Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дали пък да не продадем бъдещия си реактор в еBay!?

52 коментара
Дали пък да не продадем бъдещия си реактор в еBay!?

В близките месеци България може да се окаже собственик на ядрен реактор, но не и на атомна централа, в която да го инсталира. Засега това е просто хипотеза, но тъй като вече се обсъжда на най-високо равнище и по забележително противоречив начин, може би не е лошо да се помисли върху нея.

Какво знаем към момента? Че реакторът ВВЕР-1000/В-466Б е поръчан от България на руската държавна корпорация "Росатом", която почти го била построила, но НЕК не го е платила и е очевидно обстоятелството, че няма къде да бъде поставен, тъй като съдбата на АЕЦ "Белене", за която е предназначен, е все още неясна.

Реакторът бе поръчан в края на 2008 г. преди намирането на парите за него с обяснението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров, че това е нужно, защото имало много поръчки за ядрено оборудване и да не останем на опашката.

Сега реакторът е почти готов, трябва да се плати и тъй като България още не е казала категорично дали ще строи АЕЦ “Белене“, или не, а и обстановката се усложни след аварията в японската атомна централа, реакторът вместо енергия започна да произвежда идеи.

Най-актуалната в момента е тази на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков за преместването му в АЕЦ “Козлодуй“.

"Ангажирали сме се да платим реактор на "Росатом". От там твърдят, че той е почти готов, защо да не го поставим в "Козлодуй"", заяви Трайков на 15 март в Брюксел, малко след като еврокомисарят по енергетиката Йотингер каза, че проектът за АЕЦ "Белене" трябва да бъде преразгледан.

"Това не е някакъв куфар, който може да се мести насам натам. Нов реактор в "Козлодуй" е изцяло нов проект, който ще го развива този, който спечели съответния търг. Кога ще го местим и монтираме този нов реактор, след 10 години ли? И защо да го правим?", запита риторично пред Дойче веле в четвъртък Генадий Тепкян, вицепрезидент на “Атомстройекспорт“ (АСЕ), която е изпълнител на проекта за АЕЦ “Белене“.

Вероятно Тепкян не е имал достъп до вътрешната кореспонденция на самата АСЕ, която в служебна бележка до компанията си майка "Росатом", изтекла през чужди медии още на 8 февруари, предложи отказ от българския проект и пращане на изработения реактор в турската АЕЦ “Аккую“, която също ще се строи от "Росатом".

Не е ясно защо, когато България реши да мести реактора си от една своя площадка на друга, това да е неприемливо, а когато "Росатом" реши да мести някъде оборудване, предназначено и предплатено за "Белене", да е напълно в реда на нещата.

Вярно е, че преместването на реактор, предназначен за една площадка, на друга, изисква допълнителни разрешителни и технически изисквания, но самите руснаци имат опит в подобни заменки. Като част от сделката за АЕЦ “Белене“ те купиха изработения от чешката “Шкода“ по техен лиценз стар реактор за централата, доставен преди повече от 20 години. Сега това оборудване работи в АЕЦ “Калининград“, макар че в един момент имаше идеи България да обяви търг за него, но те така и не бяха реализирани въпреки твърденията за интерес към подобна процедура от различни компании.

Премиерът Бойко Борисов също размишлява по въпроса.

"Реакторите са готови и чакат, ако не ги вземем ние, да ги вземе Турция", коментира той в четвъртък пред ТВ7.

"...Между другото и в момента има предложения за два – единият 15, другият 20-годишен договор, с мисля, че едната беше швейцарка компания, другата турска, за изкупуването на електроенергията на един от блоковете на "Белене”. Сиреч днес можем да подпишем гарантирана продажба на единия блок", заяви българският премиер.

Макар че само преди ден турският премиер увери в Москва, че няма да се откажат от планираната атомна централа, в светлината на японския кошмар не е изключено проектът да бъде преосмислен. Най- вече поради обстоятелството, че площадката на централата се намира на 25 километра от сеизмично-активен разлом.

Затова нищо чудно да се окаже, че този реактор няма да е нужен и на турците и да се наложи да се търсят други желаещи. В Индия, Китай, Бангладеш, Беларус и други държави, с които "Росатом" има договори за изграждане на атомни централи. Всичко това вероятно ще отнеме доста време.

Така че защо пък НЕК да не изпробва една проста идея: да не си плати реактора и да го обяви на търг в eBay!? :))

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #52

    че да пробват и през eBay


    Нов интернет портал – WAZZUB e търсачка подобна на Google, но е решила (за първи път!)да дели 50% от приходите си с регистрираните потребители.Регистрирайте се и с поканата към близки и приятели започвате да печелете от8-ми април 2012! Всеки нов приятел, който ще поканите с персоналния си линк, било чрез коментар във форум, e-mail , Skype или разговор, и се регистрира чрез него, увеличава факторът, по който ще се изплащат парите ви! Успех! Прилича на пирамида, но не е,

  2. Makak
    #51
  3. tim
    #50
  4. Андро
    #49
  5. поп Грую
    #48
  6. Vulkov
    #47
  7. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #46
  8. N
    #45
  9. stefan, us
    #44
  10. Факт
    #43

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.