Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дарението от 200 000 долара е от българска фирма, твърди Иван Костов

0 коментара

Дарението от 200 000 долара, получено от фондация "Демокрация" през 2001 г., не е дошло от лицето Майкъл Чорни, а най-вероятно от българска фирма, избрала да преведе сумата през кипърска офшорка, за да остане анонимна. Това заяви бившият премиер и председател на Управителния съвет на фондацията Иван Костов в предаването "Блиц" на Би Ти Ви и радио "Свободна Европа".

Костов определи твърденията на Майкъл Чорни и целият разгорял се след това скандал като "активно мероприятие" на бившата Държавна сигурност.

Запитан има ли предположения кой стои зад анонимното дарение, получено на банковата сметка на фондацията на 7 юни 2001 г., Костов отговори утвърдително. Той заяви, че е имало информация за две фирми, които по това време заявили желание да преведат подобна сума на фондация "Демокрация", но държали да останат анонимни - едната, търгуваща с Русия, другата - голяма рекламна фирма. Чрез офшорки - представителства в Кипър по този начин оперират около 500 български фирми, добави Костов.

В отговор на въпрос Костов каза още, че Майкъл Чорни е навлязъл в България, изкупувайки акциите на мобилния оператор, по време на служебния кабинет на Софиянски. "Дружеството беше продадено, ако не се лъжа, по времето на правителството на Стефан Софиянски", каза Костов, уточнявайки, че става въпрос за сделка между частни лица.

Думите на бившия премиер бяха опровергани от адвоката на Чорни Тодор Батков, както и от председателя на комитета по пощи и далекосъобщения и впоследствие министър на съобщенията на ОДС Антони Славински.Според Славински, преговорите за изкупуването на мобилния оператор наистина са започнали по времето на кабинета Софиянски, но официалното разрешение за промяна на акционерите е издадено от Комитета по пощи и далекосъобщения през октомври 1997 г., при правителството Костов. "Майкъл Чорни не е получавал разрешение. Купувач беше инвестиционен фонд, организиран от банка "Юръпиън юнайтед бенк", която беше част от групата на "Париба" или на БМП (бел.ред.- Банк Насионал дьо Пари), не си спомням. И на тях беше дадено разрешение да закупят 50 % от акциите", каза Славински, уточнявайки, че това е станало след съгласуване с министерствата на отбрана, вътрешните работи, на финансите.

Много скоро след промяната на собствеността на Мобилтел обаче стана публично известно, че регистрацията на инвестиционния фонд от банката е станало по искане на Чорни, който е дал и парите за това, като първоначално Батков представяше Чорни като един от няколкото акционери в мобилния телеком.

Той уточни, че чистата сума, получена от фондацията след отчислението на банкови такси и данък за държавата, е 189 000 долара.

Според бившия премиер, въпросното дарение, за което Чорни твърди, че е дошло от него, и то нарочно, няма нищо общо с изгонения от България година по-рано руски бизнесмен. Като аргумент Иван Костов отново повтори, че при проверката на кипърската офшорка "Ромент трейдинг" от страна на кипърското бюро за финансово разузнаване и международното бюро, не е имало данни през нея да минават незаконни пари, което е щяло да се хване, ако Чорни е сред собствениците ѝ.

"За последен път ние видяхме такова активно мероприятие по време на кампанията на Петър Стоянов за президентските избори, пак така 15-20 дена преди края на гласуването на хората, Богомил Бонев отправи същите упреци към него, че е бил финансиран с една крупна сума пари", каза Костов и обяви, че същото се прави и в момента. Бившият премиер имаше предвид обвинението на Бонев, че Мобилтел е бил основен спонсор на Роженския събор под патронажа на тогавашния президент.

"Такива активни мероприятия на Държавна сигурност, на бившия съветски лагер, на империята на злото са любим прийом в борбата срещу свободните демократични държави. Това е тяхното средство на водене на война, те са опитни в тия прийоми", добави Костов.

Бившият премиер заяви още, че никога не е имало зависимост между фондация "Демокрация" и който и да е било дарител. Той изброи дейностите, които се финансират от фондацията - обучения, семинари, фокус групи, социологически проучвания и други. Всеки годишен отчет на фондацията е заверен и е предаден на държавните органи, в него ясно са описани постъпилите приходи и за какво са изразходвани, добави той.

Костов отново повтори, че средствата от въпросното дарение са усвоени за дейности на фондацията през септември 2001 г., три месеца след парламентарните избори. В отговор на упреците, че той и неговото семейство са се облагодетелствали от средствата, постъпващи в "Демокрация", бившият премиер и настоящ депутат заяви, че самият той е дарител във фондацията, където превеждал всички средства, които се изплащат ежемесечно на всеки депутат за експертно подпомагане на дейността му.

В отговор на въпрос защо при това положение сегашният лидер на СДС Надежда Михайлова е напуснала Управителния съвет на фондацията след разгарянето на скандала, Костов заяви, че според него причина за това е желанието на Михайлова да предпази от този компромат кандидат-кметската си кампания.

Чорни: Навредиха на България, като ме изгониха

Преди разговора с бившия български премиер, Би Ти Ви отново излъчи вчерашното си интервю с изгонения руски бизнесмен. В него Чорни за пореден път повтори, че той е превел сумата за фондация "Демокрация", но за първи път каза, че го е направил нарочно, за да постави капан на Костов.

Майкъл Чорни отново не можа да си спомни кой е посредника, който по думите му го е изнудвал за тези средства и се измъкна от конкретни отговори на поредицата въпроси. Новата версия на бизнесмена бе, че изнудването не ставало пряко, а чрез негови приятели и бизнес партньори в Русия и че "изнудвачите" били главно хора на българските спецслужби.

Отново повтаряйки, че ще съди ексфинансовият министър Муравей Радев, а след него и Костов, Чорни обвини бившия премиер, че е навредил на България, като го е изгонил.

"Тези хора са нанесли твърде много вреда на самата България, на нейните хора. Те отхвърлиха инвестиции, които идваха в България. Те работеха за себе си и за да заработят пари за себе си, а не за България, да бъдат в добри отношения с други страни и с бизнесмени, които бяха готови да влагат пари", обяви Чорни.

Срещу завръщането на този бизнесмен в България под каквато и да било форма почти публично се изказа американският посланик Джеймс Пардю миналата година, по време на скандалите около приватизацията на Булгартабак, в която сделка Чорни участваше с две свои фирми. "Важното за САЩ по въпроса с Булгартабак е избраните компании да не включват престъпни фирми или който и да е, свързан с международната престъпност", заяви американският посланик на 22 септември м.г. Тогава в София бе и председателят на Американския комитет за разширяване на НАТО Брус Джаксън, който директно каза: "Майкъл Чорни има негативно влияние върху демокрацията ви. Надявам се, да не виждам хора като Чорни в големите демокрации".

Не само предишните, но и сегашните управляващи, не без помощта на международния натиск, определиха Чорни като заплаха за националната сигурност на България, подновявайки забраната да влиза в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.