Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата намали наполовина комисионните за изкупуване на зърното. Преговаряме за още по-голяма отстъпка

До 2 месеца Агенцията по горите ще бъде извадена от Министерството на земеделието, каза зам.-министър Иван Христанов

2 коментара
Иван Христанов, сн. Синор.бг

 Държавата към момента е намалила наполовина комисионните, които трябва да заплати за готвеното изкупуване на зърно през Софийската стокова борса. По първоначални разчети комисионните са били за над 2 млн. лв., а вече възлизат на 1.1 млн. лв. и Министерство на земеделието ще води разговори с борсата за допълнителна отстъпка. Това обяви в интервю за Mediapool земеделският зам.-министър Иван Христанов.

Държавата е отказала в сделките да бъде представлявана от предложени ѝ брокери от Софийската стокова борса след като е установила, че може да работи с брокерите на агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", на които няма да се налага да изплаща комисионна, тъй като те получават заплата от агенцията. Ще се водят преговори за комисионната, която трябва да получи за сделките самата стокова борса. 

Очаква се през идната седмица да бъде избрана и нова държавна фирма, която да купува зърното от името на държавата, след като "Сортови семена - Елит" отказа и ръководството ѝ подаде предизвестие за напускане

Г-н Христанов, бившият министър на земеделието г-жа Десислава Танева (ГЕРБ) обяви пред БНР, че вие два дни поред сте викали Съвета на директорите на “Сортови семена - Елит” и сте ги карали да подпишат готови договори с борсови посредници за комисионни за около 1 млн. лв. Налагало ли се е да предприемете тези стъпки и заради тези комисионни ли фирмата отказа да купува зърно за държавата?

Тези твърдения вече бяха тиражирани от нейна страна. Те практически уронват авторитета ми и доброто ми име. Аз вече работя с юристи, за да отразим темата.

Какво означава “да отразим темата”, към дело ли ще пристъпите?

Още не съм решил. Разговарям с адвокати, за да преценим кой е подходящият път на развитие, тъй като да се излезе в национални медии и да се подхвърлят имена, създавайки негативна конотация, просто не е правилно. Още повече, че аз имам авторитет на абсолютно неподкупен, който е граден вече над 20 години. На мен, за първи път ми беше предложен подкуп през 2004 година от 10 млн. лв.

Кой ви го предложи, с какво се занимавахте тогава?

Това беше в частна операция, не бих искал да замесвам имена, защото едно от тях бе доста известна международна институция и ги изгоних. Когато един човек е чист, да му хвърлиш едно петно кал изглежда по различен начин, отколкото когато целият е окалян. Затова сега няма да оставя в никакъв случай това развитие на нещата да си върви спокойно и да ми бъде уронван авторитетът.

Но водил ли сте разговори с ръководството на фирмата "Сортови семена - Елит" и какви?

Имахме един разговор на живо с изпълнителния директор на фирмата г-жа Росица Въчева. Тук в моя кабинет, където сме сега с вас, в присъствието на останали експерти и членове на екипа - шефката на кабинета, директорката на обществени поръчки, дирекция "Растениевъдство” и т.н. Всички ние обсъждахме как може да стане изкупуването на зърното бързо и прозрачно, защото сме притиснати от времето. Това е желанието и на търговците и на собствениците на зърно в момента, наистина да се действа бързо. И от друга страна трябва да стане прозрачно, законно, одитируемо във всеки един момент.

Кажете детайли. Имаше ли рискове, които откроихте за сделките по време на този разговор?

Иван Христанов е заместник министър на земеделието от квотата на "Продължаваме промяната". Той е икономист с магистърска степен по аграрна икономика и бакалавърска степен по счетоводство и контрол от УНСС. Христанов е предприемач и професионален финансов мениджър с над 22 години управленски опит, от които 2 в голям консервен комбинат. През 2001 г. започва предприемаческа дейност. Изгражда една от най-значителните новостартиращи компании в Югоизточна Европа в областта на потребителското кредитиране с повече от 2 800 сътрудници и с над 1 000 000 клиенти. Партньор е в два инвестиционни фонда, включително и най-големият в България, които подкрепят растящи български предприятия. Бил е в ръководството на една от двете компании в България, утвърдени от ЕИФ на ЕК за инвестиране в малки и средни предприятия по Програма за дялово финансиране "Джереми". Заемал е и позицията стратегически съветник в множество млади бизнеси, включително хранителна индустрия. Работил е основно в частния сектор, по управление на големи информационни масиви и за създаване и управление на кредитни портфейли. 
 
Първото, което разгледахме по време на този разговор, е Софийската стокова борса(ССБ). Оттам ни предложиха едно лице за брокер, проверихме го, за да сме сигурни, че няма петна в миналото. И аз, и колегите от министерството реагирахме негативно, защото не може да се концентрира търговията и целия този ресурс само в едни ръце. След това от ССБ изпратиха още три лица.

