Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дълъг път чака България до ЕС

0 коментара

България има пред себе си още дълъг път, докато изпълни критериите за приемане в ЕС. Това пролича при представянето на изготвения от Световната банка нов икономически меморандум за България.

След рухването на българската икономика през 1996-1997 г., избраното през април 1997 г. ново правителство ликвидира продължителната стопанска и политическа нестабилност и отбеляза забележителни успехи в стопанската сфера. Въпреки това трябва да се направи още много, за да се изпълнят критериите за приемането на България в ЕС. Нещо, което правителството в София иска да постигне още през това десетилетие.

България се нуждае от голям и траен стопански растеж, както и от стабилна, добре функционираща социална политика. Само така широките слоеве от населението биха могли да имат полза от икономическия подем, подчертава Андрю Воркинк, който ръководи в Световната банка отдела за Югоизточна Европа.

Голямо бреме за България са външните ѝ дългове. Въпреки прираста, който е по-висок от средния индекс на стопанския растеж в ЕС и въпреки сравнително ниската инфлационна квота, страната бележи висок търговски дефицит. Причините са отслабването на износа и кризите в Русия и на Балканите. Вярно, че за периода от 1996 г. до 2000 г. инвестициите в България са се удвоили. Тези инвестиции обаче възлизат само на половината от инвестициите в страни с бърз стопански растеж като Сингапур, Малайзия, Чили или Ирландия.

Конкурентноспособността на България на вътрешния пазар на ЕС зависи на първа линия от това дали ще излезе сполучлива трансформацията на държавните предприятия в частни фирми, се посочва в меморандума на Световната банка. За да привлече нови инвеститори правителството трябва да осъществи основни структурни реформи и да въведе закони, които да облекчават предприемаческата дейност. Освен това формулираната през 1998 г. т.нар. национална стратегия не е достатъчна, за да изкорени бича на корупцията.

Наред с докладите на Европейската комисия и анализите на Световната банка имат голямо значение при преценките доколко страните кандидатки отговарят на условията за приемане в ЕС. В сегашния меморандум за България Световната банка анализира на повече от 200 страници икономическото и политическото състояние на страната, размера на инвестициите, броя на търговските партньори, както и преходът от планова към пазарна икономика.
Досега Световната банка обнародва такива меморандуми за 6 страни кандидатки, между които Полша, Унгария и Чехия.

Анализът е излъчен по радио "Дойче Веле", 12 март 2001 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.