Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данъкоплатецът плаща нови 81 000 евро обезщетения по присъди в Страсбург

33 коментара
Данъкоплатецът плаща нови 81 000 евро обезщетения по присъди в Страсбург
Правителството взе решение да изплати 81 000 евро обезщетения по седем дела, които България е загубила в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, съобщиха в сряда от Министерския съвет. Близо 2/3 от сумата – 50 000 евро, ще бъде изплатена на алтернативния синод на Българската православна църква, известен като синода на Инокентий. Останалите шест присъди са за твърде бавно правораздаване и нарушаване на правото на защита.

Синодът на Инокентий, подкрепен от около 800 миряни, подаде жалба в ЕСПЧ заради безпрецедентната намеса на държавата през 2003 г. за насилственото изваждане на свещенослужители, поддръжници на синода, от храмовете. В жалбата се настояваше за обезщетение от няколкостотин милиона евро за нанесени морални и материални щети на алтернативния синод и привържениците му.

На 22 януари 2009 г. ЕСПЧ се произнесе държавата и жалбоподателите да се разберат помежду си за "разумно" обезщетение, като отсъди, че държавата е превишила правата си и е лишила хора от правото на свободно изповядване на вярата им. Тя даде срок двете страни да се разберат до 22 април 2009 г.

В България се вдигна силна съпротива срещу това решение, като се стигна дори до това президентът Георги Първанов да ходатайства пред руския патриарх Кирил да се намеси в полза на държавата. От своя страна правителството атакува решението на съда пред Голямата камара, но жалбата му бе отхвърлена. ЕСПЧ даде нов срок за споразумение по спора - 5 септември 2009 г. и след като отново не бе намерено решение, осъди страната ни в средата на септември миналата година.

Освен обезщетението магистратите постановиха управляващите да променят Закона за вероизповеданията от 2002 г., който налага единни ръководства на всички вероизповедания и специално на Българската православна църква, без решенията на Църковно-народния събор за избор на ръководство да се подлагат на съдебно обжалване. По този начин алтернативния синод на Инокентий не бе допуснат до санкция на съда. Парламентът обаче така и не прие подобни промени в закона.

Безсрочно правосъдие

Държавата ще плати 400 евро за неимуществени вреди и 51 евро за разходи и разноски по делото на Владимир Шипков, който през октомври 2001 г. е задържан и обвинен в притежание и разпространение на наркотици. Осъден е едва през 2006 г., като през цялото време всичките му осем молби за промяна на мярката за неотклонение са отхвърлени с мотив, че съществува опасност да се укрие или да извърши ново престъпление. Според ЕСПЧ само тежестта на повдигнатите обвинения обаче не е достатъчна, за да оправдае задържането за такъв дълъг период от време.

Георги Георгиев, Любчо Цочев и Кирил Студенков успешно осъждат държавата заради близо 10-годишно дело за кражба срещу тях. През 1995 г. срещу тях е образувано предварително следствие, като делото е образувано едва през 2003 г. и е прекратено на следващата година след сключване на споразумение между прокуратурата и обвиняемите. Затова ЕСПЧ и присъжда обезщетение от 6000 евро за неимуществени вреди и 600 евро за разходи и разноски.

Подобен е случаят на Иван Кънчев, обвинен за кражба през 1990 г. След като седем години по делото не са водени никакви следствени действия, в края на 2005 г. то е прекратено по давност. През 1992 г. срещу него е започнало второ дело за кражба, завършило 13 г. по-късно след споразумение с прокуратурата. Присъденото от ЕСПЧ обезщетение за неимуществени вреди е 4000 евро, а за разходи и разноски - 600 евро.

6500 евро ще получи Георги Делов, срещу когото през 1992 г. е образувано дело за убийство. На следващата година той е арестуван и две години по-късно - екстрадиран от Чехия по обвинения в кражба и незаконно притежаване на оръжие. У нас дело по тези обвинения започва чак през 1999 г. През 2003 г. производството е разделено на две - за незаконно притежаване на оръжие, което приключва с присъда на следващата година, и за кражба, прекратено през 2006 г. заради липса на доказателства. През 2007 г. с оправдателна присъда приключва и делото за убийство.

Общо 1800 евро ще получи Антоанета Иванова, която в продължение на 5 години води гражданско дело срещу уволнението си. ЕСПЧ отбелязва, че делото не представлява никаква правна и фактическа сложност и че продължителността му не отговаря на изискванията за разумен срок. Правителството ще плати и 8500 евро по предложение на съда в Страсбург на Такухи Тавитян. От февруари 1993 г. до януари 2008 г. тя води дело по Закона за реституцията срещу собствениците на експроприиран от нея имот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нина Димитрова
    #33
  2. Николай Куртев
    #32
  3. Слави
    #31
  4. глас
    #30
  5. Псевдонян
    #29
  6. жана д`арк
    #28
  7. Знаещ
    #27
  8. Хамлет
    #26
  9. военен
    #25
  10. М.Н.
    #24

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.