Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да заровим ли Томахавките?...

или по-спокоен анализ на американската стратегия след удара в Сирия

4 коментара
Да заровим ли Томахавките?...

Рано сутринта на 8 април, САЩ нанесе удар по военно-въздушната база Шейрат в централната западна част на Сирия, в близост до Ливан. Ескадрените ракетни миноносци клас "Арли Бърк" USS Ross (DDG-71) с командващ офицер кап. II ранг Ръсел Калдуел и USS Porter (DDG-78) с командващ офицер кап. II ранг Андрия Слау, посетили нашата страна и пристанище Варна съответно през декември 2015 г. и през юни 2016 г. (БНТ видео), изтреляха 59 крилати ракети Томахоук около 04:40 ч. местно време.

Според официалното изявление на говорителя на Пентагона кап. Джеф Дейвис, целта на атаката е да принуди режима на Башар ал-Асад да се въздържа от употреба на химически оръжия, след като органи на ООН потвърдиха, че атаката със зарин над Идлиб от 4 април т.г. сутринта е била извършена със самолети по въздуха. Според кап. Дейвис всички мерки за избягване на цивилни жертви са били взети с особена грижа. Руските военни в района са били своевременно предупредени по установените канали за комуникация, с цел предотвратяване на жертви и загуби от тяхна страна.

Като цяло реакциите в София, а често и по света, бяха предимно сантиментални и лишени от трезв анализ. В социалните мрежи преобладаваха прибързани, еднопосочни и доста драматични коментари.

Ситуацията повдига основно няколко въпроса:

  1. Защо режимът на Асад е прибягнал до употреба на химически оръжия?
  2. Защо Русия, която подкрепя и практически контролира режима на Асад, не са предотвратили химическата атака?

  3. Какви са целите на новата администрация във Вашингтон и какво говори военния удар за политиката, към която може да се очаква Президентът Тръмп и екипът му да се придържат в бъдеще?

Дамаск отрече отговорност за химическата атака, след което дадоха обяснения, че газът се е разпространил поради утечка след техен удар по складове с амуниции на Ал Кайда. Русия също отрече да са предприемали каквито и да е действия, които биха довели до подобен инцидент.

Версията на Дамаск не издържа. Заринът е химикал, който бива разрушен при висока температура от попадения на снаряди. Освен това, експерти към ООН установиха и потвърдиха, че атаката с газа е била осъществена по въздуха.

Предложена бе версията, че командир на сирийските въоръжени сили или терористи от ИДИЛ са успели да се сдобият с контрол над химическите амуниции и са ги използвали на своя глава. Тази версия също не издържа, тъй като режима на Асад има изключително строга и ефективна система за контрол над химическите си оръжия.

Най-устойчива за сега е версията, че военните на Асад не са калкулирали правилно ответните реакции на САЩ поради:

  • подвеждаща реторика на Тръмп през последните месеци и отсъствие на дислоциран военен контингент на САЩ в региона, способен да проведе масивна военна кампания по суша, както и видима липса на политическа воля във Вашингтон за подобна ответна реакция; 

  • опита им с Президента Обама, който обезсмисли с решенията си поставената “червена линия” за неизползване на химически оръжия; 

  • надценяване на военната и дипломатическа подкрепа, която получават от Русия, както и на възспиращия капацитет от присъствието на руски въоръжени сили в региона.

С помощта на Русия, режимът на Асад успя през последната година да възстанови контрола си над големи области в западната част на страната. Същевременно, в тези територии лесно проникват партизани на опозицията, настроенията сред местното население са предимно реакционни спрямо официален Дамаск, а предизвикването на бунтове е лесно и характерно. За да установи трайно контрола си над отвоюваните обратно територии, режимът на Асад и военните му се нуждаят от предизвикване на висока степен на срах сред цивилното население, което да им осигури подчинение и отхвърляне на всякаква подкрепа или прикритие за опозиционни провокации и подривни елементи. Изкушението е голямо — при очаквана липса на съществена реакция от САЩ, само с една ограничена химическа атака военните на Асад постигат тотално психологическо превъзходство. Поради което грешката им е елементарна и много груба — подобно тяхно действие поставя Вашингтон в невъзможност да седи със скръстени ръце. Същевременно, САЩ разполагат с достатъчно оперативен капацитет в региона за стандартна при подобен случай минимална реакция по въздуха. Нещо повече — ударът по Шейрат, макар военно-тактически да е незначителен, едновременно отнема от режима на Асад демонстрацията на сила и безнаказаност, и поставя Кремъл в крайно неудобна и в слаба международна и домашна позиция. Като бонус, ударът демонстрира в изключително удобен момент позицията на САЩ спрямо Пхенян пред политическото ръководство на Китай, които тъкмо пристигат на официално посещение за разговори по търговско-икономическите и въпросите за бъдещето на Северна Корея. В интервю за британския Financial Times Президентът Тръмп вече каза, че ако Китай не помогнат за справяне с режима на Ким, от което биха имали много ползи, то САЩ ще го сторят сами, от което всички ще претърпят загуби.

