Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата повиши здравната вноска, но не и за себе си

98 коментара
Държавата повиши здравната вноска, но не и за себе си

Правителството реши в сряда здравната вноска да се повиши от 8 на 10 процента от 1 април. Така бизнесът и работещите ще бъдат натоварени с допълнителна осигурителна тежест, която ще се дели в съотношение 60:40. Увеличението обаче не се отнася за държавата, тъй като кабинетът реши, че не се предвижда изменение в държавните трансфери към НЗОК. Тези трансфери представляват здравните вноски на деца, пенсионери, военослужещи и студенти, които държавата е длъжна да плаща. Именно децата и пенсионерите са и основни потребители на здравни грижи.

Финансовият министър Симеон Дянков отклони въпроса дали ще се повиши и делът, който държавата внася, но от правителствения пресцентър съобщиха, че такова повишение не се предвижда. Същото бе съобщено и от здравното министерство. "По тази тема все още работим", заяви обаче Дянков.

Експерти коментираха, че решението на кабинета е много спорно от гледна точка на конституцията, защото представлява облагане с различни ставки на гражданите по един закон, нещо което основния закон забранява.

Дянков аргументира вдигането на здравната вноска така: “Това е и трудно, и непопулярно решение, но единственото възможно по време на криза. Здравеопазването е хронично недофинансирано, има недостиг на средства.“

Финансовият министър обясни увеличението и с “голямото нетърпение от страна на пациенти и работещи в здравеопазването заради недостатъчното средства и стремежът за увеличаване на качеството.“

“Знаете, че ние планирахме тази стъпка, но от началото на 2011 г., просто сега я изтеглихме във времето“, каза Дянков.

“Дори с 10% ставка, това остава най-ниската здравна вноска в сравнение със съседните ни държави“, посочи той.

На въпрос на Mediapool не е ли проблемът в това, че вноските не се събират, а не в ниската ставка, тъй като при 8% вноска в бюджета на НЗОК за тази година е планиран излишък от над 800 млн. лева, Дянков призна, че “и това е проблем“. “В тази посока обаче се работи и за първите два месеца на тази година има по-добра събираемост спрямо миналата“, увери той.

НАП е събрала 221 млн. от вноски за два месеца, но пътят им се губи

Дянков, който напусна пресконференцията, препрати въпросите за събираемостта към директора на приходната агенция Красимир Стефанов.

Стефанов обясни, че през януари и февруари тази година са събрани от здравни вноски с 42 милиона лева повече спрямо същите два месеца на миналата година.

През януари и февруари т.г. от здравни вноски в НАП са постъпили 221.4 млн. лева, което прави по около 100 млн. лева на месец. Това са само парите от вноски, но не включват държавните трансфери, които се превеждат директно към НЗОК.

Събираемост на вноски от 100 млн. лева месечно отговарят на това, което касата би трябвало да събира.

От касата обаче съобщиха миналия месец, че за януари от здравни вноски са постъпили едва 30 млн. лева и бюджетът е бил закърпен с трансфер от държавата от 70 млн. лева. Излиза, че парите, събрани от здравните вноски на хората, не влизат в здравната каса и по неизвестни причини се пренасочват за друго, което в нарушение на закона.

От думите на министър Дянков стана ясно още, че той разбира държавните трансфери за вноските на деца и пенсионери като “поддръжка“ на здравната каса от страна на държавата. “НЗОК винаги е била на дефицит. Касата никога не е можела да се издържа само от вноски и заради това, дори и преди кризата, държавата е превеждала пари на НЗОК от други бюджетни приходи“, каза Дянков.

Приходите от здравни вноски обаче представляват 80% от бюджета на НЗОК, а държавните трансфери едва 20%. Поради залагането на резерв в бюджета на касата от няколко години тя харчи само това, което събере от вноски, поради което се разплаща почти изцяло само с парите на работещите и досега е завършвала с излишъци, а не на дефицит.

Касата ще определя какъв процент да поема от цените на лекарствата

От Здравното министерство съобщиха, че с увеличението на здравната вноска 249 млн. лв. ще се използват за болнична помощ, 11 млн. лв. за първична извънболнична медицинска помощ, а 12 млн. лв. за специализирана. Не е ясно обаче как ще се финансира системата, докато започнат реалните постъпления от увеличените осигуровки.

