Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Дънди“ няма да преработва у нас златната руда от Челопеч

15 коментара
“Дънди“ няма да преработва у нас златната руда от Челопеч

Няма да се реализира инвестиционният проект на “Дънди Прешъс Металс“ за изграждане на съоръжение за преработка на златната руда, добивана от мината в Челопеч, съобщиха от компанията в петък. Ден по-рано Върховният административен съд (ВАС) окончателно е отхвърлил положителното решение на министъра на околната среда и водите Нона Караджова по оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта.

Един от мотивите на ВАС за потвърждаване на решението на по-долната тричленна инстанция е, че са минали две години и половина между публичните обсъждания по ОВОС и датата, на която министърът е издал положително решение по ОВОС. Това стана след като предшественикът ѝ Джевдет Чакъров отказваше да се произнесе по искането одобрение на проекта на “Дънди“.

Съдът посочва още, че екоминистерството неправилно е определило засегнатите от инвестиционното предложение райони. Но най-същественият аргумент на петчленката на ВАС е, че избраната технология за преработка на рудата - високотемпературно окисление под налягане, не съответства на най-добрите налични техники, тъй като не е прилагана в промишлен мащаб към суровина с характеристиките на челопешкия концентрат.

“Изключително сме разочаровани от решението на съда“, коментира Джонатан Гудман, президент и главен изпълнителен директор на “Дънди Прешъс Металс“. Той обаче допълва, че отрицателното решение на съда по никакъв начин не възпрепятства извършващото се в момента разширяване на добива и преработката на руда от находище “Челопеч“ до 2 милиона тона руда годишно.

“Перспективите пред компанията ни са явни. Придобитото неотдавна от нас металургично предприятие Цумеб в Намибия е готово изцяло да поеме преработката на произведените количества концентрат в увеличения им обем”, заявява Гудман.

“Дънди“ купи през януари 2010 г. за 33 млн. долара завода в Намибия, където суровината от “Челопеч“ се изпращаше и преди това. Тогава компанията обяви замразяване на проекта за инсталацията за преработка в България до произнасянето на съда с опция при положително решение да преразгледа нуждата от вложението за 200 млн. долара..

Компанията обаче не се отказва от намеренията си за двойно увеличаване на добива в “Челопеч“ и реализацията на новия златен рудник на Ада тепе край Крумовград.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. УХахаха
    #17

    Антоанета Апостолова е една нищо-не-можеща сервилна глупачка, която нищо-не-прави по цял ден, освен да продава терени за застояване от бивши шефоне на първо в община Слатина. Аз не знам какво е регистриран режим на етажна собственост, но знам, че градската инфраструктура точно в нейния подочпечен квартал е тра-тич-на. Пълна шматка, патка и глупачка.

  2. съ-районник
    #16

    Абсолютна истина е , че инфраструктурата на района Слатина е под всякаква критика...Особено Редута...Погледнете улиците..това "Плачковски манастир","Виница", "Гулаш"...дупка до дупка... А накачулените една върху друга нови сгради ... с чие разрешение бяха строени-само в края на улиците "Калиманци" към "Виница" двата блока да вземем като пример..буквално съперничат по близост помежду си с еркерите на къщите в Стария Пловдив...само дето нямат романтиката му...и създават условия хората да си гледат интимните части от разстояние 3-4 метра, не повече... ?

  3. РедутаУСкута
    #15

    Цианиндите мечти на Дънди Precious Metals, а не за софийските улици на слатинските баири.Ходи в другата тема!Браво на активистите, помня още когато работех за BankWatch.org че битката беше ожесточена!

  4. Очуден
    #14

    Не знаех, че българските съдии са компетентни в областта на технологиите за добиване на злато. Ясно ми е само, че от преработката на българската руда сега ще имат полза африканците. А ние ще се чудим от къде да напълним хазната за да закрепим бюджета.

  5. Попов
    #13

    съдът решава според предоставените му доказателства!ти можеш ли да кажеш защо, след като в министерството на екологията са такива специалисти, решението им пада на две инстанции в съда?

  6. Попов
    #12

    ...отиди в Златица и попитай хората каква точно им е ползата от преработката на рудни концентрати......може да се позаитересуваш и за статистиките в болницата...ако въобще водят такава, разбира се!!

  7. Димитър Смилянов
    #11

    Защо автора на статията (който и да е той) не споменава думата "цианиди"? "Челопеч Майнинг" се опитаха да прокарат именно технологията на излужване на злато с цианиди в Челопеч... Сега ще се опитват да компенсират с Ада тепе. Но и там със сигурно няма да им е лесно, ако изобщо успеят. Местните са против проекта (там няма зависещи фирмата работни места, чрез които да манипулират), природозащитниците също... Интересно, защо ли автора използва израза "новия златен рудник" сякаш няма никакво съмнение, че такъв ще има? Според мен, това изобщо не е очевидно. Битката в Крумовград се води от 5 години и досега там няма нищо построено (или разрушено), което да прилича на златна мина...

  8. Димитър Смилянов
    #10

    Ползите от цианидната технология са само за фирмата, която я прилага. А за месните хора (фактически и за всички нас) остават милионите тонове силно отровни отпадъци, които не могат да бъдат компенсирани с никакви „социални проекти” и „работни места”. Цитирам от ДОВОС-а: ”Челопешките руди са едни от най-богатите на арсен медно-златни руди...” и „Средното съдържание на арсен в рудата е 0.3 – 0.5%.”За сведение: от 1999 до 2004 г. таксата е била 1,5%, от 2004 до 2008 г. е била 0,75%, а от 2008 е въведена

  9. Граматика
    #9

    Пише се УЧУДЕН! Та ти не познаваш българския език, а претендираш да критикуваш съдиите за липса на знания!! За твое сведение съдиите ползват вещи лица именно по въпроси, които не са юридически.

  10. Боби
    #8

    Браво за това решение! Само този, който не е ходил в селата Челопеч, Чавдар, Бенковски, Петрич, Смолско и Карлиево не знае за какво иде реч!! Села в подножието на Средна гора, загиващи от утайници и смрад!! Хора, които гледат как животните им пият отровна вода! Красив край на България, който сега ще си отдъхне!! Ще оцелеят природата и хората !! Супер новина !!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.