Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дайте на ООН сили за самоотбрана в Ирак

0 коментара

Нападението, което разруши централата на ООН в Багдад, не беше насочено само срещу Организацията на Обединените нации, но и срещу Съединените щати. Под вещото ръководство на Сержу Виейра ди Мелу в Ирак ООН осъществяваше една от важните цели на американската политика, а именно опазването на мира и сигурността, икономическото и политическото развитие на Ирак.

Сега ООН знае, че е мишена и ще бъде атакувана отново. Организацията трябва да получи защита, а като цяло положението със сигурността в Ирак трябва да се подобри.

Американските войски, които вече са твърде разпръснати, няма да се заемат с охраната на персонала на ООН. А и във всеки случай ООН едва ли има желание американски войски да стоят около сградите и хората ѝ. Затова Съветът за сигурност трябва да приеме резолюция, с която да създаде многонационална сила, но не неефективен корпус сини каски като тези, които бяха в Източен Тимор, а контингент с точно определената цел да охранява персонала и съоръженията на ООН.

Най-подходяща да оглави подобни сили може би е Норвегия - уважаван съюзник на САЩ от НАТО, с дългогодишни контакти с американските военни и с министър на отбраната, харесван в Пентагона. Норвегия е и пламенен поддръжник на ООН и генералния ѝ секретар Кофи Анан. Норвежки батальон би могъл да е в основата на сили на ООН за самозащита, подпомаган например от войски от Бангладеш, Индия и Пакистан.

След атентата в Багдад държавният секретар Колин Пауъл заяви пред ООН, че САЩ са против всякакво отклонение от свещения принцип за "единното командване", което е ключово за американските военни. Но исторически погледнато единното командване се тълкува различно. В Афганистан има две командвания - американското командване на операция "Трайна свобода", базирано извън Кабул, и командването на ИСАФ, което е в Кабул. В момента ИСАФ се оглавява от НАТО, но в началото не беше така. В Ирак има и голям международен контингент, командван от Полша. В него участват над 20 държави.

Така че има различни начини да се структурира едно единно командване. Наскоро Томас Пикъринг, един от най-видните американски дипломати от кариерата, предложи "дублиране" на американския командващ, така че командването да върви по две линии - сили за самоотбрана на ООН и коалиционни войски.

Подробностите могат да бъдат уредени по различен начин, но важното тук е, че Съединените щати ще трябва да постигнат съгласие с останалите страни в Съвета за сигурност. В противен случай ООН трудно ще може да продължи дейността си в Ирак, а САЩ повече от всички имат нужда от присъствието на организацията.

За съжаление, не само Съединените щати излязоха с неприемливата позиция, че няма да споделят контрола с никого, но и Франция реагира по също толкова пагубен начин, като отново персонализира атаката си срещу САЩ. Този, който губи най-много от дребнавата и безвкусна свада между Франция и САЩ, продължаваща дори докато от развалините в Багдад вадят трупове, е ООН.

Думите на френския външен министър Доминик дьо Вилпен след атентата в Багдад бяха от полза само на хардлайнерите във Вашингтон, за които няма нищо по-забавно от една атака срещу Франция. Не ми стана ясно защо Дьо Вилпен непрекъснато подкопава позициите на Колин Пауъл, който е най-големият интернационалист и поддръжник на ООН в администрацията на Буш. Ако Франция наистина се тревожи за съдбата на ООН, трябва да намери обща позиция със САЩ. Това би дало на Франция, Съединените щати и останалите страни възможност да засилят и спасят ООН. Но като гледаме събитията след нападението в Багдад, случва се точно обратното.

Заради политическия отзвук и спомена за Виетнам администрацията на Буш ще направи всичко възможно, за да избегне увеличаване на числеността на американските войски в Ирак - всичко, с изключение на това да се съгласи на резолюция на Съвета за сигурност, с която да се създадат по-добри условия за международно участие за прекратяване на конфликта. Но най-добрият курс и за САЩ, и за Ирак е към американските сили да се присъединят повече международни сили.

В този смисъл беше грешка, че след трагедията в Багдад Вашингтон внесе в Съвета за сигурност буквално същото предложение, както преди няколко седмици. Администрацията трябваше да вземе предвид новите обстоятелства след нападението и факта, че служителите на ООН, които загинаха, го направиха, докато обслужваха цели на американската външна политика.

В близките дни Америка трябва да се върне в ООН и да работи за постигането на правилното съгласие, което засилва международното присъствие /с Америка начело/ и така дава на служителите на ООН защитата, от която те имат нужда за жизненоважната си мисия.

Ричард Холбрук е бивш посланик на САЩ в ООН и представител на администрацията на Бил Клинтън в преговорите за мир на Балканите.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.