Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата продължава да помпа междуфирмените дългове

17 коментара
Държавата продължава да помпа междуфирмените дългове

Следващите две години ще са тежки за българската икономика, тъй като липсват инвестиции и достъпни кредити, в същото време расте опасността от верижни фалити на фирми заради невъзможността за разплащане между предприятията. Това предупредиха в понеделник от Българската стопанска камара (БСК)

Държавата и общините продължават да са генератор на междуфирмените задължения, съобщиха от камарата. Парите само от забавено ДДС и неплатени обществени поръчки са 2 милиарда лева, изостават и плащанията по европейски проекти. Само по САПАРД например няма да получим 120 млн. евро. Фирмите се връщат към бартерите, заради липсата на пари, каза председателят на БСК Божидар Данев.

Камарата прогнозира увеличаване на ножицата между задължения и БВП, което крие потенциална опасност за срив в икономиката. Това предопределя тежки 2010 г. и 2011 г.

"В момента задушаваме бизнеса, за да имаме касов баланс", заяви Данев. Освен ускоряване на разплащанията от обществени поръчки на държавно, общинско и корпоративно равнище, банките трябва да започнат да кредитират бизнеса за излизане от кризата, смятат от БСК.

През деветмесечието на 2009 година банките са отпуснали на нефинасовите предприятия 2.431 млрд. лева. През същия период на 2008 г. кредитите са били 4 млрд. лева или намалението е с 40 %.

Лошите кредити нарастват от 2.3 % на 6 % вследствие влошената ликвидност на предприятията. Преструктурираните кредити са 11 %, а необслужваните лизингови договори са 13 %.

Според Данев на фона на тази конюнктура за бизнеса има два изхода – или да затвори временно предприятието и да освободи работниците си или да потъне в сивия сектор.

Според прогнозата на БСК общата задлъжнялост може да достигне 195 млрд. лева към края на 2009 година при 160 млрд. лева към 1 януари 2009 г.

От камарата предлагат държавата да гарантира депозити до 100 хил.лева само при годишна банкова лихва по депозитите под 5%, както и да се съкратят сроковете по производство в несъстоятелност.

Предлага се още емитиране на целеви държавни ценни книжа (ДЦК) с дългосрочен матуритет и размер на 800 млн. лева, предназначени за привличане на експортирания паричен ресурс от пенсионните фондове и допълване на фискалния резерв на страната.

Друго предложение е допълнително да се намалят минималните резерви на банките в БНБ, но при условие, че освободеният ресурс не се извежда от страната. Сред предложенията е още при забавени плащания на държавата към търговските дружества да се отменят санкционните лихви за забавени данъчни и социални плащания на бизнеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Papa
    #20

    Нали така ББ, не като да се хилиш пред журналистите.

  2. Знайко
    #19

    За каква криза се говори, като скъпите коли си джиткат по улиците както и преди.Дали даже не са се увеличили?!

  3. измислен
    #18

    по неговите сметки има още 4или5месеца.и къдеса многото пари които идват от европа които Борисов видя и чак се притесни че били прекалено много за усвояване или това беше просто виц..

  4. до минаващ
    #17

    а Данев. От време на време той се показва, за да се сещат членовете на камарата защо плащат чл. внос.Чиста PR акция на Данев.

  5. бос
    #16

    макар че зет ми каза, че сегашните убивали средния бизнес, ама можеш ли да вЕрваш на зет си. То зет и тъща да сте видяли да се имат. Знам аз истината- виновен е Станишев.

  6. нане
    #15

    Щом Лукойл е на минус, т.е. не плаща данък печалба, каква държава, каква НАП, какви пет лева?

  7. От Драгалевци
    #14

    плати за междуфирмената задлъжнялост. Това му е стара мечта ,но просто няма да стане. его слушайте за всичко него.

  8. От Драгалевци
    #13

    потрошени ламарини, инжекции от гентамицин и презервативи парите, а сега оле-леле-мале, държавата да плаща. Нали знаете как стоят реално нещата;;;;;

  9. минаващ
    #12

    Нито едно от направените предложения на БСК, с изключение на по-бързо връщане на ДДС не е рационално.Очевидно е , че така нар. измеслен бизнес мисли изцяло само за себе си. Някои предложения като негарантиране на депозитите са направо малоумни.Тия пичове знаят само да искат преференции и далавери.

  10. www.newethic.eu
    #11

    Законовата уредба в БГ не протежира съзидателните, а далавераджиите.Затова креативността е в немилост, а инвестициите в бързата врътка.Затова и ценностите ни са придобили уродлив характер.Пример за възхищение и подражание е забогателият,без значение как.А той във всички случаи е далавераджия.Това в капиталистическият морал е нормално, дори похвално - самата същност на капитализма. Друг е въпросът, дали българинът е съгласен.За него материалното благополучие трябва да е заслужено, т.е. постигнато

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.