Проверихме ги и тях, излязоха чисти, след което обаче събота и неделя (миналия уикенд - б.а.) продължихме активно комуникацията с колегите от Държавния резерв, също и с борсата и бяхме много доволни да разберем, че Държавният резерв е член на няколко борси и има сертифицирани служители за брокери, т.е. държавата си има брокери. Така елиминирахме въпроса дали някой няма да си избира самоволно брокерите и да създава някаква зависимост.

На разговорите няколко пъти апелирах към колегите от "Сортови семена - Елит”, че, ако нещо не е ясно трябва да питат. В края на краищата ние имаме едно постановление на МС, което казва, че държавата трябва да изкупи зърно за 1.1 млрд. лв., и то трябва да се изпълни. Освен това доста категорично обяснявахме, че държавата изгражда механизъм, който да обезпечи честността на хората, които са замесени в цялата операция, защото, както сам разбирате, този ресурс е голям и всеки се страхува. Въпроси от страна на фирмата към нас не бяха отправени.

Да се върнем към комисионните. Какви комисионни ще се плащат по сделките?

От Държавния резерв ни казаха, че техните брокери не получават комисионни. По принцип комисионните са два типа. Комисионните на брокерите и комисионните на борсата, защото борсата се издържа от тях.

Каква е комисионната, която трябва да се плати на ССБ за закупуването на зърното?

Борсите, с които работи Държавният резерв в момента, имат комисионни от 0.1%. Това го обсъждахме в неделя. Това, което бихме искали да направим, е да проведем разговори и тези комисионни да бъдат съществено намалени с оглед на обема, който ще се търгува.

При планирани сделки със зърно за 1.1 млрд. лв., 0.1% комисионна излиза 1.1 млн. лв….

Да и ние в момента разговаряме, за да намалим тази сума от 1.1 млн. лв. Забележете, че първоначално тази комисионна бе 2 млн. лв. и я намалихме наполовина, защото няма да използваме брокери на борсата, а на Държавния резерв, за които не се плаща комисионна. По повод предстоящите разговори за допълнително намаляване на комисионната, който иска да дойде - ГЕРБ, ДПС, “Възраждане”. Добре дошли са на разговорите. Разговорите могат и ще бъдат напълно открити.

А ще може ли да се опази закупеното жито от държавата след като става ясно, че остава в частни складове?

Когато проведох разговора с управителя на "Сортови семена - Елит” Росица Въчева подчертах, че държавата ще окаже пълно съдействие на фирмата за прозрачност и честност на процеса. Например, окачествяването на зърното ще се прави от комисия, която ще бъде съставена от експерти за всеки отделен транш. Тя ще се състои от трима души, от три различни агенции и дирекции. Така че да гарантираме, че няма как лошо зърно да бъде окачествено като добро.

Уточних, на дълго и на широко, че, ако има каквито и да е въпроси, те ще бъдат отговорени. И ще бъде ангажирана цялата държавна машина, да окаже съдействие на фирмата, която се отказа. За конкретни дейности, ако трябва ще викаме и колеги извън обхвата на Министерство на земеделието, за да сътрудничат и да гарантират тази прозрачност. Не беше зададен нито един въпрос от ръководителя на фирмата. В крайна сметка бе подготвен от фирмата един нелеп доклад и разбрахме, че държавното дружество отказва да изпълни решението на МС.

Защо житото, което тепърва държавата ще изкупува, ще остане на съхранение в складове на търговци и на зърнопроизводители?

Защото не може да преместите 700 000 тона пшеница за два дни. Това е логистична задача и най-важното държавата няма складове, които да поемат такива вместимости.

Колко пшеница, слънчоглед и царевица ще изкупи държавата за тези 1.1 млрд. лв.?

700 000 тона хлебна пшеница, 450 000 тона фуражна пшеница, 500 000 тона царевицата и 325 000 тона слънчоглед. Ако частни лица със зърнобази и складове заявят, че искат да го съхраняват трайно, ние ще можем да го преместим. Но така или иначе житото пак ще бъде в частни складове, защото държавни складове за тези обеми няма. Ние ще направим всичко възможно да направим процеса по наемане на тези бази прозрачен.

Хипотетично, да приемем, държавата е купила зърното, складирала го е в склада, например на Пешо. Кой ще гарантира, че това зърно няма да бъде препродадено от Пешо, как ще се пази?

Точно за това служи репресивния апарат на държавата. Има полиция, служби. Има как да се запечатват складове. Ако някой злоупотреби, съответно към него ще бъде образувана наказателна преписка за кражба. Министерството има няколко агенции и служби, дирекции, които имат много голям персонал. Например, Българската агенция за безопасност на храните, областните и общинските дирекции по “Земеделие”, смесени комисии. Ще разчитаме на техния контрол. Така че постоянно ще проверяваме какво се случва със зърното, няма да го оставим някой да го изнесе.

