Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да се регистрираш лично, за да можеш да гласуваш

44 коментара
Да се регистрираш лично, за да можеш да гласуваш

Да бъде въведена активна регистрация за участие в изборите и право да пускат бюлетина да имат само онези граждани, които са заявили желанието си да бъдат включени в избирателните списъци. По този начин ще се затрудни купуването на гласове, ще могат да се изчистят списъците от избиратели “фантоми”, както и от тези, които не живеят от години в страната, смятат участниците в срещата. Около тази идея се обединиха в четвъртък социолози, експерти, журналисти, които участваха в дискусия, посветена на манипулациите по време на избори и за изборното законодателство.

На дискусията, организирана от депутата от новата парламентарна група “Българска нова демокрация” Татяна Калканова, първа за въвеждането на т. нар. “избирателна компетентност” заговори Мира Янова, директор на социологическата агенция МБМД. Тя посочи, че във Франция и Съединените щати в избирателните списъци се включват само онези, които са заявили желание и участват активно във вота.

За регистрация на гласоподавателите се обяви и проф. Михаил Константинов, който дълго време участваше в различни състави на ЦИК. Костантинов смята, че това изискване не би отблъснало гласоподавателите, въпреки ниската избирателна активност през последните години.

“Избирателният списък се прави активно, а не пасивно – не защото съм се родил и съм станал на 18 години, а защото съм заявил личното си желание да отида да гласувам”, коментира той. Напомни, че така е било по времето на Тодор Живков, въпреки че тогава това не е имало значение. Целта е един път завинаги да се актуализират избирателните списъци – по този начин тези, които живеят в чужбина, които са починали или които не гласуват, няма да могат да бъдат добавяни, обясни Константинов.

Въпросът би могъл да се уреди или с промени в Закона за гражданската регистрация или със специален закон за избирателните списъци, смята Михаил Константинов.

Той определи местните избори от октомври като "най-мърлявите в българската история след опорочените избори за ВНС през 1990 г.". Една от причините за това са "калпавите" изборни закони, които, освен че се приемат в последния момент, са пълни с противоречия. Ако сме стриктни, по тях избори не могат да се произведат, посочи проф. Константинов. Той критикува и квотния принцип при назначаването на секционните избирателни комисии, защото според него не се гарантира взаимен контрол.

Михаил Константинов смята, че за сегашната европейска действителност не е характерно "купуването на гласове" и така възрази на тезата, лансирана от лидера на ДПС Ахмед Доган, че плащането за вот е “европейско явление”.

Според депутата Татяна Калканова събитията от местния вот са надхвърлили "точката на кипене". Тя даде примери със своя избирателен район – Перник, където според полицията имаше най-много купуване на гласове. По думите ѝ реакциите на институциите и определянето на "купуването" на гласове като "краткосрочно лихварство", хората възприемали като липса на държавност. Трябва да се направят радикални промени, за да бъдат хората убедени, че се гарантира държавността, смята Калканова.

И дипломатът Стефан Тафров възрази на тезата, че “купуването на гласове е европейска практика”. Според него в България продължава да има дълбоко вкоренено недоверие към начина, по който се произвеждат изборите, след като в развитите страни, към които се числим като член на ЕС, това е една обикновена техническа процедура.

В западноевропейските страни изборите не се организират от специално създадена избирателна комисия, а от съответните вътрешни ведомства, защото хората имат пълно доверие към изпълнителната власт, посочи Тафров. Допълни, че “фактът, че не сме способни да организираме свободни и честни избори към този момент, отслабва неимоверно нашите позиции в ЕС”.

Участниците в дискусията подкрепиха нуждата от ново изборно законодателство и сериозен натиск върху институциите, повечето от които са останали безразлични към купуването на избиратели.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дидо
    #45

    Шансът да се приеме това в закона е нулев. Как ще си правят изборните манипулации без "мъртвите души" в списъците?

  2. Иванов
    #44

    Подкрепям идеята за регистрация.Но според мен трябва и да има клауза за уседналост!

  3. TNT
    #43

    Какво му е доброто на тази идея - абсолютно неприложимо!?

  4. Shtirliz
    #42

    подобряване на живота на българите. Да знаеш че участвуваш в управлението на държавата, ама истински! Браво ако това стане значи Б-ря е на път да се измъкне от дупката в която се намира вече 17 години.

  5. dido
    #41

    Сега цялото гражданско общество в България трябва да застане зад предложението, за да може на следващите избори, вота на активно гласуващите и активно мислещи да получи по-толяма тежест

  6. НАБЛЮДАТЕЛ
    #40

    Трябва да се промени ФИЛОСОФИЯТА на изборните закони. Тоест трябва научно да се отговори на извечния въпрос:"По какъв начин изборите ще доведат до най-доброто управление на държавата?"А не както сега, изборите винаги водят до крайно-корупционен, анти-български модел на управление.За да се постигне тази цел, според мен трябва да се остави в миналото популярния лозунг за всеобщо, равно и т.н. участие в изборите на основата:ЕДИН ГРАЖДАНИН = ЕДИН ГЛАССтава въпрос за въвеждане на ДАНЪЧЕН ЦЕНЗНе може етно-социални

  7. Shtirliz
    #39

    клаузата за уседналост автоматично влиза в действие при такава ситуация за гласуване.

  8. Shtirliz
    #38

    но ми се вижда че така поставената задача е много трудна за изпълнение. Не виждам правителствен състав който би се заел да приложи на дело подобна идея. Може би не е трудно избирателните карти да се издават от данъчните власти ,а не от района. И само притежателите на подобна карта се явяват пред урните.

  9. Пенчо
    #37

    Много е честен тоя метод, за да успее да мине даже на първо четене в парламента при това мнозинство. Даже и да станем свидетели на това чудо, то на второ четене тройната коалиция ще вкара толкова вратички за фалшификации, че сегашната система ще ни се види прекрасна. Сега управляващите са пълна отврат!

  10. Читател!
    #36

    Значителна част от информацията е взета от сайта на Дарик радио! Вашият автор преписва ли или какво? Няма лошо, ама по-добре не се подписвайте в такива случаи, че някой ще си познае текста

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.