Установяването на плагиатство не е толкова просто, колкото изглежда на пръв поглед. Това казва в интервю за "Дневник" деканът на юридическия факултет на СУ и бивш образователен министър проф. Даниел Вълчев. Поводът е проверката за преписване срещу Петър Илиев, който бе номиниран за министър с два поредни проектокабинета на "Има такъв народ". Преподавателят бе предложен първо за правосъден, а след това и за вътрешен министър и силов вицепремиер. От ИТН признаха, че името му е било обсъждано и като кандидат-премиер.
Скандалът около Илиев започна след като се разбра, че пасажи от негова книга са идентични с научен труд на колежката му от същата катедра Наталия Киселова. Съвпадението е открито още през 2015 г. и въпросът е бил обсъждат във факултета, но мерки не са взети.
В момента СУ разглежда сигнали за плагиатство срещу Илиев. Кога ще има резултат от проверката не е ясно.
Пред "Дневник" Вълчев посочва, че не достатъчно само да се установи идентичност на написаното. По думите и дали става дума за авторски текст или за такъв, който се отнася до факти.
"Ще обясня защо това не е толкова просто, колкото може би изглежда на пръв поглед. По принцип се вижда, че е преписвано. Когато се установява плагиатство, трябва да се установи идентичност на текстовете или поне доста голяма близост между тях. Това без съмнение ще бъде направено.
Второто, което трябва да се установи, е дали въпросът е за пресъздаване на текст, който е авторски, или за текст, който се отнася до факти. Например, ако вие напишете, че Народното събрание се състои от 240 депутати, и аз кажа същото, това очевидно не е плагиатство. И на трето място, без да искам нищо лошо да кажа, трябва да се види дали текстът на колегата Киселова изобщо е авторски. Дали това са точно нейните мисли с оригинални тези и аргументи. Ако това се установи, ще може да се направи извод за това, което следва", казва Вълчев.
Той посочва и че няма представа защо преди години никой не е реагирал. Въпросът е бил обсъждан в катедрата по конституционно право, но бившият декан проф. Сашо Пенов е казал, че до него подобен сигнал не е имало. Вълчев посочва още, че е учуден, че преди шест години доц. Киселова се е притеснила.
"Аз например, ще ви кажа съвсем честно, че съм леко учуден, че човек на такава възраст като доц. Киселова и в такава позиция се е изплашила от това, че някой ѝ е казал нещо. И моят ръководител на катедра много неща ми е казвал, но така или иначе, когато съм считал, че съм прав, съм отивал и по-нататък. Но и нея не съдя. Не знам какво ѝ е било. Не бива отвън да се съди лекомислено. В крайна сметка така, както казва тези неща сега, съвсем спокойно е можела да ги каже и тогава, според мен. В крайна сметка или се борим за истината, или не се борим. Истината не е ситуационна в крайна сметка", заявява той.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
36 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Този факултет отдавна не е това, което беше. Имаше отлични учени и читави като хора, с демократични убеждения, но ги изгониха.Сега останаха наследниците на Ярослав Радев.
Юридическият факултет на СУ удари дъното с редица известни професорски имена, които не са намерили силата да накажат плагиатството т.е. кражбата - не е въобще случай на липса на знание, остава другата важна черта - характер!Не е възможно Факуктетния съвет да не е знаел за дисертацията на Киселова!
Такова глупаво изречение може да се направи или от много глупав или от купен човек. След като Вълчев е станал професор и декан значи че не е толкова глупав. Тъжно е да гледаш такива хора да се излагат защитавайки остриетета на мафията. Очевидно е че юридическия факултет няма лидер а само някакъв поръчков чиновник на хранилка.
При тоА умствен капацитет - поне 10 ... ТоА вЕрно ли е декан на ЮФ в СУ? Това нещо съвсем е западнало ...
Ако не си беше замълчала тогава, ѝ е било дадено да разбере, че няма да има възможност да направи на България днес тази голяма услуга ...
Тъй, де! А те и собствени думи му искат ... Откъде?
Откъде собствени думи у чалгари, депесари и тиквари?
Забавна е употребата на "установи" вместо "докаже" в изказването на Вълчев.Всъщност доказването е лесно и вече е направено - 80 страници пълно съвпадение, без да е отразено като цитиране и ползвана литература."Установяването" е друга бира, защото засяга комплексни отношения и хора в юридическия факултет на СУ - ръководители, рецензенти, хора, които са си затваряли очите или оказвали натиск и т.н.Плагиатството е факт, обаче е голям проблем да се "установи", защото всички са оплетени като свински черва. Нали така, Вълчев?
Излезе голям боклук и много по-лошо (#25), но не е цар, колкото до плагиатството ако ученик преписва на приемен изпит следва изхвърляне от учебното заведение - дали плагиата преписал/предстваил дословно една или 40 стр. като собствени е, г-да/мадами юристи, кражба! Преписване на приемен изпит е много близко по слисъл до преписване при дисертационен труд - и при двата скучая е въпрос на признаване на по-добро положение в дадена система и обществото! Та г-н Даниел Вълчев доказване на плагиатство е проста работа, но не бива да се възлага на хлъзгави хора!