Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДАНС поискала рекорден брой подслушвания

0 коментара
Четири пъти е скочил броят на поисканите от ДАНС СРС-та за миналата година в сравнение с 2008 г. Това е показала справка на агенцията предоставена на парламентарната група на БСП в понеделник.

Според председателя на БСП Сергей Станишев по този начин се създава "страхова психоза“ сред българите. Като допълнителен аргумент той посочи, че СРС-та не се унищожават в законовия срок, а базата данни е в ръцете на управляващите и се използва за политически цели. Като пример за подобна злоупотреба лидерът на левицата посочи прочетените от вътрешният министър Цветан Цветанов от парламентарната трибуна разговори между лекарите от Горна Оряховица. Според Станишев МВР-шефът си позволява и безпрецедентен натиск върху съдебната власт.

От БСП съобщиха, че им предстои среща и с главния прокурор Борис Велчев. Станишев не изключи възможността от името на партията да бъде внесен сигнал с искане да бъде проверено съдържанието на разговора между премиера Бойко Борисов и шефа на агенция "Митници“ Ваньо Танов. Според червените с вота на доверие и насочването на темата към евентуалното монтиране на разговора, управляващите се опитват да "заметат под килима“ съдържанието на разговора, в който министър-председателят лобира за шефа на пивоварната "Леденика“ Михаил Михов – Мишо Бирата.

Междувременно бившият коалиционен партньор на социалистите НДСВ постави въпроса защо и по чие нареждане дознателят от МВР е унищожил СРС-та. Бившият шеф на вътрешната комисия Минчо Спасов попита още законно ли е подслушван Ваньо Танов.

Председателят на НДСВ Христина Христова коментира, че след "Леденика гейт“ "вече Бойко Борисов няма да бъде в бяло, а още по-малко ще може да играе ролята на морален стожер“.

Граждански контрол над "бръмбарите“

И жълтите, и червените смятат, че е необходим граждански контрол върху СРС-та. От НДСВ поискаха незабавно възстановяване на Бюрото за контрол над специалните разузнавателни средства, което бе създадено в мандата на Тройната коалиция. Бившите им партньори от "Позитано“ 20 пък обобщиха, че то е закрито, за да могат новите управляващи да ползват държавния апарат за репресии.

И двете партии се обединиха около идеята, че е необходим контрол над "бръмбарите“ от страна на гражданското общество, което трябва да има достъп до определена информация. Жълтите поискаха също и създаването на единен регистър за заявленията за подслушване. От БСП се ангажираха, че в най-скоро време ще внесат промени в Закона за Специалните разузнавателни средства.

Цветан Цветанов може да бъде изслушан в ЕП заради подслушването

Вътрешният министър Цветан Цветанов и председателят на парламентарната подкомисия за контрол на използването на СРС-та Явор Нотев може да бъдат изслушани в Европейския парламент заради скандала с подслушването, съобщи евродепутатът от либералите Станимир Илчев.

Той обясни, че ще се потърси и подкрепата на другите парламентарни групи, за да се проведе дискусия по темата в ЕП, като е възможно тя да бъде предшествана от изслушване на българи участници в скандалите с подслушването в България.

Лидерът на Групата на социалистите и демократите в ЕП Мартин Шулц вече обяви, че европейските социалисти са загрижени от случващото се в България и искат ясно обяснение от страна на правителството по отношение на тяхното съдържание.

Лидерът на БСП Сергей Станишев съобщи от своя страна в понеделник, че в ЕП специализираната комисия за контрол на разузнавателните служби ще се заеме първо с България, заради скандала със СРС-та.

Миналата седмица групата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) в Европейския парламент изпрати писмо до Европейската комисия, с което искат тя да отговори дали положението в България не нарушава човешките права и правото на лична неприкосновеност на гражданите в противоречие с ратифицираната от страната европейска харта за правата на човека и основните права. В писмото се посочва още, че през последните месеци в България се наблюдава една продължаваща тревожна ситуация, породена от наскоро ескалиралата употреба на използването на СРС.

"Има случаи, в които не е ясно дали е имало официално съдебно разрешение за използването на СРС-та, както и умишлено представяне на информация, получена от СРС, на медиите, а не на съответните оторизирани институции. В много от случаите на подслушване има очевидни политически манипулации, които известни и неизвестни обществени сили и фактори формулират в контекста на започнала вече предизборна кампания", пише още във въпроса до ЕК.

Миналата седмица източници от Брюксел съобщиха, че скандалът с разпространените записи от разговори на шефа на митниците Ваньо Танов с премиера Бойко Борисов, министри и депутати ще влезе в междинния доклад на ЕК. Според неофициални европейски източници на него ще бъде отделено доста внимание в очаквания до края на февруари документ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.