Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата плаща над 15 хил. евро по три дела в Страсбург

5 коментара

България ще изплати над 15 000 евро по три жалби, заведени срещу нея и спечелени в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. В четвъртък правителството реши, че ще изпълни отсъжданията в полза на жалбоподателите Бойко Иванов, Антон Кръстев и Васил Петров

Бойко Иванов е задържан през ноември 1994 г. по подозрение в кражба. Три дни след ареста му е направена съдебно-медицинска експертиза, която установява кръвонасядания и натъртвания по цялото тяло. През 1996 г. той сезира Военна прокуратура с оплакване за малтретиране. Образувано е следствено дело, което е прекратено през 1999 г. поради липса на престъпление. ЕСПЧ прецени обаче, че е налице нарушение на Европейската конвенция за правата на човека по отношение на малтретирането и на неефективния и незадълбочен характер на проведеното следствие. Военният прокурор е пренебрегнал фактите от медицинския протокол и не е направено разпознаване, въпреки твърденията на жалбоподателя, че може да посочи лицата, които са го малтретирали. Присъденото му обезщетение е 4000 евро за неимуществени вреди и 271 евро за разходи и разноски по делото.

Отново нарушена забрана на изтезанията и право на съдебен процес в разумен срок са основанията за присъдата срещу България по жалбата на Васил Петров. Той е фотограф и през 1998 г. е арестуван след извършен обиск в ателието му по сигнал от малолетни момичета. Оплаква се от малтретиране в полицията по време на задържането му и липса на ефективно вътрешно правно средство за защита. Според ЕСПЧ е налице нехуманно и деградиращо отношение със значителна тежест, което не може да бъде квалифицирано като мъчение, но представлява сериозно нарушение на забраната на изтезанията. По отношение на проведеното разследване съдът отчита, че то е започнало своевременно, но производството е продължило повече от седем години по вина на властите, не е водено с необходимата бързина и старание и не отговаря на критериите за ефективност. Присъденото обезщетение е 10 000 евро за неимуществени вреди и 3500 евро за разходи и разноски по делото.

Продължителност на процеса е причината за присъденото обезщетение от 500 евро по третото дело на Антон Кръстев срещу България. През 1979 г. той е осъден на 12 г. затвор, намалени по-късно на 10 г., за отказа му да се върне в България след изтичане на срока на разрешението му за престой зад граница, за преминаване на българската граница с фалшиви документи и за създаване на група за извършване на престъпления против Републиката. През 1990 г. Върховният съд намалява присъдата на 5 г. затвор. През 1995 г. Антон Кръстев завежда дело срещу Прокуратурата и ВКС за причинени вреди по време на задържането му в изпълнение на частично отменената присъда. Делото приключва чак след седем години

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milen
    #6

    Тия пари да ги удържат директно от бюджета на министерството на правосъдието!

  2. младенов
    #5

    полицай съм от София, предстои ми напускане на системата. Работил съм в шесто на МВР. Отвратен съм от корупцията сред колегите.

  3. atanas
    #4

    Кога най-после причинителите на тези вреди ще започнат да си плащат от собствение си джоб. Ако аз причиня някаква вреда, ще ме осъдят да платя лично, защо тези некадърници - съдии, прокурори и полицаи не трябва да плащат за беззаконията, които вършат.

  4. Ivan Petrov
    #2

    Tepyrva shte plashta dyrzhavata za zagubeni dela v Strasburg. Sled kato ne e osigurila pravosydie. Redno e da si plati za toza. Triabva obache obezshteteniata da se priravniat kym tezi plashtani na ostanalite evropeici. V kraina smetka pone formalno veche sme v ES, nali.

  5. М.Н.
    #1

    ТУПАНИ-НАЧАЛНИЦИ от правосъдната ни система си правят каквото си искат, а плащат обикновените данъкоплатци. Още по-страшно е, че избирателите, които гласуват за БСП, Доганоолу и Саксофона не искат и да знаят за тези все по-увеличаващи се случаи и ще продължат да си гласуват пак за тях, а всички ние, които не ги подкрепяме, солидарно ще им плащаме за греховете!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.