Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата дава остатъчния си поземлен фонд на общините за реституция

0 коментара

Три законопроекта за промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи прие на първо четене в четвъртък Народното събрание.

Отпадане на необходимостта, свързана с отбраната и сигурността на страната, съответните земи да се възстановяват на бившите собственици, предвижда одобреното предложение на депутата ог ОДС Петър Жотев.

Социално справедливо е собствениците, чиито земи в миналото са били отчуждени за нуждите на отбраната и сигурността на страната, да получат възможност да възстановят своята собственост, след като терените вече не трябват за отбраната и сигурността, посочва Жотев. Според сега действащия закон, тези земеделски земи се включват в Държавния поземлен фонд с решение на Министерския съвет.

Корекциите на Тодор Бояджиев от левицата се отнасят за български граждани или техните наследници, с чиито земеделски земи е погасен държавен дълг съгласно Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Народна република България и Кралство Гърция, но не са били обезщетени. Срокът за подаване на заявления за обезщетение на тези хора се е оказал недостатъчен, и вносителят предлага той да се продължи с година.

Измененията, внесени от Пламен Моллов от НДСВ и група народни представители, предвиждат остатъчният държавен поземлен фонд да може да се предоставя на общините за окончателно приключване с реституцията. Реално се дава възможност за общинска комасация, обясни Моллов.

В момента общините, като ползватели на земите, останали след възстановяването на правата на собствениците, чакат да минат 10 години, за да могат да придобият тези терени и да насочат сериозни инвестиции към тях, обясни Пламен Моллов.

С промените, вместо постепенното преливане на тези имоти в общинския поземлен фонд, това ще става едновременно след влизането на закона в сила. Същевременно, без да се засягат действащите правила за обезщетяване и оземляване, с увеличаването на земите от общинския поземлен фонд, нараства и относителният им дял, предоставян за обезщетяване на собствениците.

Измененията предлагат съща така облекчаване на процедурата по отчуждаване на земите за изграждането на важни инфраструктурни проекти, което се прави за по-бързо привличане на сериозни инвеститори, каза вносителят.

Предлагат се и изменения, свързани с възможността за комасиране на земята в рамките на едно землище. Предложението е да може с декларация, подписана от собствениците, да се разместват имотите в рамките на землището с цел комасация, вместо по-трудната в момента процедура да се променя земеразделителният план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.