Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данък "лихва" за гражданите остава, но пада облагането по облигации за фирмите

Метанът поскъпва от Нова година при отказ от Брюксел за отлагане вдигането на акциза

12 коментара
Петър Чобанов. Сн: БГНЕС

Данък "лихва" върху депозитите на гражданите, който беше въведен от правителството на ГЕРБ, остава и през 2014 г., но се обмисля да отпадне облагането на лихвите по облигациите на фирмите. Целта на отпадането е раздвижване на капиталовия пазар, а на запазването на данъка върху доходите от лихви - осигуряване на средства за образование. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Петър Чобанов след заседанието на правителството в сряда, което одобри промените в законите за акцизите и ДДС.

Не може да се лишим от данък "лихва" върху депозитите на гражданите, защото предварителните разчети показват, че от него в бюджета през тази година ще влязат около 90 млн. лв. Идеята е тези средства да бъдат насочени към образованието, обясни Чобанов. В бюджета за 2013 г. беше заложено приходът от нововъведения данък да е 120 млн. лв. И от БСП във вторник обявиха, че непопулярният сред хората данък няма да бъде отменян, защото това не е заложено в предизборната партийна програма.

Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане предвиждат освобождаване на фирмите от данък върху доходите от лихви от облигации и дългови ценни книжа, приети за търговия на регулирания пазар, както и от лихви по заеми. Промените са предложени от финансовото министерство, а депутати от ГЕРБ видяха лобизъм в поправката, която, според тях, е в полза на големи бизнес играчи във финансовия сектор.

Целта на промяната в ЗКПО е да се раздвижи капиталовият пазар, каза финансовият министър Петър Чобанов пред Mediapool. Той отрече поправката да е свързана с частни интереси и допълни, че още не е взето окончателно решение дали предвиденото облекчение за фирмите да остане.

Ако промените в ЗКПО бъдат одобрени, те ще засегнат немалка част от големите инвеститори в корпоративни облигации като застрахователи и банки. Подозренията са, че се прави за определени облагационни емисии, които се планират догодина. Другата хипотеза е преоформяне на банкови кредити в облигации.

Една от последните големи нови емисии облигации, допуснати за търговия на Българската фондова борса, е тази на "НУРТС България" за 40 млн. евро, с която е покрит кредит към свързаната с дружеството Корпоративна търговска банка, писа неотдавна в."Капитал". Тази емисия представлява близо една четвърт от всички облигационни заеми, издадени от 2012 г. насам, като общата им сума за този период е около 300 млн. лв., а компаниите, листнали тези книжа на борсата, са 20. Затова и ефектът върху бюджета ще е минимален, тъй като приходите от този данък трудно биха надвишили няколко милиона лева, писа "Капитал".

В момента от възможността да емитират облигационни емисии, дори и при наличието на данък върху приходите от лихви, се възползват предимно по-големи икономически групи. Така те, от една страна, подпомагат компания от собствената си група, а от друга, прочистват баланса на друга компания в групата, която евентуално преди това е кредитирала издателя.

Увеличава се акцизът на природния газ

Заради увеличения акциз от нова година се очаква да поскъпне цената на метана за коли с около 20 стотинки на килограм. Това предвиждат промените в Закона за акцизите и данъчните складове, одобрени от правителството. Заради поети ангажименти с договора за присъединяване към ЕС се вдигат акцизните ставки за природен газ, използван като моторно гориво и гориво за отопление, както и за тежките корабни горива.

Увеличението на акцизната ставка за природния газ, използван като моторно гориво, е от 0.85 лв. на 5.10 лв. за 1 гигаджаул. Акцизът на природния газ за отопление се вдига от 0.10 лв. на 0.60 лв.за гигаджаул, а този за тежките корабни горива - от 600 лв. на 645 лв. за 1000 кг.

