Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ограничава фирмите при наемането на чужди работници

4 коментара
Държавата ограничава фирмите при наемането на чужди работници
Наемането на чуждестранни работници ще бъде сведено до минимум заради нарастващата безработица в условията на криза, обяви във вторник социалният министър Тотю Младенов. Той съобщи, че се подготвят промени в наредбата за наемане на чужденци у нас, с които ще бъде насърчено назначаването на българи. "Не е вярно, че няма квалифицирана работна ръка в България", контрира Младенов основния аргумент на работодателите да предпочитат чужденци.

Ограничението важи само за работници, които са от страни извън ЕС.

Вече е бил издаден отказ на турската фирма "Мапа Ченгиз", която строи магистрала "Люлин", да наеме още турски граждани. Тя е искала да наеме около 30 арматуристи при положение, че в бюрата по труда в момента има същия брой регистрирани българи. При проверката на фирмата са били констатирани редица нарушения.

Така например турски работници са заявили, че получават 4.5 евро на час като месечно вземат 160 евро авансово и останалите 1000 евро им се превеждат по банкова сметка в Турция. В "Мапа Ченгиз" работят 367 турци и 310 българи като българите декларирали, че взимат в пъти по-ниско възнаграждение от турците.

Младенов се закани, че фирмите, работещи на този и други големи инфраструктурни обекти, ще трябва да наемат българи и едва след като се изчерпят възможностите, да прибягват до чужда работна ръка. "Това не е дискриминация. Нямам нищо против тази фирма, но трябва да спазват българското законодателство и да уважават работниците", коментира той.

Турската фирма е била проверявана 12 пъти през последните години и при всички проверки са констатирани общо 85 нарушения и са ѝ съставени 17 акта.

Предвиждат се няколко мерки за ограничаване наемането на чужденци. Срокът, в който ще се търсят български служители преди да се даде мястото на чужденец се увеличава от 15 на 30 дни, като бюрата по труда ще трябва да пускат обявата в цялата страна.

Освен това на интервютата за работа ще присъстват посредници от бюрата по труда, за да се уверят, че не се извършва дискриминация. Работодатели, които през последните шест месеца са извършвали масови съкращения, също няма да имат право да наемат чужденци. В министерството са постъпили оплаквания, че фирми съкращават своите български служители, за да наемат чужденци.

От началото на годината досега разрешение за работа у нас са получили1 100 чужденци. От тях 688 са турци, около 200 са руснаци и останалите са от различни националности.

Обмисля се пресичане на нарушения с фирмите за помощни средства

Зам.-социалният министър Валентина Симеонова съобщи, че в прокуратурата са внесени 19 сигнала за злоупотреби с помощни медицински средства като слухови апарати, инвалидни колички, ортопедични стелки. Сигналите касаят случаи на нарушения в различни области на страната и са ощетили бюджета със 190 000 лева.

Наскоро Министерството на труда и социалната политика (МТСП) обяви, че помощни средства и медицински изделия са били изписвани без получателят им да бъде прегледан и в много случаи без той да има нужда от тях. От това се е облагодетелствала стройна система от членове на лекарски комисии и фирми на техни родственици.

Симеонова съобщи във вторник, че се обмислят различни варианти за пресичането на тази схема. Единият е премахване на фирмите-посредници, след което министерството с неговите структури да поеме доставянето на изделията до нуждаещите се. По този начин биха се спестили средства и би се съкратил пътят на помощното средство до пациента. Все още обаче не е ясно как ще стане това.

"Нашите дирекции "Социално подпомагане" не разполагат с големи складови бази и затова ще стартираме преговори с общините, ако могат да ни се предоставят такива бази", каза Симеонова.

Ще има и промяна в методиката по ценообразуването на помощните средства като се премахнат горните лимити. Сега имало случаи, в които пределните цени надвишавали пазарните цени на изделията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Србин
    #4

    А бе какви турски работници, какви турски фирми, какви къор софри за турци, когато в българия има безработни бе..къш! Да ги няма.Алооо..нерде АТАКА. Насънса бе аркадашлар?Лапнахте го дебелия и не си отваряте вече големите уста. А..атакистите са в Турция да броят гласовете на Доган. Подлоги с подлоги.

  2. lordcris
    #3

    всеки има правото да наема който намери за добре.

  3. ...
    #2

    Вече 3-ти месец ДЪРЖАВАТА не изплаща дължимите по Закон и Правилник /ЗИХУ/ средства на фирмите дистрибутори и производители!!!Мислите промени, добре, но докато ги измислите не блокирайте работата на сега действащата система!Фирмите нямат приходи, т.е. не могат да покрият разходите си, камо ли да закупят нова стока, която да предоставят на нуждаещите се!Фирми затварят офиси!Може би повечето вече не работят...ДОКОГА!?!?!?!?!?

  4. Случаен
    #1

    Коя фирма ще внася и ще плаща скъпо на работници от чужбина, ако може да наеме квалифицирана и по-евтина местна работна ръка?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.