Подготвяните промени в Закона за висшето образование поставят по-големи изисквания към държавните университети в сравнение с изискванията към частните висши училища, съобщиха от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
На пресконференцията днес Академичният и Контролният съвет на Алма матер представиха позицията си за подготвяните промени в Закона за висшето образование, приети на първо четене от парламентарната комисия по образование и наука в началото на юли. Вносител на законопроекта е министерството на образованието и науката.
Според заместник-ректора по стопанската дейност проф. Владимир Петров, цитиран от БТА, законовите промени уреждат проблемите на частните университети, тъй като са занижени изискванията към броя на преподавателите на трудов договор в тях.
Ректорът на СУ проф. Боян Биолчев поясни, че ръководството на университета не е против частните висши училища, а срещу принципите, които се въвеждат с промените в Закона за висшето образование. Той определи промените като "недоразбран европейски синдром" и заяви, че те не са съобразени с реалностите в най-големите висши училища.
Според председателя на Контролния съвет на СУ "Св.Климент Охридски" проф. Красимира Средкова, проектозаконът ограничава академичната автономност и освобождава държавата от задълженията ѝ към висшите училища. Протестираме срещу премахването на съществуващите изисквания към висшите училища /брой преподаватели, материално-техническа база и други/, срещу липсата на всякакви критерии за акредитация на университетите и срещу липсата на правни последствия от различните оценки, които висшите училища получават при акредитацията, допълни проф. Средкова.
Тя посочи, че в законопроекта са сведени до минимум условията за създаване на частни висши училища и в същото време са премахнати разликите между университети и специализираните висши училища чрез уеднаквяването на изискванията към тях.
На въпрос защо чак сега възразяват срещу законовите промени, проф.Средкова обясни, че досега нито Софийския, нито друг университет са получавали официална покана за участие в подготовката на законопроекта. Видяхме проекта в цялост, когато бе внесен в Народното събрание, дотогава сме давали становища само за конкретни точки в него, уточни тя.
Проф. Биолчев съобщи, че предстоят поредица срещи с новия министър на образованието Игор Дамянов, на които ще бъдат обсъдени възможностите за връщане на платеното образование. По думите му държавата или трябва да увеличи държавната субсидия, или да даде възможност за търсене на други източници на финансиране. В момента държавата отказва да върне платеното обучение, ограничава възможностите за търсене на други източници, а същевременно намалява парите за системата на висшето образование, посочи проф. Биолчев.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.