Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата готви ценова регулация и на лекарствата на свободна продажба

За година цените им ще могат да се повишават само с натрупаната инфлация

13 коментара
Държавата готви ценова регулация и на лекарствата на свободна продажба

Държавата се готви да се намеси и в ценообразуването на лекарствата на свободна продажба. Сега тя регулира цените само на лекарствата с рецепта, плащани с обществени средства. С промени в наредбата за цените на лекарствата се предлага за период от една година фирмите да не могат да заявяват увеличение на цените на медикаментите без лекарско предписание с по-голям процент от статистически отчетената инфлация.

 

Сега фирмите регистрират определена цена на лекарствата без рецепта и след това цените не подлежат на повече държавна регулация, а се определят от свободния пазар. В тази група попадат най-широко ползваните от хората лекарства без рецепта като различни противогрипни продукти, обезболяващи, витамини, лекарства за стомашно-чревния тракт, някои успокоителни и много други.

 

Мярката се предлага като антикризисна, но предизвика негативни реакции в бранша. Запознати коментираха, че идеята не е била обсъждана в работната група с представители на заинтересованите страни, която е подготвяла наредбата.

 

Привърженик на идеята за държавна регулация при лекарствата без рецепта беше бившият здравен министър Десислава Атанасова . 

 

В бранша обаче тази идея от години се посреща с неодобрение. Според фармацевти свободният пазар е най-добрият регулатор и гарант за ниски цени. Голяма част от лекарствата без рецепта имат множество заместители и човек може да избира между различни производители, цени, разфасовки и форми за употреба.

 

Според експерти намесата на свободния пазар може да попадне и под ударите на европейските директиви и регламенти. Основен принцип е, че държавата може да се намесва само на пазара на продукти, за които се плаща с обществени средства и където тя е съществен играч. Намеса на свободния пазар обаче е непрепоръчителна, затова и в повечето страни се регулират само цените на лекарствата по лекарско предписание. Както България, така и останалите страни сравняват цените на лекарствата с рецепта помежду си и и се взима най-ниската сред определен брой държави.

 

Проектонаредбата е публикувана за обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването и предстои да стане ясно дали ще бъде приета от правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Защо не се разбира от чиновниците, че или сме пазарна икономика и цените се определят от свободната конкуренция или сме някакъв икономически хермафродит, а известно е, че това е безплодно животно?!? Стига тия простотии!!!

  2. Анонимен
    #12

    Не само лекарствата са по-евтини в Гърция.Редица други стоки са по-евтини от тези в България.Но Гърция не е най-бедната страна в Европа,а България.Нека да се намалят цените на лекарствата и стоките от първа необходимост.Цените да са съобразени с възможностите на хората.Но съм "за" да има магазини за по-богати,за средната класа/която е в застой,но трябва да се формира/и за бедни хора.

  3. Анонимен
    #11

    И кои цени ще регулира държавата - на едро или на дребно? Що не вземат да национализират всички аптеки (приватизирани на безценица) в един държавен Български Аптечен Холдинг, да назначат заслужили хора за директори там, да си правят обществени поръчки, които да се печелят от заслужили вносители и производители и да ни обяснят, че здравето и лекарствата са твърде важни да се оставят в ръцете на печалбари-частници?

  4. Анонимен
    #10

    Тия, които бързат да защитават фармацевтичния бизнес да си зададат въпроса защо във фалирала Гърция голяма част от лекарствата са по-евтини отколкото в просперираща България!

  5. Анонимен
    #9

    5. Защото без бензин може да се преживее, докато при лекарствата случаят не е точно този. Обичайните си глупости за "свободния пазар" и "конкуренцията" ги разправяйте на такива като 5, ако обичате, след като "конкурентите" са способни да ти лекуват и несъществуващо заболяване с възможно най-скъпите лекарства. Да не говорим за свободния пазар на бъркочите, които идват от азиатския свободен пазар. Пълна кочина! ABTOP:

  6. Анонимен
    #8

    Вместо да намали ДДС до средния процент в Европа, държавата върши глупости. Всяка пряка регулация на цените в ЕС, подлежи на санкция. Да не говорим,че лекарствата се появяват с нови наименования с по-високе цена. Конкуренцията и свободният внос, на несвързани с производтели фирми, е гаранцията за снижаване.

  7. Анонимен
    #7

    Държавата се готви да се намеси...пази боже тя ами...

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  9. Анонимен
    #5

    все повече мирише на комунизъм , Защо не приемат и цените на бензина да се променят веднуж годишно?

  10. Анонимен
    #4

    Комунистическата мафия създаде и поддържа изкуствени монополи, управлявани от свои хора. Не допускат навлизането на чужди играчи, които биха били променили пазара в много отношения. Ето защо сега се налага държавно да регулират цените на какво ли не в Бг - както през комунизма, междувпрочем.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.