Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата няма да прекрати обществената поръчка за нов софтуер

8 коментара
Държавата няма да прекрати обществената поръчка за нов софтуер

Обществената поръчка за все още несъществуващ софтуер на стойност над 60 милиона лева без ДДС няма да бъде прекратена въпреки ангажимента, поет от премиера Борисов миналата седмица. Това стана ясно в четвъртък от думите на главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков пред Mediapool.

“Няма как да спра нещо несъществуващо”, лаконично обясни Желязков, който преди три седмици защитаваше купуването на наизлязъл на пазара софтуер.

Ангажиментът, поет от министър-председателя, бе да организира среща между главния секретар на Министерския съвет Росен Желязков и депутатите от опозицията Петър Курумбашев и Волен Сидеров. Народните представители твърдят, че търгът е предрешен и ще бъде спечелен от определена фирма, както и че нужда от подобна покупка няма, защото може да се ползва софтуер с отворен код за нуждите на администрацията.

“След като двама народни представители от две политически сили го поставят този въпрос, ще уведомя главния секретар на Министерски съвет (Росен Желязков – бел. ред.) да направи необходимите срещи с вас, разяснения и, ако не може да ви убеди в изключителната прозрачност и яснота на тази процедура, ще я спрем и ще я пуснем наново”, каза миналия петък премиерът.

“Желязков ще дойде при вас. Материята е доста специфична, не съм най-добрия специалист. Ако не можем да ви убедим в правотата на това, което искаме да направим – за администрацията и за хората, ще се вслушам. Ще изслушам вашите предложения за нов конкурс, да вкараме още критерии и правила”, каза тогава Борисов.

Оказва се обаче, че в МС нямат никакво намерение да прекратят търга. С аргумента, че той все още е несъществуващ, Желязков пое ангажимент да го проведе по сега записаните критерии, за които се предполага, че са в услуга на определена компания, но в условията на пълна прозрачност.

“Отварянето на офертите ще стане пред журналисти, за да няма съмнения”, заключи Желязков.

По думите му вече осем фирми са купили тръжни документи, като сред тях има и български и чуждестранни участници.

В четвъртък пред Mediapool депутатът от левицата Петър Курумбашев, който преди седмица се усъмни, че изискванията, посочени в обществената поръчка обслужват определена фирма, заяви, че Желязков не е успял да го убеди в необходимостта и прозрачността на търга и ще настоява за отменянето му, както обеща премиерът.

Главният секретар на МС обаче не е на това мнение. “Ние си говорихме като лаици по една доста специализирана тема по време на тази среща”, заяви той. По думите му няма повод обществената поръчка да бъде отменена и обявявана отново с нови, по ясни критерии.

Единственият лост е законът, допълни Желязков. По думите му обществена поръчка, според нормативната уредба може да се отмени поради липса на бюджет или отпаднала необходимост. Друга причина може да бъде порок в процедурата, заяви той. 

По думите му в грешка да се твърди, че се поръчва софтуер. "Ние поръчваме софтуерна осигуровка, в която само една от опциите е подновяване на всяка нова версия", заяви Желязков. Много по-важно е подновяване на действието на клиентския достъп, преносимостта и новите сървърни лицензи. 

Поръчката

Обществената поръчка бе обявена в края на февруари. Чрез нея правителството търси фирма посредник, която да закупи от Microsoft последната версия на Windows за нуждите на администрацията.

Само че операционната система Windows 8 още не е излязла на пазара. До момента има само бета версия, официално новата версия на операционната система ще бъде представена в края на идната есен. Най-ранното време за внедряване на тази операционна система обаче ще бъде следващото лято, защото трябва да изтече шестмесечният срок, в който Microsoft ще разработва Сервизния пакет на Windows 8, който трябва да премахне първоначалните проблеми.

Към момента администрацията ни притежава последната излязла версия на операционната система – Windows 7. Загадка е обаче каква част от чиновниците ползват тази версия и дали хардуерът на администрацията не е твърде стар за толкова нови версии.

