Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата няма да финансира всички университети

"Абсурдно е всяко висше училище да е университет", смята просветният министър

5 коментара
Държавата няма да финансира всички университети

Не всички висши училища имат правото да се титулуват университети и не всички заслужават държавно финансиране, смята министърът на образованието и науката Тодор Танев и обяви, че при промени в Закона за висшето образование ще се търси ясна дефиниция на това какво е университет.

"Държавата не може, като едно време, да подпомага всички, тя подпомага тези, които са добри, инициативни и имат хоризонт", заяви той. Той даде пример, че не може да има толкова юридически факултети, защото не всички от тях произвеждат еднакво добри юристи. Затова идеята е да бъдат финансирани само най-добрите университети и направления.

"Тези, които не са си качили качеството, ще придобият възможността да го направят и тогава ще бъдат субсидирани", коментира Танев.

"Нямаме ясна дефиниция какво е университет, какво е академия и институт, и не е възможно всички висши училища да бъдат университети - това е абсурд, който го няма никъде по света", коментира образователният министър. По думите му неточността в дефиницията води и до по-големи, естествени претенции за държавно субсидиране, финансиране и покачване в ранг. "Този хаос, едва ли не бе умишлен и беше доста добре използван до този момент от редица печатарници на дипломи", заяви Танев.

Министърът отбеляза, че има различни видове висши учебни заведения и не е възможно да има университет по "едно нещо", който да има и няколко катедри, "които зорлем вървят по някакъв начин, за да има малко шарения". "Например Музикален университет не може да има, Военен университет ми е странно как има, защото той е главно по "едно нещо", каза министър Танев.

Танев обяви още, че ще поиска увеличение на парите за образование за следващата година. В близките дни ще има среща с депутати, с които ще обсъди тази възможност. В проектобюджета за догодина е заложено парите за образование да са 3.8% от БВП.

Танев участва  в четвъртък в заседанието на Комитата за наблюдение на Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" (2014-2020 г.) и обяви, че основният акцент в програмата ще е свързан със средното образование, защото у нас има много ученици, които отпадат от училище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #5

    Напълно съм съхгласен с kosta(2), не може нашата страна едва свързваща двата края да има 52 университета. Ние го обърнахме на "Чубра и Добра професори от университета в Горно Уйно"! Когато се представя учен, преподавател по света казват "Професор от едикой си университет" за да се знае нивото! И у нас е било някога така - едно е резбар от Трявненската школа, друго от Самоковската! Ама ШКОЛИ!

  2. Alex
    #4

    Ех, язък! Таман бях решил да правя университет по "Доярство и краварство" в с. Кривина...

  3. Колката
    #3

    "...Той даде пример, че не може да има толкова юридически факултети, защото не всички от тях произвеждат еднакво добри юристи..." Пример - дипломата за юрист на Орхан Исмаилов - като земаш висш държавен пост в София предпочете да завърши право в Търново (с известен с подплатената със зависимостта си "либерален" шеф).

  4. kosta
    #2

    Крайно време беше някой да го каже. На държавата не са и нужни 52 университета и 90% от абитуриентите да са студенти. Пари само за сериозните, останалите са кранчета за бюджетни пари

  5. Valentin Dimitrov
    #1

    Не стана ясно какви точно образователни реформи трябват и ще се предприемат ?! Само с дефиниции национално обучение, образование и специализиране не се прави ! За мен този министър е провал, за разлика, напришмер от спортния.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.