Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата иска активи на Цветан Василев за над 2.2 млрд. лв.

Близо 1.5 млрд. от сумата вече е обезпечена, над 700 млн. вероятно са "спасени"

7 коментара
Държавата иска активи на Цветан Василев за над 2.2 млрд. лв.

Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) е внесла в Софийския градски съд (СГС) иск, с който претендира за имоти и акции на банкера Цветан Василев на обща стойност над 2.2 милиарда лева.

Това обяви председателят на комисията Пламен Георгиев в четвъртък, уточнявайки, че активи за близо 1.5 млрд. лв., свързани с мажоритарния собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), вече са запорирани. По думите му останалите "над 700 млн. лв. не ги намерихме и може да се предположи, че са били спасени от Цветан Василев".

Сред заявеното за изземане имущество попадат имоти в България за близо 96 млн. лв. В София се намират административна сграда на КТБ, жилищна кооперация с площ над 690 кв.м., четири апартамента, четири ателиета, един подземен и два надземни гаража, две паркоместа, два парцела, два склада, градински павилион и други. В Созопол има вилна сграда с барбекю, гараж и открит басейн и още един поземлен имот, а във Варна и Царево – по един апартамент.

Комисията е успяла да свърже Василев и със собствеността на луксозна къща в Швейцария, струваща над 47.5 млн. лв. Претендира и над 11 млн. лв. по негови банкови сметки, както и 91% идеални части от три мерцедеса на обща стойност над 1 млн. лв.

В иска попадат още дружествени дялове за над 139 млн. лв., акции за над 588 млн. лв., картини за близо 1 млн. лв., както и 190 ценни монети. Общата им стойност надхвърля 750 000 лв. Освен това комисията е успяла да запорира и няколко сметки на Василев в Швейцария и ако банковата тайна по тях бъде разкрита в рамките на делото в СГС, стойността на претенциите на държавата ще нарасне още.

По думите на Пламен Георгиев, в историята на България, а и на Европа, в съда не е бил внасян иск за незаконно придобито имущество в такива размери, който е свързан с едно лице. Въпреки че ответниците по делото ще бъдат 27 души, дейността и финансовите потоци, установени от комисията, свързват всички тях с Цветан Василев.

Физическото пренасяне на всички събрани материали по казуса е било доста трудно и затова е използвана и помощта на служители от съдебната охрана. Само доказателствата са събрани на 28 000 страници, а за изписването на целия иск са изразходвани общо около 6 тона хартия. За целта от комисията са наели печатница, добави Георгиев.

"Дай, Боже, по-скоро да влезе в действие електронното правосъдие, защото сигурно сме станали причина за отсичането на няколко дървета", коментира по този повод председателят на комисията за конфискация.

"Първата институция, която може да каже как е източена КТБ"

В решението на комисията по казуса, дълго над 380 страници, са описани множество механизми, чрез които Василев е финансирал свои проекти с пари от КТБ, използвайки свързани фирми и лица. По думите на Георгиев "ние сме първата институция, която може да каже как е източена КТБ".

Колегите му са успели да докажат връзките, водещи до фалиралата банка, проследявайки "десетки, стотици и дори хиляди финансови операции, използвани, за да се прикрие реалният първоизточник".

Основната практика е била да се създаде чисто нова фирма без никаква история и дейност, на която се отпуска необезпечен кредит в размер на няколко милиона лева. Въпреки че тя така и не започва да погасява заема си, банката сключва анекса към договора, с който се отпускат още няколко милиона, с които да бъдат платени само лихви по първоначалния кредит. Това се прави, за да се сключат нови анекси впоследствие "и така цялата сума набъбва до 50-60 млн. лв., без да има никаква финансова, житейска или банкова логика".

"Схемите за източване на тази банка са били много. Идеята е била просто да функционира като една пирамида", обобщи Пламен Георгиев.

Освен механизма с кухите свързани фирми, колегите му са установили и практика Цветан Василев да получава нереално големи суми под формата на хонорари по посреднически или консултантски договори.

Шефът на комисията за конфискация даде пример с продажбата на акции на обща стойност 2.2 млн. лв. Макар че по документи Василев е посредничил за продажбата на само част от тях, за което е трябвало да получи 4% комисионна, на практика той е взел над 1 млн. лв. Друг пример е продажбата на фирмени акции за 98 000 лв., за която банкерът е получил 500 хил. лв. хонорар за посредник.

