Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дания поема председателството на ЕС в критичен за еврозоната момент

4 коментара
Дания поема председателството на ЕС в критичен за еврозоната момент

Дания, която не е приела еврото, поема от 1 януари председателството на ЕС, готова да разреши кризата в 17-членната еврозона чрез изграждането на консенсус сред всички 27 държави членки, припомнят информационните агенции.

Страната с население от 5.6 милиона души е една от малкото в Европа, която се управлява от лявоцентристко правителство. (Премиерът на страната Хеле Торнинг-Шмид беше неотдавна на официално посещение в България – бел. рез.)Тя ще трябва да се изправи челно пред кризата в еврозоната, въпреки че рискува да бъде игнорирана във вземането на решения заедно с останалите девет държави членки на ЕС, включително Великобритания, които не са приели еврото.

"Разбирам отлично, че 17-те страни членки на еврозоната трябва да вземат някои решения помежду си", заяви датският премиер Хеле Торнинг-Шмит от Социалдемократическата партия. Но е в интерес на основните държави членки на ЕС Франция и Германия "да държат 27-те заедно" и да се консултират с всички държави членки на ЕС, "когато тези решения ги засягат", каза още тя и допълни, че "във времена на криза трябва да вярваме в нашите институции".

След като Дания отхвърли Маастрихтския договор на референдум през 1992 г, Копенхаген договори четири дерогиращи клаузи, включително една за единната валута. Тези изключения "разбира се, ще бъдат напълно спазвани", заяви министърът по европейските въпроси на Дания Николай Уамен. "Но ние също така ще председателстваме срещите по тези въпроси", допълни той.

Торнинг-Шмит заяви, че Копенхаген иска да опита "да бъде мост между 17-те и 27-те", за да гарантира, че пропастта между еврозоната и държавите, които не използват еврото, няма да се разширява. Но тази задача изглежда все по-обезкуражителна, особено като се има предвид, че властта на ротационното председателство на ЕС намаля, след като Лисабонският договор създаде поста постоянен президент на Европейския съвет.

Задачата на датския премиер стана още по-трудна заради решението на Великобритания да напусне масата на преговорите на срещата на върха на ЕС на 9 декември, което породи опасения за рухването на ЕС. Уамен заяви, че би искал Лондон да остане "много активен член на европейското семейство" и отбеляза, че Европа трябва да "намери конкретни решения на конкретните проблеми".

Освен кризата в еврозоната Дания ще трябва да посредничи при разрешаването на противоречията на предстоящите дискусии за бюджета на ЕС от 2014 до 2020 г. Но тези със сигурност нелеки преговори не плашат Торнинг-Шмит, която отбеляза, че консенсусът е "датски специалитет" и припомни, че оглавява трипартийно коалиционно правителство, изискващо компромис между социалдемократите, социалистите и социаллибералите.

Датското председателство възнамерява да се концентрира върху възобновяемите енергийни източници, за да подкрепи създаването на работни места и икономическия растеж в Европа.

"Ние смятаме, че част от отговора на кризата е да гарантираме инвестиции в енергийната ефективност и зеления растеж. Всяко похарчено евро за енергийна ефективност ще отиде за осигуряването на работни места в Европа. Всяко евро, похарчено за внос на петрол, ще излезе от Европа. Това прави зеления дневен ред един от най-важните за бъдещото сътрудничество в Европа", заяви датският министър по климатичните въпроси Мартин Лидегаард.

Копенхаген се надява да открие нови възможности за търговия на европейските компании чрез договарянето на сделки с Япония, Канада, Индия и Тунис, като същевременно подобряването на контрола по границите на ЕС и на контрола на имиграцията са други приоритети.

Дания води една от най-рестриктивните имиграционни политики в Европа, въведена от предишното дясноцентристко правителство под влиянието на неговите партньори от крайнодясната Датска народна партия. Торнинг-Шмит само леко ревизира тази политика след избирането си през септември.

По БГНЕС

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Великобритания не иска да е част от евросемейството а иска да е едно голямо семейство от северно островните колониални страни, така че е време ние европейците да ги оставим на мира да си гледат няхната работа и да не ги питаме за нищо.

  2. Анонимен
    #3

    А великобритания нещо да е приела в интерес на европейския съюз май НЕ единствено е приела корабите с ограбените богатства на колонийте си иначе за другото е против.

  3. Анонимен
    #2

    Датчаните са от хората които казват каквото мислят и правят каквото кажат. Какво са виновни те че южняците едно мислят, друго казват а трето правят? Северните народи просто не вярват на южните лъжещи. Хайде да се стегнем и да не виним другите за собствените си проблеми.

  4. Анонимен
    #1

    даниа води дисцриминацьонна политика по отношение пазара на труда за българи и румънци.не би трябвало да им бъде позволено председателстане ,дори еврото още не са приели.ама неисе.чакаите да ви сене на председателскиа стол бат бобо па да видите какво му се казва затягане на колани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.