Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата не смята да глобява скоро аптеките, които не проверяват за фалшиви лекарства

Почти всички от работещите с НЗОК 2300 аптеки са свързани със системата за верификация, но други 1300 все още не са

0 коментара
Държавата не смята да глобява скоро аптеките, които не проверяват за фалшиви лекарства

Държавата ще започне да проверява и налага глоби на аптеките, които не са свързани със системата за верификация срещу фалшивите лекарства едва след като бъде приета нова порция промени в Закона за лекарствените продукти през есента.

Това съобщиха от Министерството на здравеопазването в понеделник по повод изтеклия на 9 август стабилизационен период за свързване към системата за верификация.

Към момента МЗ дори не е публикувало все още за обществено обсъждане въпросните законови промени, така че реалното налагане на глоби за несвързаните със системата аптеки може да се очаква в края на годината или началото на следващата. Проектът на МЗ предвижда глоба от 1000 до 3000 лева, а при повторно нарушение - от 5000 до 10 000 лева за аптеките, които не изпълняват задълженията си за проверка на автентичността на лекарствата.

Бойкотът на системата продължава

Единната европейска система за верификация на лекарствата, която започна да работи на 9 февруари, цели да предотврати навлизането на фалшиви медикаменти в законната верига на лекарственото снабдяване. Системата е задължителна за всички страни членки на ЕС и произтича от директива от 2011 г. и регламент от 2016 г. Системата въвежда проверка “от край до край“ по целия законен път на лекарствата, отпускани по лекарско предписание – от производителя, през дистрибутора, до аптеката или болницата, които ги отпускат. За целта всяка опаковка е защитена с уникален двуизмерен матричен код. От 9 февруари защитните кодове на всяка една опаковка се вкарват в единен европейски хъб, който от своя страна обхваща националните системи за верификация и при отпускането на лекарството в аптеката се проверява неговата автентичност и то се отписва от системата.

У нас към момента в системата за верификация са включени 2300 аптеки, което на практика са почти всички аптеки, работещи с НЗОК и 65% от всички аптеки в страната. Все още извън системата обаче остават около 1300 аптеки, основно такива в по-малки и отдалечени населени места. Занапред те трябва или да затворят, ако не изпълняват изискванията, или да спрат да продават лекарства по лекарско предписание и да се ограничат само до продажбата на продукти без рецепта. По време на гратисния стабилизационен период аптеките трябваше да се оборудват с четци за сканиране на новите защитни кодове на лекарствените опаковки и да адаптират софтуера си, както и да изчистят грешките, които нормално възникват при първоначалното сканиране.

От февруари, когато стартира системата за верификация досега обаче едва около 300 аптеки са се присъединили към системата.

Тя беше  бойкотирана, и срещу нея имаше протести на аптекари, които не са съгласни да поемат разходите за четци и настройки на софтуера си за своя сметка, защото смятат, че след като системата е по инициатива на фармаиндустрията и обслужва нейните интереси, би следвало тя да поеме изцяло разходите по проверката за автентичност на лекарствата. Според официалната статистика фалшифицираните продукти, които навлизат в законната верига на доставки в Европа, са 0.005% от всички или 1 на 20 000 опаковки би била фалшива.

Стабилизационни периоди бяха въведени и в останалите страни в ЕС, като преди месец Европейската организация за верификация на лекарствата (ЕMVO) сигнализира, че 40% от производителите и 25% от другите участници по веригата на доставки (търговци на едро, аптеки, болници, лекари) все още не са свързани със системата срещу фалшивите лекарства.

Според Българската организация за верификация на лекарствата обаче по отношение на свързаността на аптеките България и Румъния са най-изостанали и дори аптеките, които вече са свързани, не сканират достатъчно от новите опаковки, което пречи да се изчистват възникващите грешки.

МЗ тепърва ще регламентира санкциите за неизрядните търговци

В понеделник от Министерството на здравеопазването обявиха, че подготвят промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които предстои да бъдат публикувани за обществено обсъждане и да бъдат внесени в Народното събрание в началото на новия парламентарен сезон.

След приемането и влизането им в сила, ще е налице основание за налагане от страна на Изпълнителната агенция по лекарствата на съответните санкции на неизрядните търговци – аптеки, дистрибутори, фармацевтични компании.

С поправките ще бъдат разписани и процедури как да действат аптеки, дистрибутори и производители при съмнение за фалшифициран лекарствен продукт.

До влизане в сила на промените Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) при осъществяване на текущия контрол само ще напомня и прави предписания на обектите, които все още не са се включили към системата.

През юли МЗ публикува, но само за предварително обсъждане, въпросните поправки в Закона за лекарствените продукти, в който има препратки с промени в още 12 други закона. Ако остане в този си вид, приемането на промените, допълнително ще се забави. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.