Според Росен Желязков, който преди две седмици даде специална пресконференция, за да защити поръчката, 70 на сто от чиновниците работят с Windows 7. Според народния, представител от Коалиция за България Петър Курумбашев, който зададе актуален въпрос по темата на премиера Борисов, част от администрацията в България е с толкова стара техника, че работи под DOS.

По неофициална информация около 50% от техниката на чиновниците у нас няма необходимите параметри за внедряване на новата операционна система.


Според обявата държавата смята да купи около 100 000 лиценза. До момента България не е поръчвала такова количество. Лицензите, които досега са осигурявани за администрацията, не надхвърлят 65 000. Обяснението на Желязков преди седмици беше, че бройката е толкова висока, тъй като в МС преценили да поръчат софтуер и за общинската администрация, която е напълно отделна от тази на изпълнителната власт, както и за нуждите на съдебната власт, Народното събрание и президентството.

Параметрите

Освен параметрите на поръчката въпроси предизвикват и изискванията към фирмата изпълнител.

Правителството иска кандидатите да са изпълнявали такъв тип поръчки през последните три години и да имат оборот не по-малък от 2 000 000 лева.

Не е ясно дали фирмите трябва да са изпълнявали поръчки с възложител държавата или частния бизнес.

Фирмата трябва да разполага и с шест писма за “наличие на статут” от централата на Microsoft за Европа, Близък Изток и Африка, която се намира в Ирландия.

Според запознати има само едно дружество в страната, което притежава всички изискуеми сертификати и досега е било основният доставчик на продукти на Microsoft за държавната администрация при различните правителства.

Трайното обвързване на държавата с компанията на Бил Гейтс започна преди близо десет години. През март 2002 г. тогавашният министър на държавната администрация Димитър Калчев сключи лицензно споразумение с Microsoft Ireland Operations Limited за доставянето на лицензни пакети софтуер. Едно от условията на договора е посредник по сделката да бъде ЦАПК "Прогрес", за която се предполага, че ще спечели и обществената поръчка на кабинета “Борисов”.

От 2002 до 2006 година управляващите подписват пет анекса към договора за лицензите, а в края на 2006 г. договорът е удължен.

Последният анекс (вече за 60 000 лиценза) беше подписан в края на 2007 г. от Николай Василев. Въпросният договор изтича през май 2008 г., но министърът се презастрахова, като подписва ново споразумение.

За разлика от предшественика си Калчев Николай Василев провежда конкурс, който обаче е чисто формален - условията за изпълнител са така зададени, че единствено фирмите ЦАПК "Прогрес" и консорциум СТАК (СТЕМО и "Акт Софт") могат да участват.

Печелят отново ЦАПК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    четете бивола, да не знае само акацията

  2. Анонимен
    #7

    Борисов като поеме ангажимент не е като Първанов жалко само за Миши Бирата и инфаркта

  3. Анонимен
    #6

    Разбира се! То управляващите за едната муфта живеят.

  4. Анонимен
    #5

    Те и в момента имат преносимост, сървърните лицензи за достъп и сега си ги има и не се изпаряват, ама нали трябва лапачка Росен Желязков си смуче от пръстите лъжите. Просто всичко е нагласено и очевидно $$$ са на път:) В http://bipartia.com подробно е обяснено как по методологията в "прозрачната" процедура печели фирма с 4,500,000 по-висока цена!

  5. Анонимен
    #4

    Да бе, да не е луд да се откаже от комисионна от 60 милиона :)))

  6. Анонимен
    #3

    Мултигруп ... само преди дни на Доган човек от Мулти /платил хонорара му/, финансира PR на Борисов с миньорските изпълнения. Ами някой трябва да плати и този някой няма да е банката на Бориславова. Както се вижда от историческата справка Мулти отдавна са в далаверата - още от техния човек в държавната администрация Димитър Калчев. Колелото се завърта купуваме MS лицензи през фирма на Мулти, махаме АЕЦ, но пък ще строим газова централа, пак ли фирма на Мулти? Дали сегашното не е поредното Мулти правителство, или просто Мулти е стопанският отдел на БСП-БКП, а пък хората от правителството са слугите на баш фамилията?

  7. Анонимен
    #2

    Никой не се отказва доброволно от рушвет.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.