Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата откри, че инвеститорите бягат заради тежки административни процедури

Проблемните области са 10, ще пише мерки за преодоляване на пречките до януари 2016 г.

6 коментара
Държавата откри, че инвеститорите бягат заради тежки административни процедури

Държавата откри, че инвеститорите бягат от България заради тежки административни процедури, свързани с разрешенията за строеж, често променящите се закони, липса на пътища, корупция и отсъствие на правосъдие.

Това става ясно от анализ за пречките за нарастване на инвестициите у нас, който беше одобрен от правителството. Той е изготвен в контекста на инициативата на Европейската комисия "Инвестиционен план за Европа", която е основен елемент на цялостната стратегия на ЕС за насърчаване на заетостта, икономическия растеж и инвестициите. Документът не е публичен, като от Министерството на финансите не можаха да отговорят дали ще бъде публикуван.

В анализа са установени 10 проблемни области пред инвеститорите у нас. До края на януари 2016 г. трябва да са готови законодателни и административни мерки за преодоляване на пречките, се казва в съобщението на правителството.

Пикът на чуждите инвестиции у нас беше през 2008 г., когато по данни на НСИ те са били над 4 млрд. евро. След това следва спад, който достигна до 306 млн. евро през 2012 г. През следващата последва подобрение, но от началото на тази година инвестиците отново намаляват на годишна база. Данните на БНБ сочат, че за периода януари – май 2015 г. са близо 617 млн. евро, което е спад с над 5 млн. евро в сравнение с година по-рано.

Проблемните области

Присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура - електричество, газ и вода е най-големият проблем за инвеститорите у нас. Разходите за това са големи, сроковете не се спазват, а нужният брой документи, за да се вържеш към мрежата на монополистите, е огромен, жалват се предприемачите.

Веднага след този проблем се нарежда изваждането на разрешително за строеж. Тук отново инвеститорите се сблъскват с броя процедури и тяхното изпълнение. Допълнително неудобство е различната практика в отделните общини по прилагането на Закона за устройство на територията, както и високите такси в общините, към които има инвеститорски интерес.

Бизнесът се оплаква още и от несъгласуваността на административните процедури, свързани с реализацията на инвестиционните им намерения. Предоставянето на услугите от централната и местната администрация се бави, сочи още анализът на правителството.

Често променящото се законодателство е посочено като четвърта пречка пред инвеститорите.

Те се оплакват още и от липсата на пътища, а там, където ги има, те са в лошо състояние.

Другият проблем е свързан с намирането на кадри. Липсата на специалисти в търсени от бизнеса области и лошо качество на професионалното образование също е пречка за инвеститорите, показва анализът.

Едва на седмо място е поставена независимостта на съдебната система и корупцията у нас.

Ниска ефективност на правната рамка за решаване на спорове също спъва инвестициите в България.

Административните процедури във връзка с международния стокообмен и съпътстващите разходи при внос и износ пък са големи.

Доста време се изисква и за плащане на данъци.

Решението

За да бъдат отстранени пречките пред инвеститорите, ще бъдат създадени работни групи с определени от Министерския съвет водещи ведомства, се казва в съобщението на правителството.

В срок до края на януари 2016 г. те трябва да предложат конкретни законодателни и административни мерки за преодоляване на проблемите пред нарастването на инвестициите в страната.

Правителството на Пламен Орешарски беше приело програма за намаляване на регулаторната и административна тежест на бизнеса, като периодично се отчиташе пред обществото какво е свършило по нея.

Регистрирани в чужбина български фирми са основните инвеститори

Интересът на инвеститорите към страната ни е минимален от 2009 г. насам, сочат данните на БНБ и НСИ. Структурата на паричните потоци пък сочи, че голяма част от т.нар. преки чужди инвестиции на практика са български, като парите минават през офшорни компании, най-вече от Холандия. За първите пет месеца на годината по този начин са дошли 490 млн. евро от общо 616.9 млн. евро чужди инвестиции, сочат данните на БНБ.

Останалите са минали през дружества, регистрирани предимно в Белгия и Великобритания, като крайният собственик е офшорка.

Предприемачите все по-малко гледат на страната ни като на дългосрочна инвестиционна цел, показват данните на БНБ. Причината е, че инвестициите са предимно в дялов капитал и в т.нар. друг капитал, в който влизат кредитите, отпуснати от чужди компании на българските им дружества, като по този начин се формира вътрешна задлъжнялост.

Средствата могат да са дадени за повишаване на производителността на местния бизнес, но могат и да са за оборотни нужди. По този начин излизането от подобна инвестиция може да стане много по-бързо, отколкото, ако трябва да се продава дял от дружеството, коментират анализатори.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Споменатите такси трябва да са пропорционални на "размера" на бизнеса. Малките производители трябва да имат облекчени административни процедури, при определени условия. Включването към електричество, вода и газ да става с единен пакет услуги - монополистите да са принудени да се "стиковат" помежду си. Дейностите в общините да бъдат поставени в строги законови рамки и предписания. Общините да бъдат глобявани за лошо поддържани локални пътни мрежи. Да бъде разрешено на емигрантите да ползват услугите на бюрата по труда, за да се включат активно. Да се изработи стратегия за обмен на кадри между балканските страни - "липсващите професии" да се набавят по най-бързия начин.

  2. Едмундиньо_deactivated_1441004452
    #5

    я па тия....:)

  3. lubobansko12
    #4

    В Китай документацията за започване на строителство по инвестиционен проект, се издава в рамките на 24 часа. По заявка, на 48 час ви се предоставя списък на необходимите работници и строителна техника. Регионалните бюра за чуждестранни инвестиции имат пълна самостоятелност и работят денонощно. Инфраструктурата на индустриалните зони е готова в аванс.
    България е в плен на мързелива и корумпирана бюрокрация, която бързо оплита в мрежата си случайните лица назначавани за министри. работни групи..умряла

  4. Milenca
    #3

    "...За да бъдат отстранени пречките пред инвеститорите, ще бъдат създадени работни групи с определени от Министерския съвет водещи ведомства..." И ще бъдат усвоени едни бюджетни средства под формата на допълнително заплащане. Къде е съдебната реформа, образователната, в здравното осигуряване? ОЩЕ ЕДНА ИЗГУБЕНА ГОДИНА!

  5. veselina dimitrova_deactivated_1442410862
    #2

    А защитата на частната собственост? Нямат и понятие чиновниците за огромните проблеми на инвеститорите с хищните институции и с данъчния рекет.

  6. doctus
    #1

    откриха топлата вода

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.