Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата прави ВиК мегахолдинг за милиард лева

Той ще управлява публичния воден сектор, без европроектите за отделните дружества

26 коментара
Министрите на икономиката и на околната среда Емил Николов и Емил Димитров по време на днешното правителствено заседание. Сн. БГНЕС

Правителството учредява свой ВиК холдинг под шапката на регионалното министерство, в който ще влязат всички досегашни държавни акции от водни компании, а бюджетът ще осигури 1 милиард лева за изграждане и ремонт на водоснабдителна и канализационна инфраструктура. Съобщението направи министър-председателят Бойко Борисов в началото на правителственото заседание в четвъртък.

Идеята си той лансира в края на декември, в разгара на проверките за водната криза в Перник, с мотива, че чрез такъв холдинг ще може по-добре да се контролира инфраструктурата и да се правят ремонти и рехабилитация на водопроводната мрежа.

Създаването на поредния държавен мегахолдинг става две години след като правителството в спешен порядък стъкми друга подобна структура - Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири". Правителството наля в него 500 млн. лв. за аварийни ремонти на язовири, но предприятието все още не е започнало нито един такъв ремонт, за сметка на това обаче си купува автомобили.

От години все повече основната дейност на "Българския енергиен холдинг" става финансирането на силно закъсалите му дъщерни дружества със собствени и заемни средства.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова каза пред журналисти, че ВиК холдингът ще е изцяло с държавна собственост с капитал от 1 млрд., който ще се формира чрез парична вноска от държавата. Средствата ще бъдат предоставени от държавния бюджет за 2020 г. и ще бъдат преведени в бюджета на МРРБ, което ще е принципал на бъдещата компания.

Как ще се изразходват парите?

Как точно ще се изразходват тези средства не бе посочено, но бе уточнено, че ВиК холдингът няма да обявява обществени поръчки по вече сключените от бъдещите си дъщерни дружества договори за изпълнение на проекти, финансирани безвъзмездно от еврофондовете. За организацията на бъдещите поръчки по ремонти и други дейности, с каквато цел се създава предприятието, Аврамова не каза нищо.

Бъдещата компания ще се казва "Български ВиК Холдинг" ЕАД и ще придобива и управлява ВиК и други дружества, които са свързани с изграждане и ремонт на ВиК инфраструктура. Холдингът ще координира и управлява инвестиционните дейности по поддръжка на ВиК инфраструктурата.

В срок до 6 месеца, след учредяването му, се предвижда акциите и дяловете, които държавата притежава в съществуващите ВиК дружества, да бъдат внесени в капитала му чрез апортна вноска.

В момента в страната има 66 ВиК дружества, сочат данните на Комисията за енергийно и водно регулиране. От тях изцяло държавни са 14 компании, в 16 държавата притежава 51 на сто, останалият дял е общински, но 26 от водните оператори са с изцяло общинска собственост, 2 са общинско-частни, а осем – изцяло частни.

Така по-голямата част от сектора на практика остава извън обхвата на обявяваните сега на пожар от Борисов мерки за ремонт на инфраструктурата и спиране на течовете, за да се гарантира питейната вода за населението.

Дискриминация спрямо общинските и частни ВиК?

"Това е дискриминация спрямо общинските и частни ВиК", коментира решението за държавен ВиК холдинг Асен Личев, бивш шеф на дирекция "Води" в Министерството на околната среда и водите". "Кой ще ги подпомага тях за намаляване на загубите и подобряване качеството на водите?", попита той.

"По оценки на Световната банка трябват между 650 и 800 млн. лв. годишно за подмяна на ВиК мрежата – откъде ще дойдат", допълни той пред БНР. Личев припомни, че страната ни има най-високите загуби при преноса на питейна вода в Европейския съюз и 35 процента от населението е с лошо качество на водата. По думите му създаването на новата холдингова структура не дава отговор на въпроса как ще се преодолеят тези проблеми извън сегашната водна криза в Перник.

Не е ясно и дали този нов модел на окрупняване на ВиК сектора е съгласуван с Европейската комисия, която от години настоява за реформи в отрасъла, за да може адекватно да се финансира и контролира ремонтът на инфраструктурата с европейски средства.

От БСП изразиха несъгласие с решението на правителството за създаване на ВиК холдинг.

"Това е поредният опит за замазване на нечия отговорност, защото прехвърляйки всички ВиК дружества под една шапка означава, че всичко, което се е случило до този момент, всички кражби, които са се случили във ВиК дружествата и неправилно управление ще бъдат замесени и отговорност няма да се понесе от никого", смята депутатът на социалистите Иван Иванов.

Бившият омбудсман Мая Манолова определи решението като "мегасхема за източване на държавни пари". "Тези 1 млрд. лева ще напълнят ли и кога язовир "Студена?", пита оглавяваната от нея гражданска организация Изправи се.БГ и напомня, че и без 1 млрд. лева преди година язовирът беше пълен.
 
Манолова пита откъде ще дойдат обещанието милиард лева и на базата на какви анализи е взето решението, след като създаването на общ държавен холдинг не е предвидено в Стратегията за развитие и управление на ВиК–сектора в България за периода 2014-2023.

