Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДАНС да провери енергийния регулатор за корупция иска синдикат

Комисията ще сваля по-често цената на зеления ток, за да не прегрява пазарът

32 коментара
Снимка: БГНЕС

Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) да извърши проверка за корупционни практики в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), а самият регулатор да подаде обща оставка на всички свои членове. Това поиска във вторник КТ "Подкрепа" в писмо до премиера Бойко Борисов и председателя на парламента Цецка Цачева.

Според синдиката проверката се налага заради драстичното повишение на цените на цените на електроенергията, водата и природния газ от 1 юли.

 

От началото на месеца токът поскъпна средно с 13 на сто в страната, цената на газа бе повишена с 4.88 процента, а водата в София – с 5 на сто.

 

Страната е в опасност заради "безконтролното и цинично поведение на ДКЕВР, която не е допуснала социалните партньори до технологията на своята работа", пише в писмото на профсъюза..

 

В него се посочва още, че членовете на ДКЕВР взривяват социалния мир и поставят под угроза финансово икономическата стабилност на страната и затова всички те трябва да си подадат оставките.

 

От КТ "Подкрепа" посочват още, че поскъпването на цените на енергийните ресурси на фона на икономическата криза и замразените вече три години доходи от работни заплати и пенсии, ще "усложни катастрофално" икономическата и социална обстановка. България е на последно място в ЕС по ниво на работни заплати и пенсии, а 90 на сто от бизнес структурите в страната са на границата на фалита, посочва синдикатът.

 

Ден по-рано оставката, но само на председателя на енергийния регулатор Ангел Семерджиев, поиска и партия "Атака".

 

"Нямам нищо против всеки да ми иска оставката, но не съм чул достатъчно аргументи. ДКЕВР сме определени с решение на Министерски съвет, с мандат по закон, и има процедура", каза в отговор председателят на регулатора Ангел Семерджиев пред журналисти.

 

"Ние сме регулатор с експертни функции и работим по данни. Контролът върху нас се осъществява от Административния съд. Всеки, който не е доволен, че не сме спазили процедурата, че не сме отчетели по някакъв начин бележките от фирмите – може да обжалва нашето решение със съответните аргументи пред административния съд”, допълни регулаторният шеф.

 

Бизнес организации вече обявиха, че ще обжалват цените на тока пред Върховния административен съд. Практиката от предишни подобни случаи обаче сочи, че дори и ВАС да поиска преразглеждане на цените, това става с година закъснение. Така ДКЕВР излиза с ново решение, потвърждаващо предишното обжалвано, а междувременно е дошъл нов регулаторен период и се определят нови тарифи.

"Аз никога не съм си давал лоша оценка, макар че съм критичен към себе си, и в случая няма да дам лоша оценка", каза той, помолен да оцени работата на ръководената от него комисия. Семерджиев обясни, че ДКЕВР непрекъснато работи да намери аргументи за намаляване на всички цени.

 

"От предложението на фирмите, което беше повече от 30%, ако ги съберем на всички фирми желанията – какви ли не неща се появяваха в публичното пространство - от там до нашето решение, всички са работили да намаляват признатите разходи в цените, но с аргументи. Защото ние не можем да кажем цените от утре са толкова – без аргументи. Отиват в съда фирмите, пада ни това решение и настъпва хаос. Ролята на регулатора е да не създаде хаос в държавата”, заяви Семерджиев.

 

В защита на решението на ДКЕВР за поскъпването на тока с 13 на сто от 1 юли, от които 8 процента се падат увеличаването на добавката за изкупуване на енергията от възобновяеми източници, той отбеляза, че за да не е по-голяма поскъпването, комисията е свалила нормата на възвръщаемост на всички ВЕИ-проекти от 9 на 7 процента.

 

"Отчетено е намалението на капиталовите разходи по видове проекти, като най-голямо то е при фотоволтаиците и преференциалната цена на изкупуване на енергията при тях се намалява с 50 процента. Прави се изключение единствено за фотоволтаичните панели на покриви и фасади, където инвестициите са по-големи в сравнение с приходите, а и подобни проекти трябва да бъдат стимулирани", коментира шефът на ДКЕВР.

 

Той обясни още, че в обсъждания в момента в парламента закон за енергетиката се предвижда цената на тока от ВЕИ да се коригира по-често от сегашния един път годишно. Ще се запази обаче промяната на крайните цени за потребителите веднъж в годината.

