Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата консолидира проблемни компании в енергиен мастодонт

14 коментара
Закъсалият финансово "Булгаргаз холдинг"да се преобразува в "Български енергиен холдинг" (БЕХ), в който влизат и НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток-2" и Мини "Марица Изток". Това съобщи министър Петър Димитров в четвъртък.

Новината идва на фона на заплахите за фалит на "Булгаргаз", ако регулаторът не му позволи драстично повишение на газовите цени с над 36%, острата реакция на големи частни потребители срещу драстичното увеличение и кризата с топлофикациите, притиснати от дълговете си към газовата компания и невъзможността да съберат задълженията си от гражданите, заплашени от наказателно спиране на топлоподаването в първите по-студени дни на започващата есен.

Създаването на мегахолдинга бе замислено още от предишния енергиен министър Румен Очваров. В началото на февруари т.г. Министерският съвет одобри концепцията на "Делойт България" за обединението на държавните енергийни дружества чрез вкарването на дялове между 25 и 49 на сто в бъдещия енергиен мехгахолдинг. "Делойт" спечели обществената поръчка и за втората фаза от консолидирането на компаниите. От Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) обаче не съобщиха дали решението за създаване на мегакомпанията на базата на "Булгаргаз" е препоръчана от консултанта.

Според МИЕ моделът за създаване на БЕХ чрез преименуване и регистърни промени на съществуващия "Булгаргаз Холдинг” ЕАД, е оптимален по отношение на време и разходи, както и правен режим.

Всички изискуеми документи за вписване на промените в Търговския регистър вече били внесени в съда. БЕХ остава акционерно дружество със 100% държавно участие.

"Булгаргаз" обаче не е единственото проблемно дружество в бъдещия мегахолдинг. ТЕЦ “Марица изток-2” е разтърсвана от скандали и прокурорски проверка за далавери с въглища, съоръжения, както и неизгодни сделки по преобразуване на заемите за рехабилитацията на топлоцентралата, от които фирмата е загубила над 20 млн. евро.

Не е ясно и как ще са разположени в структурата "Електросистемният оператор", управляващ доставките на ток на територията на страната, който в момента е част от НЕК, както и газовият "Булгартрансгаз”, който напоследък е забъркан в скандал с разпределението на транзитните такси по договора с "Газпром".

Не се съобщава и как точно ще е структуриран капиталът на мегахолдинга, като се очаква това да бъде разяснено в петък от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

Той е назначил временен Съвет на директорите на БЕХ. В него участват зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева, която от самото начало е ангажирана със сформирането на новата структура, както и шефовете на АЕЦ "Козлодуй” Иван Генов, на НЕК Любомир Велков, на "Мини Марица Изток” Иван Марков и на ТЕЦ "Марица Изток-2” Георги Христозов. 

Извън новата управа остава ръководителят на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев, който миналата седмица заяви, че компанията върви към фалит и защити поисканото поскъпване на газа, независимо от възраженията на правителството, което системно се опитва да смекчава ръста на цените.

Според неофициална информация Денчев е в конфликт с министър Димитров, който си е навлякъл и гнева на предшественика си Румен Овчаров във връзка с политиката спрямо "Булгаргаз".

Като принципал на петте енергийни компании и за достигане на стратегическите цели на новия мегахолдинг, МИЕ обяви готовност да стартира открита процедура за подбор на мениджърски екип на БЕХ. Принципните изисквания включват критерии, гарантиращи висок професионализъм и безпристрастност, както и обективност в избора им, съобщават още от пресцентъра на МИЕ.

"С новата холдингова структура България вече има една от най-големите енергийни компании в региона и създава национален енергиен лидер, с консолидирани активи на стойност около 8.5 млрд. лева, консолидирани приходи в размер около 3.6 млрд. лева и общ брой служители около 21 хил. души", посочват от МИЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кънчо
    #15

    ;светият синад;майчин дом;и пенсионирските,пионерските и темподобни организации.

  2. nina
    #14

    Zapochva da stava strashno zaradi megalomaniata na hora,koito ne mogat da se spraviat s nishto!Okaza se,che osven da iskat pari ne znaiat nishto drugo,a za podhodiashta organizacia ne sii pomisliat,zashtoto ne ia razbirat.Tejko ni!

  3. Левски
    #13

    Явно това е консолидирания обръч от фирми около БСП (екс-БКП) - чрез него ще ни цицат без право на протест и без право на алтернатива докато не ги изметеме до 9-то коляно!!!

  4. БЪЛГАРИН
    #12

    Путин извика Сергейчо за да му набие чемберите, България да блокира евентуално решение на ЕС за санкции срещу Русия във връзка с кризата в Грузия.ЗАПОВЕД ЗА УВОЛНЕНИЕ НА ПРЕМИЕРА Е НА САЙТ: www.azsumevropeec.eu.

  5. dedov
    #11

    държавно уедряване = създаване на свръхмонпол = свръхвисоки цени = фалит на останалия държавен сектор инфлация и сериозни лоши последствия за частния бизнес а отговорните безнаказани

  6. безпартиен
    #9

    Сега, като инжектират в новия мегахолдинг бюджетния излишък, дори и супата няма да ни се наложи вече да духаме, направо замръзнала ще ни я сервират.

  7. Валентин Стоянов
    #8

    Друг проблемен обект е т.нар. Държавна банка за развитие:http://www.rusenews.eu/news,1,19696.htm

  8. boby1945
    #7

    И какво, преобул се Илия пак в тия! Ако ДКЕР "държи" ниски цени на природен газ на големи потребители и на топлоенергия, например за бита, фактически и едните и другите "източват" предриятието в каквато и структура да е! Или по наукообразно кръстосано субсидиране от потребителите на "ток" парите претакат в потребителите на "ГАЗ"Просто трябва да се плаща реалната цена така че поне да се покриват разходите на този който внася и продава газ! :-))

  9. кънчо
    #6

    с шеф Р.Овч. ще еспукан МЕХ след шест месеца.

  10. По-стар
    #5

    Старият, добре че не обвиняваш Путин за виновен за подозираното от теб замисляне за приватизацията, защото и у тях в Русия тези мераци осъществиха други хора, пък той идвайки на власт ги поотряза и донякъде възстанови държавната собственост на глевните газови мощности.Е, прав си, че не навсякъде извън Русия направи чистката в тази сфера, което вече години гневи ангажираните и грижещите се за професията в своите страни професионалисти- но тук вече се намесва и изгодност от геолиритики и геобизнес, дори и при друго истинско желание.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.