Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Даниел Кадик: България днес е по-безнадеждна от преди 6 години

Налице е циментирано статукво и правителство, което няма да се промени

5 коментара
Даниел Кадик, Фондация "Фридрих Науман"

"България днес е по-безнадеждна политически в сравнение с преди 6 години".

Това е равносметката за 6-годишния си престой в България на Даниел Кадик, ръководител на представителството на германската либерална фондация "Фридрих Науман" за Югоизточна Европа. Той си тръгва от страната след изтичане на мандата му.

"Когато дойдох тук преди 6 години, попаднах на протестите, които току що бяха започнали, за високите цени на тока, и аз си помислих, че съм дошъл в страна, който най-вероятно ще преобърне статуквото. Особено като имаме предвид протестите след това – срещу правителството на Орешарски. Но, за съжаление, виждам България днес по-безнадежна, отколкото я видях преди 6 години – с едно циментирано статукво, а също и с правителство и администрация, които няма да се променят особено", е равносметката на Кадик в интервю за Блумбърг ТВ България.

Той коментира подробно и ситуацията в Западните Балкани, която се наблюдава задълбочено от офиса на "Фридрих Науман".

По думите на Кадик премиерът Бойко Борисов е изиграл положителна роля с поставянето на приоритета "Западни Балкани". В същото време обаче вътрешните проблеми в държавите от региона остават и "този опит за пред Европа да се изгради една фалшива фасада не променя нищо".

Според Даниел Кадик обсъжданата възможност за размяна на територии между Сърбия и Косово като вариант да се реши спорът между двете държави изобщо не е добра идея.

"Не смятам, че размяна на територии би разрешила нещо по добър начин. Това няма да е първият път, в който се играе с етническите групи на Западните Балкани и се преначертават границите", смята анализаторът.

"Етнически чистите страни не са решението и са точно обратното на това, което създава Западните Балкани. Те са една много сложна смесица от етнически групи, култури и много сложно минало и ако се опитате да ги разделите, като формирате етнически чисти региони, това ще доведе до негодувание и вместо хората да живеят мирно помежду си ще започне разделение", каза Кадик.

По думите му, ако това се случи, има опасност от силно разделение на Западните Балкани и възпламеняване на етническите напрежения.

Според шефа във "Фридрих Науман" балканските страни трябва да се насочат към регионализация, а не към национализация.

"Дългосрочното решение е бъдеща европейска интеграция на Западните Балкани, за да може етническите групи да живеят мирно, както е било преди Югославия, социалистите и опитите за разделяне на региона", смята той.

Кадик в момента е оптимист за положението в Македония.

"След като ВМРО-ДПМНЕ си тръгнаха, аз бях силно оптимистичен, защото г-н Груевски беше изградил един автократичен режим. Сега съм силно оптимистичен, че Македония се опитва да навакса изгубеното през изминалите години време от момента, в който Груевски правеше всякакви инициативи да вбеси Гърция – името на летището, името на магистралата, новата парична единица, промените в центъра на Скопие. Всичко това целеше да подхрани македонския национализъм. Той се възобнови и това подклаждаше омразата на Гърция. Той (Груевски, б. р.) не искаше интеграция за Македония, защото това би значело да се отворят документите и да се види за каква огромна корупция става дума", смята Кадик.

Според анализатора основните геополитически играчи на Балканите не са само САЩ, ЕС и Русия.

"От няколко години виждаме една скрита война на Балканите и тя не е само между САЩ и Русия, а между САЩ, Русия и Китай, които са много активни в Западните Балкани. Китай играе изключително важна роля с безусловните кредити, с инвестициите в инфраструктура. Това е една асиметрична война. От Изток имаме едни безусловни пари, утвърждаващи определени режими, които нямат интерес към реформи. От другата страна, имаме западната страна с всичките поставени условия. За съжаление, виждам, че по-силна е източната страна", смята Даниел Кадик.

Според него значението на китайското влияние се е видяло и по време на срещата на върха в рамките на инициативата "16+1", която се проведе в София през юли.

"Китай гради един блок срещу Централна и Западна Европа. Вкарва се една линия на разделение в ЕС. Има една латинска поговорка "Разделяй и владей" и мисля, че това в голяма степен важи за китайската политика в Европа и Африка, защото китайската политика е властова политика, политика на силата", каза още директорът от "Фридрих Науман" пред Блумбърг ТВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #5

    Тoзи млaдeж имa oщe мнoгo дa учи, cлeд мoжe дa изpeчe пoдoбнa глупocт: „eтничecкитe гpупи дa живeят миpнo, кaктo e билo пpeди Югocлaвия, coциaлиcтитe“!? Кaк e възмoжнo чoвeк дa плaчe зa aнтибългapcкия мoнcтъp „Югocлaвия“, кoгoтo Зaпaдът paзгpoми зapaди пpecтъплeниятa му към бългapитe и дpугитe пopoбeни нapoди? Дa пpoчeтe кaквo пишe пpeз 1934 г. някoгa зaблудeният oт фpeнcкaтa aнтибългapcкa пpoпaгaндa oтявлeн cъpбoмaнин, a пocлe пpoглeднaл фpeнcки пoлитик, диплoмaт и публициcт Aнpѝ Пoзѝ във „Вoйнaтa

  2. olele
    #4

    Баси на тоя как му личи, че има обратни наклонности....

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Като купим Ф16, всичко шЪ сЪ упраи! И безнаедждността ще изчезне, и нацiоналната библiотека Кирил и Методий ще престане да тече. И в Търново ще изчезнат отказите и недоволството от високите цени на топлата вода! Може даже Руъмъния да надминем, ръиш !

  4. Поли
    #2

    "За съжаление, по-силна е източната страна" Тарикатският език отговаря на това: "Е, здрасти!" Щяхме ли да сме на това дъно, ако беше друго. На прасето му дай бълвоч, с което е свикнало и му е добре в бълвоча - така и на нашенци им е добре в пиянската крадлива България, сътворена по руски тертип.

  5. Vidco91
    #1

    "Налице е циментирано статукво" на мутроолигархията в България, което, обаче, по някакви причини не интересува Брюксел. Справка - последният фалшив доклад за напредъка на България в областта "правосъдие". Та, какви могат да бъдат тези "магически" причини, които планина повдигат и оставят управляващите ни мутромаймуни да си разиграват коня в Европа? Сещам се за две възможности - наближаващите евроизбори и свързаното с тях търгуване с гласове на най-високо европейско ниво. Втората е още по прозаична - зелени гущери нагоре по етажите до Брюксел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.