Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата и полицията – като мащеха и доведено дете

29 коментара
Държавата и полицията – като мащеха и доведено дете

Прочетох внимателно изнесената на 16 януари т.г. лекция от президента по актуални проблеми на националната сигурност. В нея на нито едно място не се споменава думата "полиция”.

Отначало това доста ме учуди, защото полицаите са тези, които в най-голяма степен по закон и по призвание са отговорни за личната сигурност на гражданите. Тя пък е един от най-важните елементи, около който се гради цялата система за национална сигурност (т.е. темата на лекцията).

След това си дадох сметка, че всъщност няма за какво да се учудвам, защото през последните две-три години цялостното отношение на държавата към полицаите е като към втора категория хора, т.е. точно такова, каквото беше отношението на социалистическата държава преди 1989 г. към т. нар. Народна милиция. Тук аналогията на отношенията милиция – Държавна сигурност преди, и полиция – ДАНС сега, е очевидна.

През последните два месеца полицаите от почти цялата страна излязоха на открит протест срещу ниското заплащане и с искания за подобряване на материално-битовите условия, при които работят. Това извади на преден план много проблеми, които до този момент в известна степен са оставали скрити от общественото мнение. Техният корен се крие в цялостното отношение на държавата към сектора за сигурност и обществен ред. Полицаите показаха, че се чувстват силно унизени от ситуацията, при която са поставени.

Правозащитната система не може да функционира нормално, ако има пробив в някой от нейните елементи. През последните години държавата направи много за осигуряване на достойно заплащане съответстващо на квалификацията и спецификата на труда на съдиите, прокурорите, следователите и служителите на ДАНС. Осигурени им бяха и необходимите материални условия за труд.

Същевременно ефективността на работата по противодействие на престъпността не стана по-добра, не се забеляза и подобряване на параметрите за разпространението на корупцията в тази сфера.

Причините за това, разбира се, са комплексни, но една от най-важните е пренебрежението към полицията. Не се намериха нито пари за осигуряване на достойно заплащане, нито средства за подобряване на материалната база и техническата им осигуреност.

Да не говорим, че не се направи и почти нищо съществено за осигуряване на качествено професионално обучение на служителите на реда. Резултатът от това е едно изкуствено противопоставяне между отделните елементи на правозащитната система (какъвто е случаят между МВР и ДАНС), което пък е най-добрата среда за развитие на организираната престъпност и корупцията.

Половин година след приемане на промените в Закона за МВР все още не е утвърдена структурата на новите дирекции, няма изготвени нови щатни разписания и длъжностни характеристики, нито един служител не е преназначен.

Това реално показва, че голяма част на промените не се приемат от състава и срещу тях има сериозна вътрешна съпротива. В тази ситуация министърът и неговият кабинет не успяха да наложат волята си за своевременно изпълнение на инициираните от тях промени.

Произведеният организационен хаос в системата, съчетан с ниския статус на професията, доведе до много негативни тенденции.

Първо, полицаите са демотивирани. Те са в една непрекъсната стресова ситуация, причинена от ежедневния им сблъсък с престъпността, коренно противоположни и необосновани реформи и недостиг на средства да покрият ежедневните си професионални и лични разходи.

Полицаите нямат необходимата обществена подкрепа, от която се нуждаят, връзката между тях и гражданите в голяма степен е разколебана, което води до чувство на несигурност и у едните, и у другите. Същевременно служителите не чувстват силата на държавата, която да застане зад техния гръб.

Опитът да се замажат проблемите чрез диференциране на заплащането на разследващите полицаи и служителите в най-големите градове ще има още по-тежки последици в бъдеще, защото ще доведе до вътрешно противопоставяне между отделните категории служители.

Тук е логично да си зададем въпроса - "Има ли държавата полезен ход при тези обстоятелства?" Отговорът е - "Да, но при определени условия". Трябва да се изостави практиката на прибързани реформи без дълготраен положителен ефект, които временно притъпяват проблемите, но след това кризата се повтаря.

Все още не е проведен и сериозният професионален и обществен дебат за бъдещите промени, както и да се извърши анализ на международната практика и на националния опит.

Наложително е зад бъдещите промени да застанат един или няколко много силни авторитети, които да предложат нови идеи и да убедят обществото и служителите, че тези идеи ще бъдат практически реализирани.

