Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Даниел Вълчев против искане на ДПС да паднат мандатни ограничения за деканите

12 коментара
Даниел Вълчев против искане на ДПС да паднат мандатни ограничения за деканите
Вицепремиерът и министър на образованието Даниел Вълчев (НДСВ) и председателят на образователната комисия в парламента Лютви Местан (ДПС) се спречкаха в пленарна зала по повод мандатността на деканите във висшите учебни заведения. Това стана в четвъртък по време на дебата за промени в закона за висшето образование, предлагани от независими депутати начело с зам.-шефа на НС Петър Берон и даващи право на деканите да бъдат избирани за поста неограничен брой пъти, а не както досега два.

Вълчев обяви в залата, а по-късно и пред журналисти, че е против законови промени на парче и без мисъл. След няколко месеца ще имаме нов закон за висшето образование, кое налага да правим поправки на парче, попита той депутатите. Лютви Местан защити поправките, като заяви, че трябва да се махнат държавните "окови" върху висшето образование и то да се реформира. Допълни, че от девет години властта не е внасяла цялостен закон за висшето образование.

След това просветният министър заяви, че не иска да си мисли за евентуални интереси на депутати, за да настояват тези промени да минат точно сега, вместо да се изчака новия закон. Пред журналисти той не пожела да посочи какви интереси може да защитават коалиционните партньори в правителството от ДПС. На въпрос какво подозира, той отговори: "Аз съм безхитростен човек, нищо не подозирам".

Вълчев посочи, че и Съветът на ректорите е против предлаганите промени. “Народното събрание ще се представи в много лоша светлина, ако направи такова нещо”, допълни министърът.

По повод внесени от независимия депутат Лъчезар Иванов, член на ГЕРБ, промени за преминаването на университетските болници на бюджетна издръжка, Вълчев коментира, че те трябва да останат търговски дружества.

"Проблем в отношенията между висшите медицински училища и университетските болници има – това ясно трябва да се каже", посочи министърът. Но допълни, че ако се въведе промяната, предлагана от Лъчезар Иванов, 18 болници ще бъдат превърнати в бюджетни. Според него този сериозен въпрос трябва да бъде решен в контекста на развитието на здравната реформа.

Освен това извършването на промени в закона за висшето образование във връзка с университетските болници, ще доведе до промени в много други закони, обясни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 99
    #14

    99

  2. z
    #13

    Треби фесовете, без да питаш защо!

  3. браво на Д.Вълчев
    #12

    Такава поправка не трябва да мине, защото е безпринципна и защото е в угода на отвратителни протежета на ДПС /срамотията Воденичаров/

  4. ВМ
    #11

    Даниел Вълчев е прав !Друго трябва да се промени спешно - ограничението за възраст в ЗНСЗ, когато кандидатстваш за асистент. Сега има ограничение 35 години, което си е жива дискриминация. Аз питам: защо няма ограничение за възраст за депутатите например? Тяхната работа по-ниско интелектуална ли е ?

  5. аз
    #10

    Мандатите за Ректор и Декан трябва да са максимум два. Другото е източник на дебелоочие и корупция. Да не говорим, че в няколко големи държавни университета в разрез със закона, Ректора и Деканите са и шефове катедри! Ако Министерството не желае да се заеме с това, жалко за българското висше образование.

  6. AAA
    #9

    Takowa w BG otdawna niama. Nivoto e potresawashto nisko. Kazwam go kato chowek deto ima zawarshen edin balgarski i 2 zapadni universiteta.

  7. аз
    #8

    Виж за олигархията, която Берон и др. искат да създадат, в блога на Дошков (petdoshkov.blog.bg)Ясно е, че трябва да се внесе почти нов ЗВО. Както и че част от корупцията се дължи на занемарен контрол върху ЮЗУ например. Имат декан на правен факултет вече две години след 65г. Това не е неочаквано за Ал. Воденичаров, който преследва и Дечев.

  8. ст.н.с. к.т.н.
    #7

    Поне правилото за 2 мандата да запазят. А какво стана в БАН - там сега всички са пожизнени. Юхновски е да не ви казвам вече кой мандат и е на практика пожизнен. Той крепи всички директори на институти, повечето от които сега почват трети мандат, а те крепят Юхновски.Разчитаме на грипната епидемия да поразчисти ръководството...

  9. ели
    #5

    Не мога да разбера как може да има толкова много злобни хора. Явно това си е типична българска черта... ВОДЕНИЧАРОВ Е СТРАХОТЕН ЧОВЕК, ПРЕПОДАВАТЕЛ И ДЕКАН. ПРАВНО-ИСТОРИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ НА ЮЗУ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ ПРИДОБИ ОБЛИКА НА ЕВРОПЕЙСКИ И МОДЕРЕН ФАКУЛТЕТ БЛАГОДАРЕНИЕ НА УСИЛИЯТА НА АЛЕКСАНДЪР ВОДЕНИЧАРОВ.

  10. Вальо
    #4

    Ели, може би Моденичаров е нелош преподавател по административно право. Но ти колко модерни и европейски факултета познаваш, та имаш експертиза и за ПИФ? Повярвай ми, юридическото образование в ЮЗУ далеч не е сред най-добрите и по българските стандарти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.