Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дългосрочният лихвен процент за България намаля през декември

3 коментара

Дългосрочният лихвен процент за България през декември намалява до 5.23% от 5.27% за ноември. Това показват данните на Европейската централна банка, публикувани в четвъртък и цитирани от Министерството на финансите.

Това е най-ниската стойност на показателя от ноември 2008 г., отбелязват от министерството.

България е сред тринадесетте страни от ЕС, чиито лихви намаляват, като лихвеният процент на страната ни е по-нисък от този на 12 други държави - Гърция, Португалия, Ирландия, Испания, Унгария, Италия, Кипър, Словения, Латвия, Литва, Полша, Румъния и е съвсем близо до този на Словакия (5.21 на сто).

Показателят нарежда България на 14 място сред страните от ЕС по най-нисък дългосрочен лихвен процент, като се изкачва с 5 позиции в сравнение с 2010 г., когато страната ни е била на 19-о място.

Данните за хармонизирания дългосрочен лихвен процент на страните от ЕС се базират на доходността по 10-годишните държавни облигации. Стойността на дългосрочния лихвен процент се публикува съгласно Договора за Европейската общност и е критерий от Маастрихт.

Според публикуваната информация, пиковата стойност на индикатора от началото на измерването му за България през 2003 г. е отчетена през август 2009 г., когато е била 7.77%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Данните са манипулативни. Средната стойност е извлечена от цените на 10-годишните облигации емитирани за вътрешния пазар, а там МФ тотално доминира над първичните дилъри и купувачите, и им налага изкуствено ниска доходност. Същевременно МФ се бои да излезе с външна емисия, понеже тогава ще лъсне цялата несъстоятелност на управлението на ГЕРБ - България няма как да се финансира при условия по-добри от тези за Испания, Италия и др. страни с по-висок инвестиционен рейтинг от нашия на международния капиталон пазар.

  2. Анонимен
    #2

    4 bipa spad pri uslovie na fona na swop spredovete, koito za edin mesec skochiha >1% si e napravo maitap. Tova, che vunshnia dulg na Republika Bulgaria se e uvelichil s ~1 miliard evro ot nachaloto na 2008-ma nasam suchto ne obnadezhdava, che neshtata sa pod kontrol. -Vazov

  3. Анонимен
    #1

    Вече сме готови тогава за еврозоната ;) Това е едно от условията (под 6%).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.