Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данъкоплатците вече няма да плащат цената за спасяване на закъсали банки

13 коментара

Европейските министри на финансите постигнаха компромис по правилата за подпомагане или ликвидиране на банки. След повече от шест часа разговори през нощта срещу четвъртък бе постигнато споразумение по спорния проблем за степента на гъвкавост, с която да разполага всяка държава, съобщи Франс прес.

 

"Нашата цел е да имаме общ подход в цяла Европа, така че данъкоплатците повече да не поемат това бреме върху плещите си", заяви ирландският финансов министър Майкъл Нунан, който председателстваше преговорите.

 

"За пръв път се споразумяхме как да защитим данъкоплатците и как свързаните със затруднени банки да поемат цената. Голямата промяна е, че не данъкплатците, а самият финансов сектор ще се занимава със собствените си проблеми", заяви холандският финансов министър и председател на Съвета на финансовите министри на държавите от еврозоната (Еврогрупата) Йерун Дейселблум.

 

Предстои мерките да бъдат одобрени от Европейския парламент и от лидерите на страните от ЕС, за да влезе в сила от 2018 г. Така ще се сложи край на разгневилото милиони , страдащи от кризата, граждани на ЕС стабилизиране на банки с публични средства.

 

Миналата седмица споразумението изглеждаше трудно постижимо.След 18-часови разисквания министрите се разделиха през нощта в петък срещу събота в Люксембург без да постигнат съгласие. Те бяха определили кой ще плаща, когато трябва да се подпомогне или да се ликвидира банка и в каква последователност: първо акционерите, след това най-слабо осигурените кредитори, след тях притежателите на дългови облигации на съответните банки и на последно място вложителите, когато става дума за суми над 100 000 евро.

 

Но ирландското председателство на ЕС не успя да сближи позициите на двете основни спорещи групи страни.

 

В първата бяха Франция и Великобритания, които настояваха за известна гъвкавост при всеки отделен случай. Париж например иска по-голяма защита при определени случаи на индивидуалните вложители и за малките и средните предприятия.

 

Други страни, сред които Германия, Холандия и Финландия, отстояваха възможно най-стриктни правила, за да не се допуска несигурност, която може да прогони инвеститори и вложители. Те искат в бъдеще да се изключи използване на държавни пари.

 

През изминалата нощ е постигнат компромис между тези две позиции с по-конкретно разписана схема, по която акционерите в една банка, притежателите на нейни дългови облигации и депозиралите над 100 000 евро да платят за спасяването ѝ.

 

"Има известна възможност за гъвкавост. Ако има национални фондове, те ще могат да се използват, но това е ограничена степен на гъвкавост", коментира Дейселблум.

 

Според него новите правила няма да отблъснат вложителите. “Всички депозити под 100 хил. евро на практика са изключени и са напълно гарантирани. А и другите вложители са на края на йерархията”, коментира той.

 

Първа стъпка ще е отписване на 8% от всички дългове на банките. Следват различни възможности да се действа гъвкаво според всеки конкретен случай, но има определена пределна сума, която може да се отделя за закъсалата банка от специалните фондове, създадени на национално ниво - не повече от 5% от всички задължения на банката. При това отпускането им ще е възможно само с одобрение на Брюксел.

 

Ще могат да бъдат привличани и средства от Европейския стабилизационен механизъм (ESM), но тази помощ ще се записва като дълг на правителството на съответната държава, а и получаването ѝ ще е възможно едва след като кредиторите на банката са изгубили всичко.

 

Преговорите около банковите фалити са от решаващо значение за възстановяването на доверието в еврозоната. Споразумението освен това проправя пътя към банков съюз и единен банков надзор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тулса
    #13

    Чета в статията за позицията на Англия, Холандия, Германия,Франция и.т.н. Каква все пак беше позицията на България по тоиз въпрос? Вярно, че темата е поостаряла , но заети с протестите някак не обърнахме внимание на важни събития.

  2. Анонимен
    #12

    Йеруне, бе чадо давидово, ти си холандец като те гледам, колкото СолоПасито е българче.

  3. Анонимен
    #11

    България да бяга надалече от такива механизми, докато не са ни дебитирали сметките без да ни питат.

  4. Анонимен
    #10

    т.е. аз като дребен производител, или прекупвач, или предприемач слагам парите си, с които смятам да развия бизнеса и да отворя нови раб. места, и които пари са над защитената граница от сто хил. в банка "едикояси". рискът за парите ми вложени в тази банка се определя именно от пакета отровни гешефти и това се знае много добре. онова, което не се знае е до каква степен банката е набълбукана с отровни книжа и не ми дава възможността да си избера съзнателно Степента на риска и съответно печалбата, или когато е необходимо да си поема и загубата от този риск.

  5. Анонимен
    #9

    Не се видя нищичко за разделяне на гнилите гешефти от реалната банкова икономика. ако изобщо може да съществува само за себе си такова понятие, като банкова икономика. ABTOP:

  6. Анонимен
    #8

    7-ми и как и кои точно в държавата ше финансира и взима решения за тва кои и колко финансиране да получи в частния бизинес, такива като теб? Или просто нема да има и частен бизинес...тотален Глупак!

  7. Анонимен
    #7

    Тая няма да стане! Банките щели сами да се оправят (както правят всички останали при капитализма).
    Прави ли ви впечатление, колко трудно, ама колко много трудно се взема едно просто и справедливо решение. Което евентуално ще влезе в сила едва след 5 години (2018).
    „Парите са при бедните. Те имат малко, но са много! – казал бил някакъв банкер – да им ги вземем!”
    И вземат. И фондовите борси (в които участват банки), и застрахователни компании (притежание на банки), и консорциуми от банки, банки, банки,

  8. Анонимен
    #6

    Затова пък данокъплатците ще плащат високите цени на все по-забогатяващите консорциуми и монополисти в ЕС.Те вече диктуват политиката в съюза,като например,австрийската ОМВ и Англ.Бритиш петролиюм,които продадоха България на Газпром,като премахнаха Набуко и дадоха ход на заробващият ни Южен поток!От Южен поток България ,не само че няма да има по-ниски цени на горивата,но ще потъне във все по-голяма зависимост от Русия-политическа и икономическа,докато ОМВ,Бритиш петролиъм ще спечелят милиарди!?Къде им е "диверсификацията"?!

  9. Анонимен
    #5

    Най сетне една добра новина. Обещание, че няма да се краде от по-бедните.

  10. Анонимен
    #4

    Да, това е вярно. Даже банките щели да върнат взетите пари от данъкоплатците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.