква промените да помогнат особено за повишаване на популярността на кабинета.

"Това можеше да се очаква, ако линията на премиера или правителството евентуално се променят, но очакванията не са такива", каза Жером Фурке от ИФОП. "Оланд и (премиерът) Манюел Валс многократно са потвърждавали по-либералната линия на правителството, тя не може да се промени сега." 

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Огромният проблем на ЕС и Франция е, че "демокрация" означава многообразие, свобода, различни гледни точки. Това поставя политиците в режим на компромиси. В САЩ противниците на една от двете партии "автоматично" се прехвърлят в партията на опонентите и стабилността се запазва. Двупартийният модел дава по-голяма стабилност, демократите заемат част от програмата на републиканците, като така осигуряват "спокойствие в държавата".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.