Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Далавера с Тръмп?...Не, благодаря!

40 коментара
Далавера с Тръмп?...Не, благодаря!

Изборът на нов тип изтребители в България отдавна напусна сферата на здравия разум, поляризира дебата и го тласна в крайни оценки и леко абсурдни измерения.

Както се очакваше, основният спор в българските социални мрежи стигна до традиционния сблъсък САЩ-Русия. Аргументите и фактите останаха на заден план, изместени от обвинения в лобизъм, корупция и всякакви упражнения на тема геостратегически интереси.

Президентът Румен Радев сам си вмени ролята на главен политически рупор срещу решението на правителството да започне преговори със САЩ за покупката на изтребители F-16. Основните си критики той насочи срещу "порочната" процедура (не без основания), но стигна много по-далеч.

В словото си по случай втората година от президентския си мандат тoй атакува правителството, че е направило един "антиевропейски избор", избирайки офертата на САЩ пред тази на Швеция. Радев дори навърза бъдещата сделка с отказа на някои европейски страни да допуснат България в Шенгенското пространство. Според държавния глава България показала, че не може да взима самостоятелни решения и не може да ѝ се има доверие.

"Докато се кълнем в Европа, разчитаме на еврофондове и чакаме да ни пуснат в еврозоната, ние изхвърляме европейските участници в конкурса за нов боен самолет в разрез с процедурата, разработена по европейски модел. И правителството за европейско развитие на България твърди, че този антиевропейски избор е геостратегически.
Всички тези действия засилват усещането за корупция, за лични интереси и зависимости",
обяви Радев.

България съвсем не е единствената европейска държава, която залага на американски изтребители, вместо на европейски. Последно това се случи в Словакия. Да обвържеш избора на изтребители с Шенген и Еврозоната е прекалено. Мотивът да бъде сблъскан ЕС със САЩ обаче все още не е достатъчно експлоатиран в България и президентът е решил да заложи на него.

Пренасянето на дебата в подобно поле обаче по-скоро "вдига топката" на премиера. Вместо да даде конкретни обяснения защо правителството му не успя да реализира по нормален начин проекта за закупуването на нов тип изтребители и създаде предпоставки да се оспори който и да е избор, Борисов влиза в тона на Радев и му казва, че не прави никакви далавери с американския президент Доналд Тръмп. На този терен Борисов играе от години и е ненадминат:

"Да обвиниш българското правителство, че прави далавера с Тръмп и със САЩ, това възможно ли е? Не, благодаря! По-прозрачно от това няма. Дават си България, нали, крадецът вика дръжте крадеца. Това е много често срещано явление, десетилетия лъжат хората, че ще купуват самолети, а през това време се напълнихме с транспортна техника и нямат вътре една пушчица, едно патронче не могат да изстрелят".

И президентът, и премиерът говорят за корупция около военните проекти, но досега няма нищо по същество. Най големите сделки стигнаха и до прокуратурата, но не и до повдигането на обвинения.

С коментарите си президентът дава ясни сигнали, че едно назначено от него служебно правителство би имало "достатъчна легитимност" да преоцени преговорите със САЩ и "антиевропейския избор" на ГЕРБ.

В тази ситуация ГЕРБ обвини Радев, че искането му за предсрочни избори е мотивирано от желанието му да спре преговорите за F-16. При други обстоятелства тези нападки биха изглеждали преувеличени и манипулативни.

Но каква е ситуацията сега?

Ако се съди по последователната позиция на Радев, той вероятно би стопирал процедурата при първа възможност. Непоколебимостта на Радев за подобни ходове пролича още на третия месец от президентския му мандат, когато служебният кабинет избра шведски изтребители "Грипен" преди да сдаде властта на редовно избраното правителство.

Последвалото парламентарно разследване обяви, че е засекло нередности в процедуратa, увенчана с решението за "Грипен". Оказа се, че проектът, който се движеше от Румен Радев (в качеството си на командир на ВСС), е бил компрометиран, тъй като офертата за употребявани F-16, предлагани от САЩ и Португалия, e била неправилно декласирана.

Очаквано президентът и екипът отхвърлиха всички коментари на парламентарната проверка, инициирана от ГЕРБ.

Заключенията за лобизъм и корупция се ограничиха до намеци, но бяха напълно достатъчни, за да подхранват и досега политическата конфронтация по темата между президента и управляващите.

"Войната" помежду им се води на широк фронт, но каузата за "Грипен" е като че ли единствената, за която Радев воюва с най-голямо настървение. При подобни сделки имат отношение много различни фактори и със сигурност стратегическото сътрудничество с водещата страна в НАТО е един основен.

Тезата му, че изборът на изтребител трябва да стъпи преди всичко (само) на военно-техническа експертиза, не се доказва от практиката. Подобни решения обикновено са политически (особено при сходство на военно-техническите параметри) и отразяват много други интереси.

Освен БСП, съюзници на президента в битката срещу F-16 са Валери Симеонов, Волен Сидеров и Веселин Марешки, които със сигурност ще използват антиамериканския коз в кампанията за евровота, а това е готова рецепта за още спекулации и конспирации.

Отговорността да измъкнат дебата от това тресавище е на т.нар. системни политици, каквито претендират да са и ГЕРБ, и БСП, и Румен Радев. Но изгледите за подобен обрат са минимални, защото разговорът вече не е за една скъпа военна сделка, нито пък за правила, а за мерене на мускули и рейтинги.

Преговорите между България и САЩ за покупката на изтребители F-16 Block 70 започват след около две седмици с намерение да приключат за три-четири месеца. Докато президентът говори за "усещане за корупция", българската страна ще се опита да издейства отстъпка в цената. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #40

    (п)рЕзидентът е дважди дезертьор от Военновъздушните сили и не му е останал морален кредит изобщо! да се обажда, когато иде реч за бъгарските изтребители. ТОЛКОЗ! Прламентът и правителството гласуваха и решиха нужното, за да се сдобие България с читава бойна авиация. ТОЛКОЗ! ...останалото е тьna тролска плява, ама на тях затова им плащат - да се гърчат и да ми се лезят тука ;-) ... зяйте си, бе - тъкмо ще ограмотим още народ :-)))

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #39
  3. Miau
    #38

    АЛО ТУК АДМИН ИМА ЛИ? Може ли да търпите пет абсолютно еднообразни постинга праснати през 1 минута от трола с цел затрупване на дискусията?

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #37
  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #36
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #35
  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #34
  8. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #33
  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #32
  10. lubo
    #31
    Отговор на коментар #30

    много просташки коментар ! Все едно аз да кажа, че сестра ти е к*** Обърнахте форума на Фейсбук!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.