Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данъкът "Робин Худ" би спестил милиарди на страните в ЕС

Вноската ни в ЕС ще намалее с 40% при евроданък върху транзакциите

7 коментара
Снимка: БГНЕС

Страните членки ще плащат 50 процента по-малко в общия европейски бюджет към 2020 г., ако се съгласят да въведат данък върху финансовите транзакции, заяви еврокомисарят по бюджета Януш Левандовски. В настоятелен опит да сломи съпротивата на някои правителства – включително и българското – срещу данъка "Робин Худ", както и срещу принципната идея на Брюксел да повишава данъците, Левандовски представи в четвъртък някои конкретни изчисления, предаде EUobserver. .

Така например Германия би плащала 10.7 млрд. евро по-малко към европейския бюджет към 2020 г., Италия – 6.4 млрд. евро, Латвия – 81 млн. евро. Великобритания, Холандия и Швеция, които най-силно се противопоставят на данъка, биха спестили съответно 7.6 млрд. евро, 2.6 млрд. евро и 1.6 млрд. евро.

Специално за България вноската в евробюджета ще намалее с близо 180 милиона евро, или с 40 на сто от сумата, която плащаме сега.

Към 2020 г. общо биха били спестени 81 млрд. евро, посочи Левандовски.

От тези пари – събрани чрез облагане с данък от 0.1% върху финансовите транзакции с акции и облигации и 0.01% върху дериватите – една трета биха постъпили в националните бюджети, а две трети (54 млрд. евро) в бюджета на ЕС.

Въвеждането на данъка върху финансовите транзакции е ключово предложение на Еврокомисията за бюджета в следващия програмен период (2014-2020), представен през юни миналата година. Страните членки реагират негативно както на идеята за 5% увеличение на общия бюджет, така и срещу новия данък.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че когато страните членки видят в конкретно изражение колко ще спестят, "някои, които са били скептични, вероятно ще променят позицията си".

Левандовски от своя страна заяви, че вече е настъпила промяна в мнението на някои страни по въпроса за вдигането на данъците. Преди подобни предложения са оцелявали "около седмица", но сегашното е дневен ред от юни 2011 г. и не е паднало.

Думите на Левандовски, че ще обърне негативните позиции, като представи впечатляващи изчисления, не убедиха всички.

Великобритания веднага излезе с изявление, в което "напълно отрича предположението", че ще има полза от данъка върху транзакциите.

Бюджетът на ЕС трябва да бъде приет до края на годината, поради което дебатът става все по-разгорещен.

Група от 9 страни членки заявиха, че искат да въвеждат данъка самостоятелно, без да са задължени от ЕК, докато Германия, Великобритания и други са на мнение, че бюджетът не бива да се повишава повече от инфлацията.

Преговорите за бюджета съдържат и допълнително препятствие – за пръв път Европейският парламент има правото да го одобрява.

Евродепутатите са привърженици на данъка върху финансовите транзакции, на политики за икономически растеж, както и на по-големи разходи. Миналата година ЕП одобри доклад, в който се иска 5% ръст на парите за следващия програмен период.

Председателят на ЕП Мартин Шулц даде да се разбере, че институцията ще води тежки преговори и няма да приеме по-малък бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Откровена левичарска глупост...! Както обикновено! Просто умствена недостатъчност!

  2. Анонимен
    #6

    Това трябва да стане ,но ОК- троянският кон на Сащ в ЕС- съответно Уолстрийт и Лондонското Сити т.е. еврейското лоби на банкстерите няма да допусне този Робин Худ!

  3. Анонимен
    #5

    Това си е данък, а те като цяло винаги се прехвърлят на крайния потребител, пък и тия изчисления са на базата, че индустрията продължи да си върши бизнеса в Европа, вместо да я позаобиколи, хехе. Регулации на финансовите пазари е ок, ама парите за осигуряването им трябва да дойдат от оптимизиране на администрацията, а не от нови данъци.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  5. Анонимен
    #3

    А не е ли по-просто и ефикасно да се намали администрацията на т.н. евро-крати ? Да се намалииат безполезните комисии, савети и т.н., да се ограничат безполезните срещи и патуваниа насам-натам, да се намалиат заплатите на депутатите ( за секретарки, командировачни, лимузини, хотели, патни, днежни и т.н.)

  6. Анонимен
    #2

    Ако това стане единствените печеливши ще са евродепутатите, които веднага ще си вдигнат заплатите от 20000 на 50000 евро месечно плюс още толкова за антураж от секретарки, масажисти, теляци, баячки и т.н. за каквото се сетите.

  7. Анонимен
    #1

    Януш Левандовски слага мижава стръвчица за шарани, ама ръждивата кукичка бая личи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.