Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата да обезщетява потърпевшите от бавно правосъдие

Продължават честите промени в закони, кабинетът рекордьор по нови наредби и правилници

4 коментара

В Закона за отговорността на държавата и общините за вреди да бъде вписано и задължението на властите да обезщетяват и потърпевшите от твърде бавни съдебни производства. Това предложиха в понеделник авторите на традиционния анализ "Юридически барометър" от Центъра за правни инициативи.

Идеята цели да се намалят осъдителните присъди срещу България, постановявани от Европейския съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ). От неправителствената организация уточниха, че над 1/3 от делата, завеждани срещу страната ни в ЕСПЧ са именно от пострадали от бавно правосъдие. Повече от 700 пък са все още неразгледаните от европейските магистрати подобни жалби.

Предлага се също държавата да бъде задължена да носи отговорност за вреди и щети, нанесени на гражданите заради действие или бездействие на българските власти, свързани с прилагането на правото на Европейския съюз. Например чрез неприложени или грешно приложени директиви в родното законодателство.

Третото поредно издание на изследването "Юридически барометър" обхваща дейността на Народното събрание през първите шест месеца от тази година. Подобно на констатациите от предните два анализа на центъра, и в настоящия документ се отчита, че продължава тенденцията за чести промени в едни и същи закони и расте броят на подзаконовите нормативни актове.

През първите шест месеца на тази година общо 22 законопроекта са били изменени повече от веднъж след приемането им от парламента. Това представлява над 1/3 от всички гласувани от депутатите текстове през първото шестемесечие.

Като примери бяха посочени Законът за МВР и Законът за отбраната и въоръжените сили, които всяка година се променят средно по пет пъти, както и Кодексът на труда, поправян средно по седем пъти. Закони като този за търговския регистър пък се коригират и допълват по цели пет пъти, още преди да са били гласувани в пленарната зала.

Сериозен проблем, според екипа на "Юридически барометър", е непрекъснато увеличаващият се брой на нови наредби, правилници и други подзаконови нормативни актове.

"Ако един студент преди пет години е постъпил в юридически факултет, то, докато той завърши, за петгодишния курс на обучение в българския правен ред ще има 5000 промени на закони и на подзаконови нормативни актове, от които 1000 подзаконови нормативни акта ще бъдат чисто нови", обясни ситуацията ръководителят на изследването и бивш министър на образованието Даниел Вълчев.

Сред данните в анализа има и анкета на МБМД, според която гражданите оценяват законодателната политика на 41-то НС със среден 3.11. Промяната в сравнение с миналата година е, че докато през 2010 г. повечето анкетирани са посочили като основен проблем честите поправки в законите, сега отбелязват, че законите са добри, но не се прилагат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Вижте ЗСВ - главата за жалби срещу бавно правосъдие, разглеждани от Инспектората на ВСС. Макари и юридически прецизни, много сте закъснели ,колеги! Надявам се проетът в сайта на НС за изменение на ЗСВ да не е актуален, ама, нейсе.

  2. emma
    #3

    Каква отговорност понася прокурор за оправдателна присъда,за неграмотно обвинение?Когато има обратен иск за пропуснати ползи и нанесени морални и материални щети,изразяващи се в стотици хиляди за адвокатски хонорари,съдебни разноски и обезщетения?Би следвало да бъдат директно уволнявани и парично санкционирани!

  3. Анонимен
    #2

    Много елементарно разсъждение от 1!Това е едната страна на въпроса.Големият въпрос е-колко от поданиците на България са доволни от правораздавателната система-отговорът е ясен-само не наказаните са доволни.Ако имаш абсолютното право за справедливост,няма да го получиш или ще те размотават,докато се откажеш.А за разни бандити и мафиоти-условни присъди и споразумения.Пълен парадокс!За това ,за несправедливостта,трябва да има компенсация!

  4. Анонимен
    #1

    ами защо не, след като парите пак ще дойдат от нашия джоб?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.