По думите на Георгиев комисията е установила и "редица консултантски договори за милиони евро, по които той консултира сам себе си".

"Това са парите на хората, които за съжаление са използвани в личен интерес, което е довело до ликвидните проблеми на банката и в крайна сметка – до нейния фалит", заключи той.

Запорите са увеличени значително благодарение на прокуратурата и ДАНС

Георгиев припомни, че през миналата година беше запорирано имущество на Василев за около 600 млн. лв., добавяйки, че обезпечаването на активи за близо 1.5 млрд. лв. е станало възможно благодарение на помощта на прокуратурата и ДАНС, откъдето комисията е получила сериозен обем от доказателства и насоки.

По думите му членовете на комисията са "обезоръжени в инструментаруима, с който разполагаме по закон" и по тази причина са предложили на депутати внасянето на проект с промени, които да позволят на подчинените му да снемат обяснения и да претърсват и изземват доказателства в рамките на проверките си.

Помолен да конкретизира случаите с кредитиране на медии, Георгиев отказа да назовава имена, ограничавайки се само с "шеговития" коментар, че "ако искът ни бъде уважен, държавата може да се окаже собственик на медии". Допълни лаконично и, че комисията е запорирала вземания по кредити за милиони, отпускани на средства за масова информация.

Както е известно, разследване на "Протестна мрежа" установи още през август 2014 г., че КТБ е финансирала редица медии, чиято политика на отразяване неотклонно е била проправителствена през годините.

Сред тях бяха някои от най-масовите вестници извън медийната група на Ирена Кръстева и Делян Пеевски. Заемите са в размер на близо 30 млн. лева заедно с дължимите лихви и са били раздадени от фирми "пощенски кутии на КТБ" за три водещи дружества на медийния пазар.

Медийните групи са "Про нюз България" АД (издател на вестниците "Труд", "24 часа" и "168 часа" със собственик Венелина Гочева), "Обединени свободни медии" (издател на вече фалиралия "Преса" и "Тема" със съсобственик Тошо Тошев) и "ГМ Прес", ("Стандарт прес", "Шоу", "Блиц", регионалните "Марица" и "Струма"). Кредитите са отпускани основно в периода 2011-2012 година. И тримата кредитополучатели са в списъка на най-големите длъжници на КТБ към края на 2013 г., публикуван от "Капитал".

Пламен Георгиев на няколко пъти посъветва в четвъртък журналистите да поискат от съда решението на комисията му, което е приложено към иска, защото в него могат да се открият и данни за публични личности, които не са били предмет на проверката. Той обаче категорично отказа да ги назове. Отказа и сам да предостави решението, тъй като в него се съдържат "много лични данни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калина Георгиева
    #7

    4,5 млрд са огромна сума и прокоратурата няма право да чака и ден, а всички един по един да ги осъди, заюото външният дълг за целия народ расте от действията на шепа.

  2. Stixxx
    #6

    Аз май се повтарям, ама какво стана с останалите присвоени пари? Знаем, че харчи по Сърбия за протекции, ама тука става въпрос за огромна сума. 4,5 милиарда кеш все още ги няма...

  3. Oanis
    #5

    Това има един подгонен от мафията банкер. А може ли някой да се представи, какви пари имат водещите политико-олигархични властници ? Някой, може ли да си помисли, че този с огромното Его ще остане по-беден от най-богатия българин ? В изказване на Василев, той подчерта, че несе счита за богат човек, спрямо политическата олигархия на страната. Той беше един от тях и е добре информиран човек.

  4. ИстинскоИме
    #4

    Разбира се, че няма да ги назове, това да не е шоу програма. Много по-важно е наистина да са описани и включени в иска срещу Василев. Митов пак търси евтина сензация. :>

  5. Калина Георгиева
    #3

    Българинът трябва да знае, каква истината зад КТБ и къде са парите от там.

  6. Българофил
    #2

    До №1. Защо вярваш на дрънканиците на послушни кммисии, които имат за цел да защитят прокуратурата и истинските виновници за ,,фалита" на КТБ?

  7. daskal
    #1

    Боже, лакомията им е бездънна! Имущество за 2 милиарда и 200 милиона лева!!! За какво е това? С какво и колко живее човек?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.