Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата пробва да отнеме автономността на вузовете

50 коментара
Анелия Клисарова. Сн: БГНЕС

Двойно увеличение на държавните пари за образование и тройно на тези за наука до 2020 г., финансиране на вузовете според качеството на преподаване и постиженията на дипломиралите се студенти, спиране на "хвърковата чета" на преподаватели от университет на университет, но и създаване на университетски бордове, в които 70 процента ще са външни хора, назначени от правителството. Това предвижда проект на стратегия за висшето образование, представен в четвъртък от просветния министър Анелия Клисарова на премиера Пламен Орешарски, ректори и представители на БАН, синдикатите и студентски съвети.

Бюджетът за образование през 2014 година представлява 3.8 процента от брутния вътрешен продукт, а средствата за наука са едва 0.27 на сто от него. За да отговорят на положенията в проекта на стратегията, която обхваща периода до 2020 година, управляващите през следващите години ще трябва да увеличат средствата до 6 на сто от БВП за образование и 3 на сто за наука, посочи Клисарова по време на дискусията.

Плановете за увеличаване на финансирането за образованието бяха приветствани от Съвета на ректорите, но председателят му Ваньо Митев, който е ректор на Медицинския университет, определи като погазване на автономията на висшите училища намерението на държавата да назначава 70 процента от ръководствата на университетите като слага на постовете външни хора..

Отново опити "а ла Дянков" да се отнеме самостоятелността на вузовете, коментира Митев и настоя университетите да бъдат оставени да решават сами каква ще е структурата им на управление.

Категорично, щом ректорите са решили, че няма да има университетски борд, както предвиждаше проектът на стратегията, няма да го има, свири отбой образователният министър Анелия Клисарова.

Скелет, който чака мускули и сърце

Стратегията ще бъде обсъждана на различни нива до 15 януари догодина, когато е крайният срок заинтересованите институции и организации да излязат със становище по нея. "Сега поставихме скелета на стратегията, предстои да ѝ сложим мускули и сърце", коментира Клисарова.

Тя посочи като един от ключовите проблеми, за които стратегията търси решение, промяната във финансирането на университетите. По думите ѝ, ще се търси начин то да бъде тясно обвързано с качеството на преподаване и нуждите на трудовия пазар.

Пламен Орешарски посочи пред участниците в дискусията, че за 2014 г. са предвидени 21 милиона лева от бюджета за подобряване на качеството на висшето образование у нас. От тях 75 процента ще се разпределят според рейтингите на университетите, а останалите ще бъдат за стимулиране на приоритетни специалности - педагогика, инженерни науки, растениевъдство и изкуствата.

Критиката в общественото пространство към качеството на висшето образование у нас Орешарски определи като "преекспонирана в отделни аспекти" и отбеляза, че "доста наши възпитаници намират добра реализация не само в страната, но и в чужбина".

Стимули за преподаване на дефицитни професии

Драстично е разминаването между профила на подготвените специалности във висшите училища и реалното търсене на пазара, добави Клисарова. По думите ѝ, по-малко от 30 процента от завършилите студенти се реализират в професията, за която са учили. По този повод образователният министър заяви, че правителството "има желание да увеличи поръчките и финансовите стимули" за университетите, в които се преподават професии с хроничен дефицит на пазара на труда.

По брой на висши училища сме сред първата половина на ЕС, а по брой на младежите, получаващи висше образование, сме доста назад - във втората половина, каза премиерът. При 51 висши училища на територията на страната, към момента делът на хората у нас между 30 и 34-годишна възраст, които имат висше образование, е 26.9 процента. Стратегията предвижда той да достигне 36 на сто през 2020 година.

Други проблеми в системата на висшето образование у нас, които изтъкна Анелия Клисарова, бяха недостъпността ѝ за най-бедните младежи, както и фактът, че все повече нараства интересът на младите към висше образование в чужбина.

