Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да се разходиш из последната българска подводница и ще имаме ли нова

1 коментар
"Слава", 2018, сн. БГНЕС

Последната подводница на въоръжение в българския боен флот "Слава" вече е музей и  може да бъде посетена на кея в крайморския град Белослав. Обектът ще бъде официално открит на 18 август за Деня на подводничаря, но реновацията на съоръжението за новите му цели ще продължи. 

Подводницата "Слава" е произведена през 60-те години на миналия век година в бившия Съветски съюз. На въоръжение в българските военноморски сили е от 1985 г.

"Слава" излезе от въоръжение през 2011 година и години наред се рушеше на котва в Пункта за базиране във Варна, след което бе предоставена на частната фирма Инхом, която   която развива технологията за производство на белославско стъкло в завода на брега на плавателния канал между Варненското и Белославското езеро.

И докато "Слава" вече има по-светло бъдеще, все още не е ясно кога ще бъде възстановен подводният флот, въпреки че политическото ръководство на министерството обяви, че работи в тази посока. 

България остана без подводен флот през 2011 година, по време на първото правителството на ГЕРБ, когато "Слава" бе извадена от състава на военноморските сили. 

Тогава МО обясни решението с необходимостта от по-различен вид способности, отколкото дава самата подводница. Освен това имаше сериозни трудности с това да се поддържа в изправно техническо състояние, осигуряващо безопасност на екипажа, посочват от министерството. 

Според експерти липсата на подводница затруднява провеждането на учения и подготовката на моряците. Освен това са намалели рязко и специфичните възможности за разузнаване, които се осигуряват от подводния флот.

Подводниците притежават уникални за военноморските сили характеристики: скритост на действията, съчетание на мощно огнево въздействие с предимството на изненадата, голямата автономност, възможност да води както самостоятелни действия, така и в група.

Особеностите на хидрологията на Черно море допълнително благоприятстват използването на подводници.

Неслучайно сред първите десет държави, притежаващи подводници през 1916 г., са Великите сили и всички Черноморски държави, включително България.

Сега МО планира да придобие под дизел-електрическа подводница клас "Ромео", която е с дължина от 73 метра и е подходяща за Черно море. 

По-рано тази година военният министър Красимир Каракачанов съобщи, че правителството преговаря с държави-партньори, за да придобием две подводници втора ръка за Военноморските сили.

Засега няма публична информация до къде са стигнали тези преговори, а според източници на Меdiapool процесът за възстановяването на подводния флот не е напреднал значително.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тото
    #1

    С този музей трябва да се каже че на България не и трябва подводница .Трябват и 50 дрона пето поколение даже не ни трябват изтребители.С новите космически технологии всички подводници се знаят къде са.Израел произвежда и дронове катери за борба с подводници и други морски съдове .Подводниците от този тип и подобни са остатък от 20 век.През този са супер компютри и супер лазери в комбина с ВИРУСИ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.