Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дания даде първи лицензи за СО2 складове в Северно море

0 коментара
Дания даде първи лицензи за СО2 складове в Северно море

Дания предостави първите си лицензи за улавяне и съхранение на въглерод в Северно море. Екскузивните разрешителните са за френската "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) и консорциум между германската "Винтерсхал Деа" (Wintershall Dea) и британската "Инеос Енерджи" (INEOS Energy), съобщи датското Министерство на климата, енергетиката и комуналните услуги в понеделник.

Лицензите са предоставени в търг, обявен от Датската енергийна агенция, и апликации са подали "Тотал" и консорциумът между "Винтерсхал" и "Инеос". Оценени са и двете предложения и са им издадени разрешителни, които се определят от ведомството като важнаа стъпка в реализацията на стратегията на Дания за постигане нулеви нетни въглеродни емисии през 2045 г. "Тотал" получава две разрешителни, другият кандидат – едно.

Държавната датска нефтена и газова компания Nordsøfonden ще държи по 20 процента във всеки от проектите.

Проектът "Грийнсенд" (Greensand), ръководен от британската "Инеос Енерджи" и германската "Винтерсхал Деа", се очаква да започне да нагнетява до 1.5 милиона тона въглероден диоксид в изчерпаните нефтени и газови находища в Северно море през 2025 г. Планира се капацитетът за съхранение на въглероден диоксид да бъде увеличен до 8 милиона тона годишно до 2030 г. Това е около 13 на сто от парниковите емисии на Дания.

Всъщност този проект е минал пилотната си фаза и вече втечнен въглероден двуокис от фабрика на "Инеос" в белгийския град Антверпен е транспортиран със специални контейнери до платформата на находището "Нини Уест" (Nini West) и са инжектирани чрез съществуващите съоръжения в стари кладенци на дъното на морето.

Другият проект за складиране на вредни емисии - "Бифрост" (Bifrost), е на Френската група "ТоталЕнержи". Целта му да вкарва по 3 милиона тона въглероден двуокис в изчерпаното находище "Харалд" (Harald) в Северно море, стартирайки през 2027 г., като до 2030 г. капацитетът се планира да достигне 5 милиона тона на ден.

Плановете са въглеродният двуокис да бъде довеждан до старите сондажи със специално проектирани плавателни съдове или с нова газова инфраструктура и да се инжектират в скални кухини на дълбочина от 1-2 км под морското дъно.

Конкретното въвеждане в експлоатация на съоръженията ще зависи от предстоящите проучвания, като преди това трябва да получат съответни разрешителни от датската енергийна агенция.

И двата проекта са били субсидирани от датското правителство в началните си фази.

Вторият лиценз на "ТоталЕнерджи" е за използване на непроучвани досега солени водоносни хоризонти за съхранение на СО2.

Общите инвестиции в проектите за улавяне и съхранение на въглерод в датската част на Северно море се очаква да достигнат 445 милиона датски крони (64,4 милиона долара), с разходи за още 157 милиона крони по разширяването на капацитета им, като датската държава ще покрие малко под половината от тези суми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.