Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дълговете на бизнеса ще продължат да растат

9 коментара
Дълговете на бизнеса ще продължат да растат

Задлъжнялостта на българските предприятия ще продължи да нараства и през 2012 г. заради очертаващата се стагнация в развитието на икономиката, намаляващите продажби на вътрешния и  външния пазар и затрудненият достъп до финансиране. Това сочи анализ на Българската стопанска камара (БСК) за дълговете на бизнеса през 2010 г., представен в понеделник и според който те възлизат на 157 млрд. лв. към края на 2010 г. Това е с 6 процента повече спрямо 2009 г. и тенденцията за нарастването им, макар и с по-малък темп заради икономическата криза е същата и за данните за 2011 и 2012 г.

Нарастването на броя на фалитите, както и на случаите с фактическа неплатежоспособност, бавните процедури по несъстоятелност, влошаващото се обслужване на кредитите, ще водят до нарастване на задлъжнялостта, сочат прогнозите на БСК.

Според анализа на организацията за пет години дълговете на бизнеса са се увеличили 2.4 пъти или с 91 млрд. лв. повече спрямо 2005 г. Спрямо 2009 г. прирастът от 8.945 млрд. лв.

Така докато през 2005 г. на всеки лев от брутния вътрешен продукт са се падали задължения от 1.58 лв., през 2010 г. борчът вече е 2.30 лв.

Търговията е с най-голям дял на задълженията – 34.2 млрд. лв., следвана от бизнеса с недвижими имоти – 23.6 млрд. лв., и строителството – 20.3 млрд. лв. Производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия е четвърто по борчове с 11.3 млрд. лв.
Следват производство на основни метали, транспортът, далекосъобщенията, производството на храни, напитки и цигари и хотелиерството и ресторантьорството.

От камарата отчитат ръст в дълговете по банкови кредити, голяма част от които са били разсрочени за по-дълъг период. Увеличение бележат и  данъчните задължения – с 447 млн. лв. през 2010 г.. Към края на 2010 г. предприятията дължат и близо 950 млн. лв. за осигуровки на работниците си. Отделно фирмите имат да плащат през 2010 г. на персонала си 1.9 млрд. лв., което е със 126 млн. лв. спрямо 2009 г. Около 9% от тези задължения са с продължителност над 1 година.

Междуфирмените задължения през 2010 г. са нараснали със 7 млрд. лв. спрямо 2009 г.

През 2010 г. продължиха да се увеличават задълженията към персонала, основно вследствие нередовно изплащане на заплати. Към 31.12.2010 г. работодателите дължат на работниците 1.9 млрд.лева, което е със 126 млн.лв. (7.2%) повече спрямо 2009 г. Около 9% от тези задължения са с продължителност над 1 година.По-голямата част от предприятията в нефинансовия сектор на икономиката са счетоводно декапитализирани. Задълженията на всички предприятия към 31.12.2010 г. са със 72 % по-големи от собствения им капитал. Особено тревожно е положението в предприятията, пласирани на фондовата борса. Сериозното обезценяване на акциите на тези предприятия през 2008 и 2009 г. допълнително оказва негативно въздействие върху техния рейтинг и потенциал за развитие, посочват от БСК.

Според камарата това показва, че и през следващите години производствената активност на предприятията няма да осигурява достатъчно средства за изплащане на задълженията. Съществува опасност от възпроизвеждане на тези задължения в следващите години при слаб растеж на икономиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Кредити до заплата се увеличават
    11:30 | 10.01.2012 19 коментари 0

    Броят на редовно върнатите микрокредити или т.нар.кредити до заплата постоянно се увеличава. Това отчитат от финансовото дружество НетКредит. Те обясняват тенденцията с по-усъвършенстваната система за идентификация на потенциалните клиенти и отсяването на евентуалните измамници и некоректни платци.
    От компанията прогнозират още 3 тенденции при този тип заеми. И през 2012 г. интересът към тези услуги ще продължава да нараства (2)

  2. sceptic_vgk
    #8

    Ако няма грешка в твърдението: "...Задълженията на всички предприятия към 31.12.2010 г. са със 72 % по-големи от собствения им капитал. ...", то следва, че капиталът е 36,8% от балансовото число. Това е приказно чудесно!?

  3. Анонимен
    #7

    СоциализЪмът - в действие...Дълговете растат , но нЕма фалирали партийни фирми.

  4. Анонимен
    #6

    До 2 години България ще се върне на нивото на 89 година!

  5. Анонимен
    #5

    А иначе даваме пример на Европата. Да станат като нас - държавата с най - нисък дефицит, но и с най-ниски доходи, огромна задлъжнялост, най-високи лихви по кредитите и загиваща икономика. Списъкът може да продължи до края на страницата, но няма смисъл - важното е, че дефицитът ни е нисък.

  6. Анонимен
    #4

    Neshto za zadlajnialostta na darjavata kam biznesa,da ne kajem na Diankov kam biznesa.

  7. Анонимен
    #3

    Много интересно наистина, каквото и да се случи все снимки на шивашки предприятия се показват.Така се отклонява внимание от онези отрасли ,които действително имат проблеми.

  8. tim
    #2

    "Търговията е с най-голям дял на задълженията – 34.2 млрд. лв., следвана от бизнеса с недвижими имоти – 23.6 млрд. лв., и строителството – 20.3 млрд. лв..." Ами защо сте ложили снимка на шивачки. Те имат ли задължения?

  9. Борето от София
    #1

    Два... три... годишни брутни вътрешни продукта борчове... И нарастват! Е т'ва е държава!?!?!? (сикаджийска)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.