България е поискала от Европейската комисия да ѝ разреши запазване на намалената акцизна ставка за метана, ползван като моторно гориво, от 0.85 лв. за 1 гигаджаул за период от шест години, каза министър Чобанов. В случай, че одобрението от Брюксел пристигне след Нова година, то в закона е предвидена възможност цената на акциза да се върне на старите нива.

Нов режим за касова отчетност с ДДС

Нов режим на касова отчетност на данъка върху добавената стойност (ДДС) предвиждат промените в Закона за ДДС, приети от правителството.

Специалният режим цели подпомагане на малките предприятия, които срещат затруднения при плащане на ДДС към бюджета, преди да са получили плащане по извършените от тях доставки на стоки и услуги от клиентите си, посочи Чобанов.

Промяната предвижда отчитането на ДДС на фирмите да става при плащането по доставката от техните клиенти. Едновременно с това е регламентирано, че при прилагане на този режим правото на приспадане на данъчен кредит за данъчно задължените лица, които го прилагат, ще възниква от момента, в който ДДС върху доставените им стоки или услуги е платен на техния доставчик.

Режимът не е задължителен, като малките и средни предприятия имат право да направят избор за неговото прилагане. Той може да се прилага от онези фирми, които не са достигнали максималния праг на облагаемия годишен оборот от 500 000 евро. Облагаемият оборот трябва да е реализиран за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец. Друго изискване е доставките по режима да са с място на изпълнение на територията на страната.

С промените в Закона за ДДС се регламентират и доставките на стоки при условията на финансов лизинг. Регламентирани са критерии в кои случаи сделката по лизингови договори следва да се приравни на придобиването на стока.

Предвидени са и нови правилата за формиране на данъчната основа при бартер, дерегистрация, внос и безвъзмездно подобрение при прекратяване на договор за наем.

Срокът, в който регистрираното лице може да упражни правото на приспадане на данъчен кредит за наличните към датата на регистрацията активи, се увеличава от три на 12 месеца.

Въведен е режим на облагане на доставки на стоки и услуги на граничен комбиниран мост "Видин-Калафат" с цел улесняване пътния и железопътния транспорт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    BLUE: За сетен път се вижда, че тези и онези-тиквообразните са двете страни на едно и също и пак да цитираме ПРЕМИЕРА (защото досега един премиер сме имали)Костов: "Борисов и Станишев се менкат като Путин и Медведев"

  2. Анонимен
    #11

    Целта е тлъсти печалби за едни и дране на кожи за други.

  3. Анонимен
    #10

    Лъжливи изроди, подавайте си оставката. По нищо не се различавате от Дянков и Борисов. Станишев и свитата му в БСПса отговорни за това некомпететно и работещо срещу българските граждани правителство.

  4. Анонимен
    #9

    Данък лихви за хората остава, ама лихвите които събират олигарсите не се облагат! Е това е вече върхът!

  5. Анонимен
    #8

    След въвеждането на данък лихва нямам и една стотинка в банките. Сега нека ги облагат спестяванията.

  6. Анонимен
    #7

    Искам малко социалистическа доктрина и демагогия да си листна тука. Нали БСП иска за бабичките си комунизъм, и класовия враг за мултинешнъл корпорейшънс? Е как става, че т*пите бабички дето гласуваха за тях сега плащат с влоговете си за зимно парно облигационните врътки на корпитата? Акциза за газта се вдигнал... Сега всичките му там -пром-и няма обаче да намаляват цените. И тфа е щото интерконекторите ни са заврени в з*******e, а не в тръбите на съседите. Кфо стана с братската дружба между народите? Май само в 1 посока е тая дружба. Навътре и на дълбоко. Хайде сега на метанчето

  7. Анонимен
    #6

    Облагането на лихвите по облигациите на фирмите отпадало! Че нали Дянков именно заради големите акули въведе облагането на лихвите. А сега - айде, пак от оглозганите червените ще смъкват кожи!

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  10. Анонимен
    #3

    На следващите избори да гласуват за тях тези с облигациите.Спестяванията на хората са с пари които са били обложени с данък при получаването им, защо трябва да се облагат повторно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.