Факт е, че голяма част от младите ни хора предпочитат да завършват висшето си образование в чужбина, каза Орешарски и заяви, че "трябва да направим така, че да приравним качеството на нашето образование до водещите университетски центрове". Той посочи още, че това ще направи България атрактивна и за повече студенти от чужбина, "за които завършването на български висши училища ще бъде гордост и чест".

Край на договорите с няколко университета

В дадени университети има дисбаланс в съотношението между броя на преподавателите и студентите, както и в броя на завършилите средно образование спрямо обявените квоти за прием на студенти във висшите училища, каза още Клисарова и припомни, че и тази година в много от университетите е имало повече места за прием, отколкото кандидат-студенти.

Ще мислим вариант за спирането на "хвърковатата чета" от преподаватели на основен трудов договор в няколко университета, обеща Клисарова, но предупреди, че това ще е трудно, защото съдът понякога възстановява такива служители на работа.

Работният вариант на стратегията за висшето образование ще бъде публикуван на сайта на образователното министерство, обещаха у правляващите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #50

    Крайно време е да бъдат прекратени псевдо дипломите, псевдо докторите на науките и псевдо професорите, бълвани от т.нар. "автономност" на висшите учебни заведения и университетите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Анонимен
    #49

    Колкото държавата дава,толкоз трябва и да взема.Това се отнася за всички сфери.ВЗемаш ,но и даваш,без каквито и да било уговорки.

  3. Анонимен
    #48

    В Германия процентът от населението с диплома за висше образование е 13! По-съществената разлика между нашата и тяхната държава е, че техните дипломи не са само парче хартия, а гарантират квалификация и знания.

  4. Анонимен
    #47

    ИЗВЪРЕДНО СЪОБЩЕНИЕ Hollywood За подвизите на Орешарски се подготвя сценарий за нова серия на филма „БЕГЛЕЦЪТ”.

  5. Анонимен
    #46

    Навсякъде по света държавните университети имат надзорни структури (както разбира се и частните). Друг е въпросът, че в бордовете на държавните университети по света не влизат олигарси, каквито чрез рекет набута Дянков в нашенските.

  6. Анонимен
    #45

    В Софииския Университет благодарение на автономията се извършват престъпни безобразия. Прехвърлят се средства от факултети с много студенти към Факултети без студенти, но с огромен персонал. Физически, Химически, Математически (без Информатиката), Богословски - от десетилетия те се субсидират от Юридически, Стопански и някои други Факултети. Затова самоуправството на ректорското ръководство трябва да се прекрати, излишните да се уволнят. Алтернативата е всеобща мизерия в Университета.

  7. Анонимен
    #44

    Резултатите от свиването на финансирането за научни изследвания и образование са вече налице. Ето, аз очевидно вече не мога да смятам. Увеличение на средствата за научни изследвания от 0.27 до 3 % до 2020 според мен е десетократно увеличение, а според началника на учителите и учените то е трикратно. За следващата година увеличението за научни изследвания от 0.20 до 0.27 % според мен е увеличение с една трета. Впрочем - това е посоката. За голямо мое съжаление, само социтата гледат сериозно на тази област от... икономиката.

  8. Анонимен
    #43

    Недопустимо е държавата да спонсорира частни учебни заведения по време на валутен борд.Трябва да се спре изтичането на държавни средства по посока на дейности,които са в конкурентна среда и не са изцяло държавна дейност или няма съответно пропорционално участие,първо защото се нарушава конкуренцията, второ защото средствата може да се използват за повече приходи и по- добро управление. Държавата е съучастник в продажбата на образование и производството на безработни.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #42
  10. Анонимен
    #41

    "Сега поставихме скелета на стратегията, предстои да й сложим мускули и сърце", коментира Клисарова. Ето ви огромната разлика между манталитета и философията на задръстения комунист и законите на природата които са разбираеми за обикновения човек- ако искаш да създадеш нещо, започни от сърцето, дай му сила! Не се започва със скелета - той така и ще си остане скелет!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.