Кабинетът реши още, че занапред НЗОК ще определя нивото на реимбурсация на лекарствата от позитивния списък. Сега това се прави от Комисията по позитивния лекарствен списък към Министерския съвет, в която влизат представители на здравното министерство, касата и др. институции.

Касата обаче не веднъж се е оплаквала, че процентите, които трябва да покрива, не са съобразени с бюджета ѝ за лекарства.

Сега вече НЗОК ще определя процентите съобразно бюджета за съответната година.

Министър Дянков отклони въпроса дали това се прави с цел намаление на процентите на реимбурсация.

Джипитата спират протестите

От четвъртък джипитата преустановяват ефективните си протестни действия, съобщи в сряда председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България д-р Любомир Киров.

Киров заяви, че регионалните структури на сдружението ще останат в протестна готовност, защото към момента е изпълнено основното искане - изплатени са средствата за извършената дейност за януари и разликите в потребителските такси за последните три месеца на миналата година.

Той уточни, че там, където все още не са изплатени средствата се очаква до края на деня да бъдат преведени.

Джипитата обаче са против повишаването на вноската. "Никой не може да ни убеди, че това е необходимо и то в условия на криза", посочи Киров. Той определи повишаването на здравната вноска като  "илюстрация на идеен дефицит, хаотизъм и симптом на височинна болест на тези, които правят здравната и финансова политика".

"Няма да престанем да търсим истината за това какво се случва с парите на здравноосигурените", каза Киров по повод неяснотата около резерва на НЗОК и разминаването между това, което събира НАП като вноски и това, което касата твърди, че получава.

От сдружението настояват да се завишат лимитите върху направленията, които джипитата дават на пациентите за преглед при специалист, изследвания и др. “Сега тези лимити са рестриктивни и създават големи проблеми защото не можем да си вършим работата, както трябва, а пациентите да получат това, което е необходимо“, коментира Киров.

Синдикатите ще обжалват увеличението пред ВАС

Лидерът на КНСБ Желязко Христов обяви, че синдикатът ще внесе жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу решението на кабинета за вдигане на здравната вноска. Христов обясни, че има процедура, според която, когато властта внася законодателни промени и решения, свързани със жизненото равнище на хората, и не ги е съгласувала със социалните партньори, това може да се обжалва пред ВАС.

Синдикалният лидер каза, че тази мярка не е била обсъдена в Националния съвет за тристранно сътрудничество, където обикновено се взимат подобни решения.

"Трудно ще бъдат убедени работниците, че трябва да бъде увеличена здравната вноска от 1 април при положение, че миналогодишното увеличение с два процента стои във фискалния резерв", каза Христов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

98 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #101

    мисля че плачат за глоби!!!

  2. САШО
    #100

    НЕ СИ СПАЗВАТ ОБЕЩАНИЯТА. ДЕЙСТВАТ КАТО СОЦИАЛИСТИ. ДЕСНИТЕ СМЪКВАТ ДАНЪЦИ, А ЛЕВИТЕ ГИ ВДИГАТ. НЕКА СЕ ОПРЕДЕЛЯТ ТОГАВА КАКВА ПАРТИЯ СА

  3. alabala
    #99

    Най дългата българска дума се пише така- непротивоконституционствувателствувайте! а не както си го написал

  4. Глух плъх
    #98

    Дълга е пущината! Някъде малко след началото вече прехвърлих на автопилот и белята станала.

  5. ани
    #97

    Подкрепям това решение.За здравеопазването трябват още пари,но никакво безплатно лечение на неосигурени,дори и при спешни случай след употреба на алкохол,сбивания и задължително заплащане.Абсолютен строг контрол по всички плащания на здравните пътеки.

  6. Петко
    #96

    Сбирщина от службогонци, невежи и нахални

  7. цецо
    #95

    Абе Сашко това не е данък а здравна осигуровка.По цял свят тя е най малко 15 %.Тука искате с по 6 лв на месец които Ви удържат да имате здравеопазване като немското,е не става няма и да стане

  8. znam
    #94

    Ай тъй най ми аресва! Но, както казах, трябва още и още!...

  9. Глух плъх
    #93

    Правителството НЕ ОПРЕДЕЛЯ размера на вноската. Народното събрание го определя със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Отиде ни Републиката, чистата, святата и клетата, ако Правителството приема законите. Засега, надяваме се, само ги предлага.

  10. edna
    #92

    Истинските лекари са във болниците. Личните лекари са канцеларски мишки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.