Единствените авторитети, способни да проведат подобна реформа, са правителство със сериозна обществена подкрепа, политическо ръководство на МВР, което се ползва с доверието на служителите; професионално ръководство на МВР, което не се страхува да дава своето експертно мнение и това мнение се зачита от политическите ръководители.

Подобни авторитети в момента не се забелязват.

* Бойко Славчев е юрист, бивш зам.-директор на Национална служба "Полиция"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mickey
    #30

    "През последните години държавата направи много за осигуряване на достойно заплащане съответстващо на квалификацията и спецификата на труда на съдиите, прокурорите, следователите и служителите на ДАНС" А отгвори ли някой на въпроса: Алексей Петров върна ли парите и имотите които натрупа докато бе "бизмесмен" ПОД ПРИКРИТИЕТО и с ПОМОЩА на Държавата??? Има ли ПОНЕ ЕДИН обикновен българин който да съгласен дори и с тези заплати на полицаите! Има ли ПОНЕ ЕДИН обикновен българин който да каже, че има

  2. 112358
    #29

    Имам удоволствието да ви съобщя, че след преминаването ми от полицията в частния сектор изобщо не ми пука за никой, който няма пари да си плаща за охрана и други такива услуги! А това означава за повечето от вас - бачках ви 23 г. за мижава заплата, а сега бачкам за себе си и вече половин година изкарвам два-три пъти повече от полицейската заплата.Ама то било голям кеф да не ти пука по задължение кой кого бил, еб*л, обрал, запалил, измамил и т.н.Тарифите са в офиса на шефа - заповядайте когато ви се налага! А и да не дойдете не ми пука - и сега клиентелата е предостатъчно! По-скоро чакам още бивши колеги щото не насмогваме с графика!

  3. Mickey
    #28

    ..., бе милиционерино ИЗЛИШЕН! (и естествено тарикат) Ми хайде напуснете бе търтеи, някой от нас видял ли е и мъъъъничка файда от вас!? Престъпниците и УПРАВЛЯВАЩИТЕ имат полза от вас- НЕКА ТЕ ДА ВИ ПЛАЩАТ!

  4. фото
    #27

    Тези на снимката не са мафия и много работят.

  5. phill
    #26

    от страна на полицията. Абе, аланколу (както казва водещия) тя полицията от 89-та до сега е работила само в периода на управление на Костов. Тогава бяха спрени магистралните грабежи и на много полицаи им бяха бити шутовете от системата. В днешно време е обичайна гледка проститутки и полицаи да работят заедно, полицаи да рекетират просяци и най-лошото да мародерстват върху данъкоплатеца. Безброй примери за полицейски произвол, хиляди дела по съдилищата срещу разпасани милиционери, десетки хиляди евро

  6. Фарс
    #25

    Полицаите не са бодигардове на организаторите на митинги. Те охраняват немитингуващи от митингуващи и следят дали на самия митинг се спазва закона за провеждането на такъв митнинг. Ако не се спазва, те просто чакат да се получи заповед от кмета, че митингът се прекратява и хората трябва да се разотидат. Полицията се намесва едва, когато има заповед за прекратяване, а въпреки нея хората не се разпръскват и има такива, които вършат противозаконни действия. До тогава полицаите нямат право да се намесват.

  7. Незнакомец
    #24

    Забавные истории рассказываете. Любопытный сайт, по меньшей мере для закладок - то что надо

  8. +
    #23

    ти не можеш да разбереш какво искам да ти кажа-съществуването на частния ви бранш се дължи на нищо неправенето от бюджетният.Ти не можеш да ме накараш да ръкопляскам на бившите ти колеги след като са ми откраднали една кола и сами разбивали други 4,5 пъти и след като виждам как си пият кафето с дилърите.

  9. Фарс
    #22

    Без намеса на бригадите на Бойко и лумп+ените на Костов протеста ще е невзрачна и рехава разходка от стотина спокойни граждани.

  10. 112358
    #20

    (абе този номер, дели ли се на 17?)Тц, Фибоначи е! :)"Ocтaвиx гo нeщacтниka 112358, дa cи изплeщи щyрoтиитe!"Тц, не позна! Не съм нещастник, заплатата ми е 1000-1300 евро на месец в зависимост от ангажираността. В полицията и 1000 лв. на месец не стигах!"Слушай милиционерино!" Тц, не съм бил в народната милиция!На тебе шефа ти не е ли също бившо ченге, а?Почти позна, бившо ченге е, но от полицията на друга европейска държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.