Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата откупи портрет и ценни предмети, принадлежали на княз Александър I Батенберг

12 коментара
Държавата откупи портрет и ценни предмети, принадлежали на княз Александър I Батенберг

Българската държава, чрез министъра на културата, откупи портрет и ценни предмети, принадлежали на княз Александър I Батенберг, на търг, организиран от аукционна къща в австрийската столица Виена. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата в понеделник, когато се състоя търгът на аукционна къща "Доротеум", която е една от големите в Европа.

"Беше страхотна емоция. Всички сме в голяма еуфория. Огромна благодарност към премиера Бойко Борисов и  министър Горанов", коментира министър Боил Банов след приключването на наддаването, на което той присъства лично.

Банов отбеляза, че на тях дължи и тактиката да не се оповестява предварително участието на държавата в търга. "Беше важно да придобием тези ценности за българската държавност, но беше важно това да се случи и на разумна цена", поясни той без да назовава конкретната сума.

"Постигнатата цена е много добра, за което съм благодарен на всички, които пазиха дискретност, защото, когато се разбере за участието на държава в такъв търг, цените се вдигат много", каза още Банов.

Предметите са най-известният оригинален портрет на Княза с царски инсигнии от художника Карл Дилиц и три подноса, дарени от жителите на Русе, Ловеч и Берковица по повод началните години на неговото управление.

Портретът представя българския княз в цял ръст, с униформа и медали. Той е с позлатена резбована дървена рамка. Платното е с размери 157 х 100 см, рисувано с маслени бои и датира от 1881 г. Обявената от аукционната къща начална цена бе между 12 000 и 15 000 евро

През 2019 г. се навършват 140 години от избирането на Александър Батенберг от Великото Народно събрание за княз на България.

Княз Александър I Батенберг е първият български княз след Освобождението. Той управлява от 26 юни 1879 г. до 26 август 1886 г., когато е свален от преврата на русофилите. По време на неговото управление се прокламира и извоюва Съединението на Източна Румелия с Княжество България през 1885 г. След смъртта му Александър I Батенберг е погребан в Мавзолей в центъра на София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #12

    моля някой по-запознат да ме светне: Как са се оказали тия предмети на търг? Някой наследник на княза ли ги продаде...? Или българската комуно-държава е "експроприирала" царски вещи и е продавала за валута по второ направление...?

  2. Българофил
    #11
    Отговор на коментар #10

    Напълно съм съгласен!

  3. kazurana
    #10
    Отговор на коментар #3

    Князът е Александър БЪЛГАРСКИ. След детронирането му от офицерите -русофили с подкрепата на Русия, той е принуден да се върне към фамилното си име - Батемберг. Но за всеки български патриот, този княз трябва да остане с името което е носил, когато е бил начело на държавата ни - Александър БЪЛГАРСКИ.

  4. Nikola Nikolov
    #9

    Адмирации за това решение на правителството !!!

  5. boriana
    #8
    Отговор на коментар #6

    Почти вярно но не съвсем. Официално в документи стои Александър 1, но неофициално е напълно в реда на нещата да се сочи фамилията от която произлиза. Е, английския кралски двор не обича да размахва много немската си фамилия и я е поангичанина в ХХ в. Това е широко известно.

  6. boriana
    #7

    Похвално и добра новина. Докато Симеончо продаде медалите на дядо си. Даже дума не обелва да завещае нещо от семейните ценности на държавата, "народа си". Как жестоко се минахме. Е, поне не аз. Но над милион лапа жабетата. В наследство ни остани една кратуна...на, презастроени курорти, раздадени земи и гори на свои си хора, които сега се презастрияват, дузина трупове на "бизнесмени", но и над дузина новоизлюпили се от котилото на властта новобогаташи.

  7. redoven.chitatel
    #6

    Княз Александър, без фамилното име Батенберг. Монарсите се наричат само с първото си име и пореден номер. Александър Първи, Втори или Трети. Вилхелм Първи или Втори. Някой да е чувал за Елизабет Тюдор или Елизабет Уиндзор? Не, нали? Чували сте само за Елизабет I или II.Така че, хайде малко по-коректно с имената на монарсите, в т.ч. и тези на България.

  8. Plutonijum
    #5

    Браво, Един голям Акт за уважение от всички българи.

  9. Практик от София
    #4

    Почтителен син и върл контрареформатор, руският император Александър Трети доживява до четиридесетгодишна възраст, за да разбере потресен, че православни простосмъртни не приемат за божествена еманация неговата императорска воля. Политическото сукалче Княжество България на своя глава извършва съединение с автономната османска провинция Източна Румелия (така е наречена Южна България цели четиринайсет години преди раждането на Джон Р.Р. Толкин). Юпитерова мълния поразява метежните питомци: руските

  10. Българофил
    #3

    Стига с това ,,Първи", князът е Александър БАТЕНБЕРГ, без ,,първи", ,,втори" и други препратки към Москва!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.