Нова реформа преди сегашната да е навлязла в същинска фаза

Все още управляващите не говорят как новата водна реформа, предприемана без предишната да е навлязла дори в съществената си фаза, ще се отрази върху и без това силно забавеното изпълнение на водните цикли на градовете, спечелили еврофинансиране. Такъв например спечели и Перник, който в момента е на воден режим заради почти празния яз. "Студена", но работите по водния цикъл още не са започнали, а правителството отпусна спешно в навечерието на Нова година други 30 млн. лв.

Правата на държавата във ВиК холдинга ще се управляват от регионалния министър Петя Аврамова, която ще назначи членовете на надзорния съвет на дружествоот, а той на свой ред ще избере кой да влезе в управителния съвет. По думите ѝ целта е да се осигури дългосрочен модел на ВиК отрасъла. Предвижда се холдингът да финансира дружествата, в които ще участва, да координира и управлява инвестиционните им дейности, а също така и да следи да подръжката на ВиК инфраструктурата, която е недоизградена и силно амортизирана.

Министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че неговото министерство подкрепя идеята. Под негов надзор е язовирният холдинг, който засега нищо не е свършил. Той следи и водната криза в Перник като от два дни обяснява, че до ден-два ще се предложат конкретни решения.

"Считам, че това ще е начинът не само да структурираме по-добре управлението и да помогнем на Перник, но и въобще цялата ВиК структура в България да бъде оптимизирана като дейност. Предложението е крачка напред. Разбира се трябва да мислим по-мащабно за структура, която цялостно да управлява водния сектор в България", заяви Караниколов пред журналисти. Той отново каза, че се разработват и допълнителни мерки за управлението на водите.

Новоизбраният министър на околната среда Емил Димитров също подкрепи предложението и допълни, че това е навременна мярка, която ще помогне за по-бързото усвояване на евросредствата, които досега са осигурени.

"Факт е, че са заделени средства, те са разпределени, но не се усвояват. Ако тези средства бяха усвоени своевременно, в момента нямаше да се налага да отделяме допълнителни средства, но по подобен начин стоят проблемите в цялата страна. Отделени са средствата, но не са усвоени", заяви Емил Димитров.

Премиерът също каза, че имало много градове, които умишлено не са искали да се включат в европейските проекти. В Перник отдавна трябваше да бъде завършен водният цикъл, изтъкна Борисов.

В сектор "Води" е насочен най-големият ресурс по оперативна програма "Околна среда" - 2.3 млрд. лв., които около две трети от бюджета на програмата. Към момента са подписани 24 договора на обща стойност 946 млн. лв. (41% от бюджета). От тях 17 са инфраструктурни на стойността 836 млн. лв., а безвъзмездната финансова помощ за тях е 620 млн. лв., отчете през миналата година отстраненият от поста и задържан за водната криза в Перник бивш екоминистър Нено Димов.

През 2019 г. бяха обявени процедури за усвояване на 1.6 млрд. лв. от оперативната програма "Околна среда", с които се планира да се реконструира и изгради близо 1300 км ВиК мрежа, да се построят две нови станции за пречистване на отпадни води, една за пречистване на питейни води в 14 области на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bgp
    #26

    Тези двамата на снимката сякаш се договарят да разтурят седенката ! И все се повтаря и повтаря този управленски фарс на Територията ! Алчност , посредственост , безотговорност , властолюбие , необразованост , убиват и малкото останала гражданска енергия за случването на нещо по-добро ! Болестният нарцисизъм на твърде дълго задържалият се на власт Баш Бабаит , прави невъзможно образовани и мотивирани хора , носещи заряд за промяна да реализират каквито и да е реформи ! Бабаита и глутницата около него е подчинила всичко в интерес на властта си !

  2. ImBlack
    #25

    Вижте филма на г-жа Валя Ахчиева

  3. Естествено
    #24

    Просто се задава европейско финансиране. ☺

  4. olele
    #23

    имаме соцЯлисти, имаме и герберо-соцЯлисти..

  5. Естествено
    #22
    Отговор на коментар #21

    На крива ракета космоса й пречи. ☺

  6. dimitardi100
    #21

    В много развити държави стратегическите сектори са национална собственост ! Ако сегашната система беше успешна нямаше да се стигне до това плачевно състояние ! Явно трябва промяна !

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #20
  8. ирис
    #19

    точнио това се очакваше от едно елементарно управление-"национализация"или просто казано "куче влачи ,диря няма"-нещо като цитат от Мадуро

  9. Естествено
    #18

    Защо ли този филм ми звучи познато ... И енд-а не е хепи ... "Води ме, Партийо, води ме под свойте бойки знамена! Свети с червеното си име чрез хилядите (си) имена!"

  10. дреалист
    #17

    Това е мащабна измама! Окрупнява се собствеността върху българската вода за да може да бъде подарена на мултинационална компания. ... За да не му дишат във врата на Бойко. Подарява държавата. Кражба на общинска собственост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.