А може и склад с държавно зърно, хипотетично да бъде ограбен…

Помним, как на една фирма преди години няколко десетки тона захар се стопиха от един дъжд. Така че това също залагаме в критериите колко може да е загубата на тегло на пшеницата. Защото знаете, че имаме загуба на влажност и то става по-леко.

Зърното ще седи в частен склад, но кой ще плаща за съхранението му?

Това искаме също да обявим на конкурсна процедура, за да гоним конкурентност на цените. Говоря за случаите, когато ще пренасяме зърно от един частен склад в друг, ако се наложи въобще такова пренасяне. Тук също бихме искали да внесем този елемент на прозрачност.

А не може ли фирмите, които съхраняват зърното, да правят някакви банкови гаранции, така че държавата да е допълнително подсигурена, че това жито няма да изчезне от складовете им?

Това е част от пакетите, които обсъждаме, за да може да го гарантираме. Не мога в момента да предоставя конкретика. Те са и в двата елемента - и в елемент покупка и съхранение и след това в елемент съхранение. Но, да си дадем сметка, че едно от най-важните неща си остава и репутацията на оператора. Когато някой е градил авторитет в продължение на десетилетия, много трудно би се подмамил заради 10-20 или 30 000 тона зърно. Контролните си функции ще изпълняваме напълно безкомпромисно.

Сега да направим рязък завой от зърното към горите. Вашият колега от "Продължаваме промяната” г-н Александър Дунчев преди дни обяви, че БСП назначава партийни и спорни кадри за шефове на горски стопанства и съзря задкулисие. Каза, че обсъждал тези наблюдения и с вас. И вие ли, подобно на лидерите на ПП, няма да вземете позиция по казуса?

Аз имам своя позиция. Аз съм ресорен заместник министър, отговарящ за Изпълнителната агенцията по горите. Позицията ми е, че контролът върху сечта и изобщо използването на българската гора като ресурс ще става все по-безкомпромисен с всеки изминал месец. Например, най-накрая успяхме да създадем механизъм специално за границата при Калафат, където се изнасяше дървен материал с фалшиви билети. Това вече е история.

Решихме проблема като ангажирахме колегите на границата - гранична полиция. Разработихме и процедура, включително и с визуални материали, как да правят оценка, как да сравняват билетите за превоз на дървесина. Същото ще направим на всички останали граници.

Аз като ви питах за Дунчев, ви питах дали и вие имате наблюдения като неговите за задкулисие и за спорни назначения…

На мен ми се струва, че трябва да има още по-добър обмен на информация между него и Министерство на земеделието, така че наистина да елиминираме всякакви възможности за недоразумение. Започнахме да работим по този механизъм, бих казал, че през последната седмица имаме съществен напредък. Няма сигнал, който той или който и да е друг, да изпрати и да не е отразен.

В редица тв студиа г-н Дунчев обяви, че министърът не му предоставя имената на новоназначените шефове на държавните горски стопанства…

На мен ми се иска там да има голяма драма, но всъщност смените са не повече от 8-10%. Т.е. нямаме масови чистки, масови преназначения.

Защо тогава не му се дават имената на новите шефове след като няма драма?

Трябва да проверя дали наистина не му се дават….

Питам, защото г-н Дунчев ви спомена в "Денят с Веселин Дремджиев" с твърдение, че вие сте виждали списъка със сменените ръководители на държавни горски стопанства, а не него не му се предоставя.

Видях го, но си признавам, че не си спомням да сме го говорили. Напълно е възможно, но просто аз самият не мога да си спомня този фрагмент. Пак казвам няма да остане камък необърнат, за да удовлетворим очакванията на обществото.

В крайна сметка ще бъде ли извадена Изпълнителната агенция по горите от Министерство на земеделието или коалицията се отказва от това намерение.

Абсолютно, ще бъде извадена. Коалиционното споразумение ще бъде изпълнено. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за горите, с който ще стане това в момента се намира за последна оценка в МС. След което и ние трябва да направим последна оценка и да приключим цялата сага.

Кога във времето очаквате Агенцията по горите да стане финално част от МС?

Надявам се до 2 месеца. Само общественото обсъждане на този проект отнема около месец.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  2. dinko
    #1

    ако управляващите не получат просветление, голяма неразбория ни чака... в най-добрия случай държавата ще загуби около 1/3 от този 1,1 млрд лева - сега житото струва 66-67 ст за кг, а ще го продават през август-септември по 40 стотинки...няма такъв "държавен склад", който да побере 1600000 тона зърно, житото от държавния резерв си остава на отговорно пазене там, откъдето е закупено. ако не се продаде /по 40 ст/ до август, къде ще се складира новото? следователно, или се проявява некомпетентност, или се готви далавера...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.