 

Възможността да се променят преференциалните цени за изкупуване на енергията от ВЕИ по-често ще помогне да се избегне инвеститорския бум в подобни проекти, заяви Семерджиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Хайде стига оплаквания - високи били цените - въобще не са високи, но доходите са ниски. От ДКЕВР могат да се оплакват само фирмите от енергийния сектор, а всички други трябва да благодарят за минималните и недостатъчни повишения. Накрая този недостиг пак ще платим всички вкупом, но засега ще се радваме на ниските цени. А за ниските доходи, тъй като обществото смята, че държавата трябва да компенсира най-засегнатите - да им се дадат социални помощи от МТСП.

  2. Анонимен
    #31

    Стига вече с тези простотии, че за всичко за виновни БСП, на Боко тиквата все някой друг му е виновен.Добре, комунягите приели кофти закон 2007г., но тъпия пожарникар вече четири години управлява.Тъпите му депутати приеха сума ти лобистки закони, а ЗДвП го променят всеки месец, та стигнаха и да приемат 140 км. скорост на магистрала, защото това е най - големия проблем. Ако толкова милеят за народа, защо за тези четири години не го смениха този закон, нали е много лош.И не само този, става въпрос

  3. Анонимен
    #30

    защо непрекъснато ни набиват само тези 13 % за дневната тарифа? Ами 15 % нощна? А и след като им се начисли 20% ДДС на тези 15%, ето ти увеличение от 18% нощна. Този , небръснатия, работил по данни. Ами ти тези данни не трябва ли да ги проверяваш доколко са верни?

  4. Анонимен
    #29

    До 28.Инвеститорите,разбирай грабителите,обирджиите или пладнешките разбойници,кой както предпочита, не са свещена крава и са за -"ВЪН ОТ БЪЛГАРИЯ!" А, ВСИЧКО ОСТАНАЛО Е ТЕАТЪР!АЛЧНИ,НЕНАСИТНИ И ЛАКОМИ СА,ТОВА КАСАЕ И МОНОПОЛИСТИТЕ И УПРАВНИЦИТЕ!ТЕ СА ОТ ЕДИН ОТБОР,ИГРАЕЩ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ!НА БЪЛГАРИТЕ Е ЗАБРАНЕНО СЪС ЗАКОН ДА СИ ПАЗЯТ ВРАТАТА!ТЕРОР И ТОРМОЗ,ТОВА СА ТЕХНИТЕ ОРЪЖИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕТО НА ГЕНОЦИДА НАД БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ!ПОЗНАЙТЕ КАК ЩЕ ЗАВЪРШИ МАЧА!Главните букви не са крещене,а за подчертаване.

  5. Анонимен
    #28

    Виновни са тези,които са приели закона 2007 год!Не използвайте името на Цветелина,за да хвърляте вината върху Борисов, тя е една от всичките,които са се докопали и използват този ЗАКОН! Не виждам начин парламента да може да промени нещо,защото не могат да се разиграват големи инвеститори,това би бил много лош знак за България.Но ЗА проверки и то много щателни трябва да се настоява,защото не само зел. енергия увеличава тока ,има още много непрозрачни и тъмни причини

  6. Анонимен
    #27

    Аз искам да проверя ДАНС!Има защо-не сте ли съгласни!

  7. Анонимен
    #26

    Подобно драстично увеличение едва ли ще бъде подминато толкова лесно. Може да очакваме и "събития" за отклоняване на вниманието. Продължаваме със спускането надолу!Иначе казват, сме стабилни и предвидими - в мизерията си обаче!

  8. Анонимен
    #25

    Цената на тока в близкото десетилетие ще има наказателен характер спрямо българите. Как ние ще понесем тази цена? До кога ще търпим?

  9. Анонимен
    #24

    До тук всеки български гражданин, заедно с децата и пенсионерите, вече е извадил от джоба си по около 550 лева за строежа на АЕЦ "Белене", а се оказва, че няма нова атомна централа! Сега започваме да плащаме подобна сума на Бориславова, за да има ВЕИ жената

  10. Анонимен
    #23

    Никой не отрича, че до момента да направени огромни разходи за ново проучване и проектиране, за строителство и за присъединяване на новите мощности. Нормално, след като вече няма котвата АЕЦ да се повишат и цените. Не е нормално това да става въпреки волята на гражданите, но, какво да се прави

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.