Най-неудобна и губеща отново е позицията на Кремъл. Противно на популярните заблуждения у нас, Русия няма стратегически интерес в Сирия. За Путин и руснаците обезпечаването и поддържането на средиземноморска база е скъпо и безсмислено. Подобен актив е без особена военно-тактическа и стратегическа стойност, тъй като би бил много уязвим и лесен за неутрализиране от редовните сили на VI Американски флот. Освен това, за снабдяването му Русия ще трябва да зависи от натовска Турция.

Присъствието на руски въоръжени сили в Сирия цели демонстрация пред света и у дома на по-висок от реалния им капацитет за глобално влияние и прожектиране на сила. Офанзивата им е и повод за вътрешна мобилизация и стягане на редиците пред нерешими икономически и социални проблеми. Независимо, че ударът от двата ракетни ескадрени миноносеца е минимален, за руската дипломатическа и пропагандна позиция ефект му е тежък. Поради действията на съюзника си Асад, руснаците сега са изложени да изглеждат като банда некомпетентни силовици, неспособни да контролират ситуацията в Сирия и дори самия Асад, заедно с химическите му оръжия. А цялата им дипломатическа и военна позиция бе построена на едностранни декларации и ангажименти, че ще обезпечат контрол върху химическия аресенал на Дамаск.

Същевременно, техните действия подкрепят кюрдите в района, което е крайно неудобно и нежелано за Турция. Веднага след химическата атака във вторник, Президентът на Турция Ердоган пръв разговаря с Президента на Русия Путин и акцентира на неприемливостта на ситуацията за негова страна. Путин и Русия загубиха толерантността на Анкара и на международната общност, която бе вяла и преди химическата атака над Идлиб. Ударът по Шейрат изтласква руснаците от търсената и прекалено скъпо платена до сега поза.

За Президента Тръмп и екипа му по национална сигурност — осезаемо разместен напоследък — акцията е добре дошла. С минимални ресурси и усилия бе демонстрирано, че червените линии са възстановени, че президентът получава компетентни съвети, в които се вслушва, и че притежава характера да взема ясни решения своевременно — достатъчно бързо и категорично, но без да прибързва. Вниманието на пресата и на политическите протагонисти във Вашингтон временно е отклонено от перманентните скандали, основани на обвинения за нерегламентирани и прекалено тесни връзки с Москва.

Всъщност, реакцията на Тръмп показва на всички у дома и особено на елитите, ангажирани с въпросите на националната сигурност, че провокиран и поставен в реални условия той ще действа и ще се води от стандартните доктрини и предвидените планове, независимо от реториката му. Сиреч, решенията му ще бъдат основани на съвета на професионалистите, ще са ефективни, но ограничени до минималното и лесно постижимо с наличните ресурси, без да водят до мащабни сухопътни операции и въвличане. Военните специалисти и висши офицери на Пентагона вече са по-спокойни.

Към външния свят и противниците му, сигналът е, че не могат повече да калкулират свои планове и действия, основани на презумции за липса на червени линии и ответни реакции. Нито, че ръцете на Президента са вързани от Конгреса и от непонятната, щура обществено-политическа динамика в САЩ. За Турция, която е стратегически важен съюзник, новината е повече от желана. Анкара има най-голям интерес от въвличане на САЩ в Сирия и региона. А спрямо Китай ефектът от среднощния удар е дори още повече от желан, но този път за Вашингтон. Реакцията на Китайските власти не случайно бе крайно сдържана и любезна, а за Председателя Си гостуването в Марълаго стана още по-интересно.


* Авторът е председател на Европейския институт за стратегии и анализи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #4

    Заравянето на томагавките е грешен подход когато си имаш работа с хора като Асад и Путин."Ако искаш мир, готви се за война" - казват римляните и преди време Обама сбърка като се хвана на обещанието на Путин, че ще очисти Асад от бойни отрови! Резултатът днес е многобройни жертви обгазени със сарин и хлор във варели пускани от въздха от Асад - на лъжци е опасно да се доверява! Втората световна война започна с предварително лъжене от Хитлер и завърши с ужасяващо унижтожение и жертви!

  2. анита хегерланд
    #3

    Това не е игра между двама партньори, както е в шаха. Военното присъствие по света гарантира силна политика, след която се подписват изгодни договори. Очевидно американската политика се е прицелила в петрола. САЩ затова направиха войната в Ирак и Кувейт. Това е третата страна, над която искат да имат контрол. Те водеха играта с петродоларите и политиката на покровителство над Саудитска Арабия. По същия начин присъстват в Латинска Америка, чрез военни акции за изпиране на наркодоларите от заловените доставки. Мотото "Велика Америка над всичко" още е определящо за глобалната политика. Русия просто им разваля играта.

  3. ValterEgo
    #2

    Много добър анализ!

  4. НЕ МОГА ДА КАЧВАМ ЦИТАТИ И ЛИНКОВЕ и да копирам дори това което вече съм написал -това го може само един тук...!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.