Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата не дава на НЕК и “Булгаргаз“ да вземат акции в “Кремиковци“

3 коментара
Държавата не дава на НЕК и “Булгаргаз“ да вземат акции в “Кремиковци“

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което е принципал на НЕК и “Булгаргаз”, няма да им разреши като големи кредитори да придобият акции в металургичния комбинат “Кремиковци“ при прилагане на оздравителен план, трансформиращ дълговете на предприятието в бъдещ увеличен капитал. Това заяви министър Трайчо Трайков по време на дискусия в сряда, посветена на проблемите на завода.

Причината е, че “Кремиковци“ няма комплексно разрешително, без което неговата по-нататъшна работа е несигурна и може всеки момент да спре. На завода два пъти бе отказвано издаването на такъв документ от бившото ръководство на Министерството на околната среда и водите, настоящият министър Нона Караджова също заяви миналата седмица, че не може да даде екоразрешително за задействане на оздравителния план, тъй като в него не е предвидена нито една стотинка за мерки за предотвратяване на замърсяването на околната среда.

Пред участниците в дискусията синдикът на предприятието Цветан Банков и синдикалистът Васил Яначков подчертаха, че “Кремиковци” ще има повече възможности като работещо предприятие и това ще е добре за икономиката на страната, тъй като с неговата дейност са свързани стотици предприятия.

Един от вариантите бил НЕК, която е заявила решение за записване на акции чрез повишаване капитала на дружеството, да стане мажоритарен собственик и да търгува с тях. Така по думите на Банков, ако се приеме оздравителния план, НЕК ще придобие 79 на сто от капитала на дружеството. После електрическата компания може да реализира сделка на значително по-приемлива цена за прехвърляне на собствеността на дружеството, докато при евентуално осребряване на имуществото няма да получи нищо, заради размера на вземанията ѝ.

Най-големият кредитор – държателите на облигационния заем от 325 млн. евро, обаче отхвърлиха оздравителния план, а при това положение и държавата не иска да застане зад него.

“Само ще ви кажа какво би означавало големите държавни предприятия да станат собственици на “Кремиковци” – те ще трябва да изплащат всички задължения на “Кремиковци” в условия, в които нямат разрешение за работа и не биха имали в следващите десет месеца и в които трябва да плащат публичните вземания към Министерството на финансите”, каза Трайков.

Преди дни той заяви, че ликвидацията на комбината е единственият вариант и че е бил изпуснат моментът миналото лято, когато е можело да има сделка с “Арселор“.

Според синдикатите обаче ликвидацията на завода ще постави много по-остро въпроса с намирането на необходимите средства за изплащане на дължимите заплати, внасяне на осигуровки, изплащане на обезщетения, погасяване на други задължения към работниците.

Лидерът на КНСБ Желязко Христов посочи, че са необходими промени в Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност, което ще позволи на работниците да вземат до 1800 лева.

Според ръководството на Българската асоциация на металургичната индустрия , ако "Кремиковци" премине през ликвидация това би породило проблеми, свързани със силно екологично замърсената площадка, към която стратегическите инвеститори няма да имат интерес да правят индустриална зона, визирайки плановете на Столична община да гради там високотехнологичен център..

Възможността за такъв проект обаче вече не съществува, стана ясно от думите на главния архитект на София Петър Диков, който също участваше в дискусията.

Това е можело да се случи преди година и половина, когато е бил предлаган от общината и е имало работещо търговско дружество, посочи Диков. Той изрази убедеността си, че ако се предложат активите на “Кремиковци“ за продажба като едно цяло, ще се намерят поне двама инвеститори.

Съществуват рискове и при варианта оздравителен план, и при ликвидация, коментира Красен Станчев, консултант и представител на част от облигационерите. Според него обаче, ликвидацията дава най-голяма свобода в търсенето на схема, при която има ясен собственик, възможности за намиране на инвеститор и запазване на производства, които могат да функционират и запазване на заетост на нива от 2000 - 2500 заети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #4

    неопровержимо доказателство, че България е все още далеч от нормалната пазарна икономика.

  2. 07
    #3

    за това??и как 1000 души ще обгазяват 2 милионна София??

  3. Idealist
    #1

    Когато бях пионерче и ни водиха на посещение в Кремиковци на главния портал пишеше: "Пътят към комунизма минава през Кремиковци". Къде ли се загуби този път? Остана само началото му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.