“Топлофикация – София“ ще бъде продадена изцяло през Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП), а държавата ще подпомага процеса единствено на експертно ниво. Това съобщи кметът на София Бойко Борисов на семинар през почивните дни за бюджета на града за 2008 година. По думите му към изкупуването на най-голямото топлофикационно дружество в страната има голям интерес и “пет компании“ вече са изразили готовност да участват в конкурса за продажбата му.
“Постигнахме споразумение с Министерството на икономиката и енергетиката за извършване на цялата продажбата през СОАП. Държавата ще изпрати свои представители, които да участват в конкурсната процедура“, каза Борисов.
Столичната община държи 58 процента от затъналото в дългове дружество. Държавата има 42 процента. До момента институциите настояват да продадат собствеността си чрез две различни процедури – една през общинската СОАП, а другата през държавната Агенция зо приватизация. Много експерти обаче разкритикуваха този подход като неефективен.
В същото време Борисов гарантира пред общинските съветници, че градският парламент няма да бъде “прескачан“ в процеса на продажба на топлодружеството. “Гарантирам ви, че последната дума ще има СОС и ако ние не съберем поне 45-50 гласа (от общо 61 гласа – б.р.) като подкрепа, няма да правим нищо“, декларира кметът.
Борисов заяви още, че двете най-важни условия при продажбата на дружеството ще бъдат високата цена и наличието на опит в компанията, която ще придобие акциите на “Топлофикация – София“.
“Ще държим в договора по продажбата да бъдат разписани достатъчно категорично и клаузите за следприватизационен контрол. Именно заради неговата липса се провалиха повечето големи приватизационни сделки в България“, каза Борисов.
Повече от година държавата и общината умуват по продажбата на столичното парно и стабилизацията му след натрупаните 200 млн. лв. газов дълг и несъбраните в по-голям размер сметки от граждани и фирми. Бяха разигравани различни варианти за бъдещето на топлофикацията, сред които продажбата на топлоцентралите и преносната мрежа поотделно и влизането на трети акционер, за какъвто се кандидатираха чешката CEZ, която държи и енергото в столицата, и френската "Далкия", която междувременно купи парното във Варна.
През това време “Газпром“ успя да влезе в тясна връзка с дружеството през компанията, която ще строи когенерационни мощности “Ню енерджи вижън“.
Последно разговорите за продажбата на дружеството опряха до търсенето на консултант, който да предложи и да проведе процедурата, но стана ясно, че "Топлофикация-София" няма пари да плати за услугите му.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
21 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Който и да купи тази финансова пропаст, едва ли ще я държи дълго в този й вид. Такъв вид отопление крайно неефективно няма никъде в развитите държави. Няма икономическо оправдание за отопление, чийто източник да е отдалечен на километри от своите потребители, в които километри тръби на открито се губят огромни количества енергия. Имам за себе си готовността някой ден да сменям вида отопление.
боя се, че с "топлофикация" ще се случи същото, като със "софийска вода" и "електроразпределение" - т.е. огромни цени, никакво обслужване и липса на всякакъв контрол и отговорност от тяхна страна, а хората плащат луди сметки.най-добре тази фирма да се ликвидира и всеки да се отоплява, както намери за най-добре. така и така ни върнаха в каменната ера, поне да не им плащаме за услуги, които не ползваме.
ще идват за политиците,ако продадем държавните фирми?
не е ясно кой какво продава или купува -активи или схема за кражби или и двете и ако този който го купи няма 250 -300 милиона евро за незабавни инвестици и още около 500 млн за следващите 2-3 години ни е спукана работата на потребителите
Аналогично на Булгартабак, след година ще реват. Както казва Бойко: "много като тебе вече плакаха"
ТЕЦА да, но не и потребителите.Жилището си е моя частна собственост, в нотариалния акт не пише топлофикирано, така, че някой трябва да ме убеди, че искам парно. Камо ли да ме продават барабар с ТЕЦА. В тази държава всички продават и препродават. Топлофикация щяла да дава на НЕКОЙ СИ по евтина енергия, а той да ми я препродава. Милионер ама ако може със задна дата. А Борисов много да не се репчи, а да попита ПОДГРЕТИТЕ софиянци какво мислят за топлофикация. Нали щеше да я оправи след Вальо топлото? Какво стана - май и това беше кьорфишек?
когато и както и е изгодно. Е как ще се лиши от това благодатно средство?
ами ще продадат кухото предприятие с 200-те милиона дългове и новите собственици ще се концентрират върху събирането на тия 200 милиона - със съдебни дела, съдии-изпълнители, мутри-биячи и пр. след като ги съберат ще обявят топлофикация във фалит и ще продадат тръбите за скрап. най-накрая ще се оттеглят с плячката на кайманските острови и ще ни се лезат оттам.
чистият ми доход е 800 лева месечно. топлофикация пък всеки месец ми изпраща сметки за 500 лева. аз за какво работя? за да плащам на топлофикация ли? да не би да съм й крепостен селянин?
от ПСИХОполитиците ни. Но на един такъв като нас от Младост - бивш военен му писнало, след като му пратили съдия изпълнител и взел та резнал тръбите и целия блок от 22 етажа увиснал без парно. После си взел адвокат и осъдил Софийското ПОРНО. Така, че май е време ние да предадем тръбите за скрап и да не чакаме новите АЙДУЦИ!